Ako opraviť škrabance na aute

Ako opraviť škrabance na aute

Každodenné používanie tvojho štvorkolesového miláčika sa časom ukáže na jeho vzhľade, a to myslíme najmä v tom negatívnom zmysle. Čím viac auto používame, tým je pravdepodobnejšie, že sa na ňom začnú objavovať rôzne škrabance, odreniny, nedokonalosti vzhľadu a podobné stopy, ktoré karosérii nesvedčia. V tomto článku sa pozrieme na to, aké typy škrabancov či odrenín na laku vozidla rozlišujeme, aké sú príčiny vzniku škrabancov a odrenín na karosérii auta, a následne si povieme, ako opraviť škrabance na aute, odstrániť ich a predísť ich opätovnému vzniku.

Typy škrabancov a príčiny ich vzniku na aute

V prvom rade je potrebné rozlišovať medzi povrchovými škrabancami a hlbokými škrabancami. Okrem toho je dôležité aj ich umiestnenie na karosérii auta, prípadne ich veľkosť. Najčastejšie sa stretávame s malými povrchovými škrabancami, ktorých vznik je mnohokrát dôsledkom narážania malých kamienkov do karosérie auta počas jazdy. Je to bežný jav, ktorý je známy snáď každému z nás. Častejšie sa tento jav objavuje v zime, keď sú vozovky posýpané okrem soli aj kamienkami na zabránenie šmyku. V lete sa tento typ poškodenia karosérie môže objaviť, ak napríklad rád jazdíš po nespevnených cestách plných štrku. Je samozrejmé, že v tomto prípade musíš očakávať nejaké drobné poškodenia karosérie.

Ak rád jazdíš v teréne, potrebné je počítať aj napríklad so škrabancami a odreninami od konárov, kameňov či iných prekážok, ktoré sa môžu objaviť v prírode. Obvykle platí, že čím väčšia a robustnejšia je prekážka, cez ktorú chceš prejsť, tým je riziko poškriabania karosérie vyššie.

Čo sa týka hlbokých škrabancov, tie sú obvykle spôsobené silným mechanickým zásahom, napríklad pri autonehode. O hlbokých škrabancoch hovoríme vtedy, ak sa odhalí celá laková vrstva a cez škrabanec je vidieť až na kov danej časti karosérie. Tento typ škrabancov je však pomerne nebezpečný pre samotnú karosériu, pretože v takomto prípade tu hrozí vysoké riziko, že ak poškodené miesto neopravíš včas a za pomoci vhodných prostriedkov, objaví sa tu korózia. Avšak ani povrchové škrabance netreba zanedbať a ich oprava by mala nasledovať čo najskôr po ich objavení.

Poďme sa teda pozrieť na niekoľko užitočných a efektívnych spôsobov, ako opraviť jednotlivé typy škrabancov podľa príčiny ich vzniku a podľa ich rozsahu a hĺbky.

Oprava povrchových škrabancov

Leštička s brusnou pastou

Ak hovoríme o povrchových škrabancoch od kamienkov, ktoré sa najčastejšie objavujú na kapote vozidla alebo v jej okolitých častiach karosérie, účinným spôsobom, ako tieto nedokonalosti odstrániť, je použitie metódy leštenia škrabancov alebo ich zatretia. Oprava drobných škrabancov je pomerne jednoduchá, a zvládneš ju vykonať aj doma v garáži. Potrebuješ k tomu určité špecializované prostriedky, ako napríklad pero na opravu odrenín a škrabancov, či napríklad leštičku s brusnou pastou. Opravné pero sa používa pri tých najmenších škrabancoch, ktorých odstránenie ti zaberie len niekoľko minút. Leštičky s brusnou pastou sa používajú na o niečo väčšie povrchové škrabance. Proces opravy je v tomto prípade mierne náročnejší, pretože si vyžaduje viacero cyklov použitia brusnej pasty, až kým nedosiahneš požadovaný výsledok.

Oprava hlbokých škrabancov

Oprava hlbokých škrabancov

Ak chceš opraviť hlboké škrabance, tento proces bude komplikovaný a je určite vhodné nechať túto prácu na odborníkov v špecializovanom autoservise, prípadne – ak máš dostatok skúseností – môžeš opravu vykonať aj doma, ale predtým sa minimálne poraď s odborníkmi. Rizikom pri týchto opravách je totiž to, že je veľmi ťažké presne sa trafiť do farebného odtieňa karosérie, nakoľko vzhľad a farba vozidla sa časom menia vplyvom pôsobenia slnečných lúčov a UV žiarenia. Najvhodnejším spôsobom, ako zaručiť, že opravené miesto po škrabancoch bude mať presne ten istý odtieň ako zvyšok karosérie, je doniesť do špecializovaného obchodu farebnú vzorku z tvojho vozidla. Odborníci ti následne namiešajú lak takého odtieňa, ktorý sa bude dokonale zhodovať s tvojim autom. Majitelia áut ako vzorku najčastejšie používajú napríklad veko palivovej nádrže.

Samotný proces opravy hlbokých škrabancov, resp. opravy laku na aute, pozostáva z niekoľkých základných, no veľmi dôležitých krokov. Prvým krokom je vyčistenie poškodeného miesta, jeho odmastenie a odstránenie prípadnej hrdze pomocou drôtenej kefy. Ďalším krokom je aplikovanie základovej vrstvy, ktorá ochráni samotný kov karosérie a slúži ako akýsi spojovací prvok, na ktorý následne priľne nanesený lak. V treťom kroku sa už dostávame k aplikovaniu samotného laku na opravované miesto. Nanášanie je potrebné uskutočniť v niekoľkých vrstvách po malom množstve. Medzi každým nanesením je potrebné nechať predchádzajúcu vrstvu dobre zaschnúť. Z toho dôvodu sa tento proces môže predĺžiť, no ak tento postup dodržíš, môžeš si byť istý/á, že výsledok tvojej opravnej práce bude dokonalý. Posledným krokom je aplikovanie ochranného laku, ktorý celú nanesenú vrstvu spevní, uzavrie, utesní a ochráni pred vonkajšími vplyvmi.

Niekoľko tipov na záver

Ak si si náhodou nedávno dával svoje auto opravovať od rôznych odrenín a škrabancov, a nechceš, aby sa ti na karosérii objavili znova, odporúčame ti kúpiť si ochrannú fóliu, ktorú ti v špecializovanej predajni aplikujú na ktorúkoľvek časť vozidla. Väčšina majiteľov áut si necháva túto ochrannú fóliu inštalovať najmä na kapotu, potom napríklad na blatníky, predný nárazník a vonkajšie spätné zrkadlá. Táto ochranná fólia môže byť buď priesvitná, vďaka čomu sa zachová pôvodná farba tvojho vozidla, alebo môže byť farebná, vďaka čomu si môžeš ešte viac skrášliť vzhľad tvojho auta. Každopádne, jej primárnou funkciou je ochrana laku pred vplyvmi prostredia a najmä pred nárazmi od kamienkov.

Ak chceš len zatrieť alebo vyleštiť povrchové škrabance na aute, môžeš to urobiť svojpomocne. Nešetri však na produktoch, ktoré budeš potrebovať na opravu. Vždy si zvoľ spoľahlivé výrobky, ktoré pochádzajú od overených výrobcov s dobrou reputáciou. Iba tak zaručíš, že oprava, ktorú budeš chcieť vykonať, skutočne vyjde podľa tvojich predstáv, a nebudú to len vyhodené peniaze.

Ak chceš urobiť maximum pre to, aby bola oprava škrabancov na tvojom aute urobená dokonale, neváhaj sa zveriť do rúk odborníkov. Odborníci sme aj my – špecialisti z online obchodu AUTODOC. Veľmi radi ti poradíme ohľadom odstránenia škrabancov z karosérie auta, poskytneme ti relevantné informácie, čo budeš k oprave potrebovať, a pošleme ti odkazy na náš široký sortiment, v ktorom nájdeš napríklad vhodné leštičky, odstraňovače škrabancov, brusné pasty, opravné perá na lak auta, či iné nástroje a príslušenstvo, ktoré sa ti bude pri tejto práci hodiť. Najúčinnejším spôsobom, ako opraviť toto poškodenie, je kontaktovať špecializovaný autoservis s lakovňou, kde sa o tvoje vozidlo postarajú skutočne kráľovsky a vyjde z neho ako nové.