Ako prebieha príprava a lakovanie auta

Ako prebieha príprava a lakovanie auta

Na dnešných cestách jazdí obrovské množstvo áut a krásne na tom je to, akou pestrosťou farieb sa vyznačujú. Výrobcovia moderných vozidiel sa snažia odlíšiť svoje modely od konkurencie a ponúkajú stále nové a nové odtiene laku áut na základe aktuálnych trendov, ktoré sa tešia obľube verejnosti. Táto pestrosť na cestách podtrháva kreativitu a jedinečnosť moderných automobiliek. Ak sa však na aute, ktoré má takýto jedinečný lak, vyskytne nejaké poškodenie v podobe škrabancov alebo zárezov, následná oprava a prelakovanie nemusí byť tak jednoduché. Poďme sa na túto problematiku spoločne pozrieť v tomto článku.

Kedy je potrebné prelakovať karosériu auta

Dôvodov, kedy je potrebné prelakovať karosériu auta, je hneď niekoľko. Prvým dôvodom je požiadavka majiteľa auta na zmenu estetiky a vzhľadu vozidla. V tomto prípade auto nemusí mať žiadne poškodenie na starom laku, ktoré by bolo potrebné opraviť, ale majiteľ jednoducho chce, aby malo jeho obľúbené auto inú farbu. Obvykle si vlastníci áut nechávajú prelakovať napríklad strechu auta, kapotu, a výnimočne sa prelakuje aj celé auto. Dôvod na prelakovanie strechy a kapoty vozidla môže byť praktický – ak je hlavnou farbou auta čierna, v lete to môže spôsobovať problémy s prehrievaním motora i interiéru. Ak sa táto farba prelakuje na bledšiu farbu, teplota v zaparkovanom aute na slnku môže vďaka tomu klesnúť o niekoľko stupňov.

Ako nastriekat auto

Druhým dôvodom je oprava auta a výmena dielov. Príčin pre opravu a výmenu môže byť veľa, či už sa jedná o mechanické poškodenie, škrabance, zárezy, ryhy, deformáciu, atď. Tu môžeme rozlišovať medzi tým, či sa ide prelakovať časť karosérie, ktorá je priamo inštalovaná na aute (integrálne časti karosérie, ako napríklad zadný blatník), alebo či sa bude lakovať napríklad nová náhradná súčiastka, ktorá sa až následne po vyschnutí laku bude inštalovať na vozidlo. Takto sa lakujú napríklad kapoty, nárazníky alebo predné blatníky, ktoré sa od výrobcu spravidla dodávajú v čiernej alebo tmavošedej farbe, podľa ich materiálu výroby. Majiteľ auta sa o nalakovanie musí postarať sám a je tomu tak z dôvodu, aby sa zamedzilo odchýlke vo farebnom odtieni náhradnej súčiastky. Lak na aute totiž časom bledne, resp. mierne mení svoju farbu, a nebude sa viac zhodovať s odtieňom laku, ktorý sa používa priamo v továrni pri výrobe vozidiel a náhradných dielov.

Čo je potrebné urobiť pred samotným procesom lakovania

Keď sme si už určili, či budeme lakovať diely karosérie priamo na aute alebo samostatne kúpené náhradné diely, je na čase pustiť sa do prípravy na lakovanie. Príprava na lakovanie zahŕňa predovšetkým vyčistenie pracovnej oblasti alebo komponentu, odmastenie, vytmelenie poškodených častí, vybrúsenie a vyrovnanie, nanesenie základového náteru, presvedčenie sa, že na komponentoch nie sú žiadne poškodenia, špina, vlhkosť alebo hrdza, a následne oblepenie pracovnej oblasti maskovacou páskou. Tá zaručí, že počas procesu nanášania laku sa lak nedostane na miesta, kam nechceme, aby sa dostal. Ak chceš vedieť, ako odstrániť hrdzu z auta, prečítaj si náš predošlý článok o možných postupoch a spôsoboch odstránenia korózie.

Niektoré úkony procesu lakovania zvládneš aj svojpomocne, no ak nemáš potrebné vybavenie, lakovanie karosérie radšej nechaj na odborníkov v autoservise alebo v špecializovanej lakovni. Na to, aby si mohol nalakovať auto doma, budeš určite potrebovať sprej alebo rozprašovaciu pištoľ. Ak chceš nastriekať auto sprejom, bude si to vyžadovať trocha trpezlivosti a dobre vetranú miestnosť chránenú pred vplyvmi počasia s príjemnou izbovou teplotou. Vhodnejšie je používať profesionálnu rozprašovaciu pištoľ, ktorou sa zaručia dokonalé výsledky.

Kedy je potrebné prelakovať karosériu auta

Azda najdôležitejšie je namiešať si správny odtieň laku. Ako bolo uvedené vyššie, lak auta časom mení svoju farbu vplyvom UV lúčov a vplyvom prostredia. A hoci je v dokumentácii uvedený nejaký presný odtieň tvojho auta s kódom danej farby, po niekoľkých rokoch používania vozidla sa tento odtieň nemusí zhodovať s realitou. Preto zober aktuálnu vzorku laku z tvojho auta a zanes ju do profesionálnej lakovne, kde ti na základe nej namiešajú presne ten odtieň, ktorý potrebuješ. Ako vzorku môžeš priniesť napríklad veko palivovej nádrže.

Postup pri lakovaní karosérie vozidla

Ak je už všetko pripravené na lakovanie – teda máš pripravený presný odtieň laku, máš k dispozícii rozprašovaciu pištoľ a špeciálny respirátor, máš pripravenú náhradnú súčiastku alebo máš maskovacou páskou ohraničené miesto lakovania, a auto sa chystáš nastriekať svojpomocne vo vhodnej miestnosti – môžeš sa pustiť do samotného sprejovania.

Postup pri lakovaní karosérie vozidla

Prvým krokom je nanesenie tzv. plniča, teda prípravku, ktorý sa používa ako základná vrstva, ktorá vyplní všetky nerovnosti, póry, otvorené miestečká na karosérii, a zároveň pripraví povrch ošetrovanej súčiastky na aplikovanie laku. Po jeho nanesení lak lepšie priľne na povrch súčiastky a jednotlivé vrstvy sa medzi sebou lepšie pospájajú.

Základným tipom pre dosiahnutie výborných výsledkov je postupné nanášanie farby v jemných vrstvách. Je veľmi dôležité, aby bolo toto nanášanie aplikované rovnomerným pohybom zľava doprava, alebo sprava doľava. Odporúčame ti, aby si si tento pohyb najskôr natrénoval nanečisto napríklad na kartóne alebo nejakej inej súčiastke, o ktorej vieš, že ju nebudeš potrebovať. Keď naberieš sebavedomie a uvidíš, že laková vrstva na testovacom komponente vyzerá dobre, môžeš sa pustiť do skutočného lakovania.

Ako nastriekat auto sprejom

Keď nanesieš prvú vrstvu laku a vidíš, že dané miesto ohraničené maskovacou páskou je celé zalakované, túto prvú vrstvu nechaj dobre zaschnúť. V návode na používanie laku si pred použitím prečítaj, aké intervaly by sa mali dodržať medzi nanášaním jednotlivých vrstiev laku. Výrobcovia môžu udávať rôzne hodnoty, ale obvykle to nie je viac ako 15 alebo 20 minút.

Po vyschnutí prvej vrstvy laku môže nasledovať nanesenie druhej, a potom ďalších vrstiev. Je na tebe, koľko vrstiev laku budeš chcieť naniesť. Odporúčaný počet vrstiev však tiež uvádza výrobca produktu aj výrobca auta. Napríklad, ak nanesieš výrazne viac vrstiev, než je odporúčané, a budeš chcieť auto predať, kupujúci veľmi rýchlo zistí pomocou merača hrúbky laku, že daná časť vozidla bola prelakovaná, a že vozidlo bolo možno poškodené. Pri profesionálnom prelakovaní by sa takéto niečo nemalo stať, pretože hrúbka laku na prelakovanej časti bude zodpovedať hrúbke laku na zvyšku auta.

Zhrnutie

Prelakovaním auta môžeš obnoviť, zmeniť a upraviť jeho vzhľad. To, ako auto bude vyzerať, bude mať vplyv aj na to, ako sa v ňom budeš cítiť. Preto, ak si myslíš, že proces lakovania zvládneš svojpomocne, napríklad doma, neváhaj, a pusti sa do toho. Ak chceš na prvý pokus dosiahnuť profesionálne výsledky, odporúčame využiť služby profesionálnej lakovne.

    Váš profil je váš osobný asistent.

    Sleduje výdavky na auto, zapisuje do servisnej knihy a plánov výmeny, a ukladá obľúbené materiály, poznámky a dokumenty