Fakty, ktoré je potrebné zohľadniť pri výbere sviečok zapaľovania

Fakty, ktoré je potrebné zohľadniť pri výbere sviečok zapaľovania

Benzínové motory používajú sviečky zapaľovania na zapálenie zmesi paliva a vzduchu vo valcoch. Líšia sa počtom elektród, materiálom výroby a vyrába ich veľké množstvo výrobcov. V tomto článku nájdete množstvo informácií, ako si vybrať správne súčiastky, aby váš motor štartoval jednoduchšie, zvýšil sa jeho výkon, znížila sa spotreba paliva, a ponúkneme vám omnoho viac užitočných tipov.

Hlavné druhy

 Podľa počtu elektród: 
 1. S jednou elektródou. Inštalovaná tu je jedna centrálna a jedna bočná elektróda vyrobená z kovu s priemerom 2.5 mm. Tento jednoduchý dizajn zaručuje účinné spaľovanie. Tieto diely sú lacné a majú pomerne krátku životnosť.
 2. S viacerými elektródami. Môžu mať až 4 bočné elektródy. Majú dlhú životnosť, pretože ich pracovné prvky sa opotrebovávajú jeden po druhom, postupne. V tomto prípade avšak nie je možné nastaviť medzeru medzi elektródami. Tieto komponenty sú najlepšou voľbou pre motory, v ktorých je ťažký prístup k otvorom pre sviečky zapaľovania.
Zapalovacia sviečka s jednou elektródou, s viacerými elektródami.
  Podľa materiálu výroby centrálnej elektródy (uvedieme iba najbežnejšie druhy): 
 1. Meď-nikel. Má životnosť asi 25,000-30,000 km. Má dostupnú cenu a je optimálna pre radové motory.
 2. Platina. Má životnosť asi 120,000 km. Je tu tenká elektróda, ktorá vytvára veľmi výkonnú iskru.
 3. Irídium. Tieto sviečky sú odolnejšie voči vysokým teplotám a korózii. Majú rovnakú životnosť ako platinové a poskytujú maximálne účinné spaľovanie paliva.
 4. Striebro. Sú odolné voči vysokej záťaži, vibráciám a zašpineniu. Sú najlepšou voľbou pre autá, ktoré jazdia na LPG. Nevýhodou tu je krátka životnosť: v priemere asi 30,000 km.
Zapalovacia sviečka meď-nikel, platina, irídium, striebro.
Tip od AUTODOC: Platinové a irídiové komponenty sú pomerne drahé. Ak je avšak prístup k sviečkam zapaľovania vo vašom aute náročný, lepšie bude inštalovať tieto súčiastky, pretože majú najdlhšiu životnosť. To isté platí, ak vaše auto používate veľmi často. V iných prípadoch si vystačíte aj s komponentmi s nižšou cenou.
  Podľa tepelného rozsahu: 
 1. Horúce. Majú slabé odvádzanie tepla z centrálnej elektródy a izolátora. Používajú sa v pohonných jednotkách s nízkym kompresným pomerom, ktoré pracujú na nízko-oktánové palivo.
 2. Studené. Majú dobré odvádzanie tepla a používajú sa v motoroch, ktoré si vyžadujú vysoko-oktánové palivo a majú vysoký kompresný pomer.
 3. Stredné. Majú vyvážené vlastnosti prvých dvoch druhov. Tieto sviečky zapaľovania sú najbežnejšie.
Zapalovacia sviečka horúce, studené, stredné.
Okrem toho sa sviečky zapaľovania líšia aj priemerom, výškou závitu a dĺžkou, veľkosťou hex zástrčky a typom utesnenia (podložka z mäkkého kovu alebo kužeľovité montážne miesto).

Obľúbené modely sviečok zapaľovania

 • Bosch Platinum plus HR6DP. Je tu centrálna elektróda so spájkovaným platinovým hrotom. Je veľmi dobre odolná voči opotrebeniu a má dlhú životnosť – asi 120,000 km.
 • Denso K20TT. Má tenké 1.5 mm elektródy z niklu. Produkt je vhodný pre pohonné jednotky pracujúce na benzín a LPG. Má podobné vlastnosti ako irídiové sviečky zapaľovania, ale tento produkt je cenovo dostupnejší. Tieto sviečky zapaľovania znižujú spotrebu paliva a množstvo výfukových emisií.
 • Champion N9BYC4. Sú tu 3 uzemnené elektródy a produkt má dlhú životnosť – do 70,000 km.
 • Beru ULTRA-14FGR6DDU. Typickým prvkom tu sú 2 páry prídavných asymetrických elektród. Ich prevádzka je stabilná aj pri nízkom napätí.
 • Valeo R76H11. Inštalovaná tu je jedna bočná elektróda. Produkt má optimálnu medzeru pre vytvorenie iskry, vďaka čomu sa iskra tvorí bez problémov. Výsledkom je nižšia spotreba paliva a v niektorých motoroch sa dokonca aj zvýši výkon (až o 2.1%). Cena produktu je dostupná.

Záver

Sviečky zapaľovania vymeňte po dosiahnutí konca ich životnosti. Ignorovanie tohto problému môže viesť k poškodeniu motora a iných systémov auta. Dodržte odporúčania od AUTODOC a inštalujte si komponenty, ktoré budú pre vaše auto najlepšie.