Na čo slúžia rozvody a ako často ich meniť

Na čo slúžia rozvody a ako často ich meniť

Či už máte rozvodový remeň alebo reťaz, oba plnia vo vašom vozidle veľmi dôležitú úlohu. Prenášajú energiu, ktorá vzniká pri spaľovaní zmesi paliva a vzduchu, cez kľukový hriadeľ na vačkový hriadeľ, ktorý následne poháňa kolesá vášho vozidla. V niektorých vozidlách, najmä v starších modeloch, poháňa rozvodový remeň aj vodné čerpadlo.

Aký je však veľký rozdiel medzi týmito dvoma typmi rozvodov? Našťastie, pre väčšinu z vás je to hlavne otázka rôznych intervalov výmeny. V súčasnosti sa do mnohých vozidiel montujú rozvodové remene. Ich veľkou výhodou je, že sú lacnejšie na výrobu, ľahšie sa vymieňajú a navyše pri používaní vydávajú menej hluku. Ich slabinou na druhej strane je, že sú náchylnejšie na opotrebovanie, a preto sa musia častejšie nahrádzať. Výhodou reťaze je preto často podstatne dlhšia životnosť ako jej lacnejšieho náprotivku. Naproti tomu opravy sú zvyčajne časovo náročnejšie, a preto sú s nimi spojené aj výrazne vyššie náklady. Obzvlášť stabilné a odolné rozvodové reťaze sa preto prednostne inštalujú do luxusných alebo športových áut, kde môžu dlhodobo odolávať vysokému zaťaženiu.

Ako teda vidíme, rozvody v aute sú nepostrádateľnou súčasťou a zárukou hladkého a bezpečného chodu počas celej jazdy. Práve z tohto dôvodu je pre vaše vozidlo a vašu peňaženku oveľa prospešnejšie, ak budete dodržiavať predpísané inštrukcie na údržbu. Poškodený alebo dokonca pretrhnutý rozvodový remeň môže viesť až k výmene celého, omnoho drahšieho motora.

Kedy mám vymeniť rozvody?

Našťastie aj na túto otázku možno odpovedať pomocou niekoľkých dobrých a rozumných pravidiel. Predovšetkým máte k dispozícii príručku k vozidlu, v ktorej výrobca uviedol svoje orientačné hodnoty vo forme odporúčaných intervalov údržby. Pri remeňoch sa táto hodnota zvyčajne pohybuje v rozmedzí 60 000 až 100 000 kilometrov. To znamená, že v tomto intervale je najlepšie odviezť vozidlo do servisu na kontrolu alebo, ak máte potrebné odborné znalosti, vykonať výmenu sami.

Pri tejto príležitosti je dôležité upozorniť na to, že špecifikácie výrobcu sú záväzné. Vo väčšine prípadov automobilka viaže svoje záruky a služby týkajúce sa vášho vozidla na dodržiavanie intervalov. Ak sa remeň počas jazdy pretrhne a motor sa v dôsledku poškodí alebo dokonca úplne zlyhá, výrobca už nemusí splniť svoje záručné sľuby a náklady na opravu si budete musieť uhradiť sami.

Teraz už viete, čo platí pre rozvodové remene, ale čo s reťazami? Určite ste aj od skúsených motoristov už počuli, že rozvodové reťaze nie je treba vôbec vymieňať. Podľa zaužívaného názoru sú vďaka svojej pevnosti a odolnosti prakticky nezničiteľné a zvyčajne vydržia po celú dobu životnosti vozidla. Žiaľ, nie je to tak.

jak poznat špatný rozvodový řetěz

Pravdou ale ostáva, že reťaze sú odolnejšie ako ich lacnejší príbuzní. Sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele a sú naozaj navrhnuté tak, aby vydržali veľkú námahu. Napriek tomu nájdete v príručke smernú hodnotu, ktorá sa môže v závislosti od značky, vozidla a modelu výrazne líšiť, ale predsa vám napovie, kedy je čas na kontrolu a výmenu.

A čo ojazdené vozidlá? Tu odporúčame obzvlášť prísnu a dôslednú devízu: v záujme bezpečnosti vždy vymeňte aj reťaze a remene! Jedinou výnimkou je, ak vám predchádzajúci majiteľ môže poskytnúť potvrdenie alebo iný doklad, v ktorom je presne uvedené, kedy bola vykonaná posledná kontrola alebo výmena. Vo všetkých ostatných prípadoch je príliš vysoké riziko, že bývalý vlastník bude o veku rozvodov tvrdiť čokoľvek, a pokiaľ mu budete slepo dôverovať, môže sa to pre váš motor skončiť fatálne.

To bola väčšina všeobecných rád, ktoré vás udržia na bezpečnej strane. No akým spôsobom zistíte, či sa rozvodové remene opotrebúvajú a vykazujú známky poškodenia? Koniec koncov, predpisy v servisných knižkách predstavujú ideálne hodnoty, ale každý vie, že problémy sa môžu vyskytnúť ešte pred uvedenými kilometrovými údajmi. Bohužiaľ, nie je možné v tejto chvíli uviesť žiadne spoľahlivé tipy a príznaky možného poškodenia pre milovníkov áut. Skúsený mechanik dokáže rozpoznať, že remeň je na niektorých miestach rozstrapkaný alebo že už nie je dostatočne napnutý. U reťazí je naopak veľmi dôležité, aby boli dobre mazané, a nedostatok motorového oleja tu môže mať negatívny vplyv na životnosť. Okrem toho však na prístrojovej doske nie je ani samostatná kontrolka, ani určité správanie vozidla alebo zvuky, ktoré by vás mohli upozorniť na to, že niečo nie je v poriadku s rozvodmi. V prípade prvotného podozrenia si môžete byť istí len vtedy, ak navštívite autoservis.

Ako sa vymieňajú rozvody?

Ako sa vymieňajú rozvody

Oprava a výmena rozvodových remeňov a reťazí sú činnosti, ktoré by mali vykonávať len skúsení motoristi. Na rozdiel od ľahko prístupných komponentov sú rozvody zvyčajne umiestnené tak hlboko vo vnútri vozidla, že na ich jednoduchšiu dostupnosť budete možno musieť demontovať celý motor. Tým sa však ťažkosti nekončia, pretože rozvody nie sú len reťaze či remene, ale celá súprava dielov, ktoré je potrebné vymeniť súčasne. A ako sme sa už dozvedeli, pre rozvody je rozhodujúce, aby sa energia vytvorená vo valcoch motora úplne spoľahlivo prenášala cez niekoľko staníc na kolesá. Na tento účel sú vždy presne nastavené; v takom prípade sa to nazýva časovanie alebo synchronizácia. Zjednodušene povedané to znamená, že ak sa pri oprave dopustíte malej nepresnosti, vyvediete z rovnováhy celý chod motora, a tým zaručene spôsobíte veľké škody.

Pokiaľ si teraz poviete, že ste na túto výzvu pripravení a chceli by ste výmenu uskutočniť sami, radi by sme vám poskytli niekoľko dôležitých rád. Od výrobcu je možné na vlastné náklady získať dodatočnú príručku pre konkrétne vozidlo a typ motora. Hoci sú tieto manuály napísané pre vyškolených mechanikov, s patričnými odbornými znalosťami im môžete porozumieť aj vy a nájdete v nich podrobný opis všetkých pracovných krokov, ako aj správne nastavenie a časovanie rozvodov.

Buďme úprimní, nikto rád nejazdí do servisu na výmenu rozvodových remeňov, pretože všetci vieme, že je to finančne nákladná záležitosť. Málokedy sa však priznáva, že kompletná oprava motora je ešte drahšia zábava a že rozvodové remene majú pomerne dlhú životnosť, vďaka čomu ich netreba príliš často servisovať. Preto si dobre rozmyslite, či chcete výmenu vykonať sami, alebo prácu prenecháte odborníkovi. Ak sa chcete o autách dozvedieť viac a máte dostatok času a trpezlivosti, je dosť možné, že to pre vás bude prospešné. V každom prípade však platí, že dokiaľ budete dodržiavať pokyny výrobcu a pri počutí zvláštnych a pretrvávajúcich zvukov sa pozriete pod kapotu, vaše auto bude vždy v dobrých rukách.