Oprava karosérie

Účelom opravy karosérie je obnovenie konštrukčných rozmerov vozidla, tvaru a pevnosti karosérie, a obnovenie pekného vzhľadu. Vyžaduje si relevantné zručnosti a znalosti od odborníka, a často zahŕňa aj použitie špeciálneho vybavenia.

 Oprava karosérie, podľa charakteru a stupňa poškodenia, môže zahŕňať tieto automobilové služby: 
 • i Obnova laku. Je potrebná, ak sa tu nachádza efekt pomarančovej kôry, stopy, hlboké škrabance, zárezy, a ďalšie poškodenia. Vyžaduje sa aj obrúsenie poškodeného miesta, zatmelenie, nanesenie základového náteru a nalakovanie. Pre výber správneho odtieňu farby sa používa spektrofotometer.
 • i Odstránenie priehlbín bez lakovania. Je to účinný spôsob v prípade menšej deformácie bez záhybov. Vykonáva sa pomocou ťahania alebo tlačenia.
 • i Sploštenie. Používa sa v prípade výrazného poškodenia s ostrými hranami. Práca sa vykonáva pomocou špeciálnych kladív a vyžaduje ďalšie lakovanie.
 • i Ošetrenie proti korózii. Zahŕňa to nanesenie ochranného prostriedku na spodnú časť karosérie vozidla a do dutín.
 • i Zváranie. Odporúčané v prípade prehrdzavenia, zlomenín a prasklín kovových komponentov, keď je ich výmena nepraktická.
 • i Tepelné utesnenie predného a zadného nárazníka. Umožňuje sa tým obnovenie integrity súčiastok a oprava upevňovacích prvkov.
 • i Obnova konštrukčných rozmerov. Vykonáva sa na špeciálnom stroji na vyrovnanie rámu karosérie.
 • i Inštalácia nových komponentov. Je potrebná, ak nie je možné alebo ak je zbytočné opravovať poškodené komponenty.

Oprava karosérie tiež zahŕňa abrazívne leštenie. Umožňuje odstrániť menšie škrabance a odreniny, a obnoviť pôvodný lesk laku. Zahŕňa použitie pást s rôznou zrnitosťou, a leštidlo. Počas práce je dôležité zvoliť vhodnú rýchlosť leštidla a aplikovať správne množstvo sily, aby sa vrstva farby nestenčila.

Oprava karosérie sa obvykle skladá z viacerých prác. Napríklad po zváraní sa toto miesto musí vyleštiť, ošetriť antikoróznou látkou, a nalakovať. Po odstránení priehlbín je často potrebné naniesť tmel pre vyrovnanie povrchu dielov karosérie.

Ak sa na laku vášho vozidla objavia akékoľvek poškodenia, čo najskôr kontaktujte odborníkov z autoservisu. Aj malé poškodenie môže viesť k hlbokej korózii a zhoršeniu pevnosti vášho vozidla.

  Váš profil je váš osobný asistent.

  Sleduje výdavky na auto, zapisuje do servisnej knihy a plánov výmeny, a ukladá obľúbené materiály, poznámky a dokumenty