Dôležité!
Tento proces výmeny môžete použiť pre model:
RENAULT Scénic I (JA0/1_, FA0_) 1.8 16V (JA12, JA1R, JA1M, JA1A), RENAULT Scénic I (JA0/1_, FA0_) 1.9 dTi (JA1U), RENAULT Scénic I (JA0/1_, FA0_) 1.9 dCi (JA05, JA1F), RENAULT Scénic I (JA0/1_, FA0_) 2.0 16V (JA1B, JA1D, JA0C), RENAULT Scénic I (JA0/1_, FA0_) 1.9 dTi (JA0N), RENAULT Scénic I (JA0/1_, FA0_) 1.4 16V (JA0D, JA1H, Ja0W, JA10) Zobraziť viac

Postup sa môže mierne meniť podľa dizajnu auta.

Toto video ukazuje proces výmeny podobnej súčiastky na inom vozidle

Všetky diely, ktoré potrebujete vymeniť – Tlmič pruzenia pre Scénic I (JA0/1_, FA0_) a iné modely RENAULT
Ako vymeniť Tlmič pérovania na Renault Scenic 1 1.9 dCi – podrobné pokyny pre nekomplikovanú opravu auta
Tlmič pérovania
Ako vymeniť Jednotka prużenia, Tlmič prużenia na Renault Scenic 1 1.9 dCi – podrobné pokyny pre nekomplikovanú opravu auta
Jednotka prużenia, Tlmič prużenia
Náradie
Výmena: jednotka prużenia, tlmič prużenia – RENAULT SCÉNIC I (JA0/1_). Zoznam potrebných nástrojov:
Drôtená kefa
Sprej WD-40
Čistič bŕzd
Medené mazivo
Momentový kľúč
Kombinačný kľúč č.10
Kombinačný kľúč č.21
Nástavec č. 13
Nástavec č. 21
Úderová rázová hlavica na matice kolies č.19
Šesťhranný nástavec HEXH6
21-mm kľúč na montáž matice tlmiča
Hviezdicový nástavec Torx T20
Ráčňový kľúč
Hydraulický prevodový zdvihák
Chránič blatníka
Klin pod koleso auta
Výmena: jednotka prużenia, tlmič prużenia – RENAULT SCÉNIC I (JA0/1_). Odporúčajú odborníci z AUTODOC:
  • Obe vzpery tlmičov predného odpruženia je potrebné vymeniť spolu.
  • Proces výmeny je rovnaký pre ľavú a pravú vzperu tlmiča na prednom zavesení kolies.
  • Prosím pozor: všetky práce na aute - RENAULT SCÉNIC I (JA0/1_) – sa musia vykonávať pri vypnutom motore.
Výmenu vykonajte v nasledujúcom poradí:
  1. Krok 1
    Otvorte kapotu.
    Krok 2
    Na ochranu laku a farby a plastových prvkov auta použite ochranné kryty na blatníky.
    Krok 3
    Ako vymeniť Tlmič pruzenia na Renault Scenic 1 1999 – bezplatné PDF a video návody.
    Odskrutkujte upevňovacie prvky plastového krytu pod stierače. Použite hviezdicový Torx T20. Použite ráčňový kľúč.
  2. Krok 4
    Ako vymeniť RENAULT Scénic I (JA0/1_, FA0_) 1.9 dCi 2000 Tlmič pruzenia – návody a video tutoriály krok po kroku.
    Odstráňte tesnenie mriežky na odvádzanie vody.
  3. Krok 5
    Renault Scenic 1 1.6 (JA00, JA16, JA15, JA19, JA1V, JA2B, JA2C, JA0B,... 2001 Tlmič pruzenia výmena: bezplatné návody z našej dielne
    Odstráňte plastový kryt pod stierače umiestnený na pravej strane.
  4. Krok 6
    Svojpomocná výmena Tlmič pruzenia na RENAULT Scénic I (JA0/1_, FA0_) 1.4 16V 2002
    Odstráňte zádržné prvky krytu ložiska vzpery tlmiča.
  5. Krok 7
    Ako odstrániť RENAULT SCÉNIC 1.9 dTi 2003 Tlmič pruzenia - online jednoduché inštrukcie
    Odstráňte záslepku uloženia tyče tlmiča zavesenia kolies.
  6. Krok 8
    Ako vymeniť Tlmič pruzenia na RENAULT Scénic I (JA0/1_, FA0_) 1999: stiahnite si PDF návody a video inštrukcie.
    Vyčistite upevňovacie prvky vrchného ložiska vzpery tlmiča. Použite drôtenú kefu. Použite sprej WD-40.
  7. Krok 9
    Aké náročné to je, ak to budete chcieť urobiť sami: Tlmič pruzenia výmena na aute Renault Scenic 1 2.0 16V RX4 2000 – stiahnite si ilustrovaný návod
    Uvoľnite vrchný upevňovací prvok ložiska vzpery tlmiča. Použite nástavec č.13. Použite ráčňový kľúč.
  8. Krok 10
    Kolesá auta zaistite pomocou klinov.
    Krok 11
    RENAULT SCÉNIC 2001 Tlmič pruzenia návod na výmenu, krok po kroku
    Uvoľnite upevňovacie skrutky kolesa. Použite rázový nástavec na koleso č. 19.
  9. Krok 12
    Zdvihnite auto.
    Výmena: jednotka prużenia, tlmič prużenia – RENAULT SCÉNIC I (JA0/1_). Tip:
    Ak používate zdvihák, uistite sa, že je položený na plochom povrchu bez akýchkoľvek nerovností.Nezabudnite dodatočne zaistiť auto pomocou montážnych podstavcov.
    Krok 13
    Ako dlho trvá výmena: Tlmič pruzenia na aute Renault Scenic 1 2002 – informačný PDF návod
    Odskrutkujte skrutky kolies.
    AUTODOC odporúča:
    Upozornenie! Pre vyhnutie sa zraneniu držte koleso pri odskrutkovávaní upevňovacích skrutiek. RENAULT SCÉNIC I (JA0/1_)
  10. Krok 14
    RENAULT SCÉNIC 2.0 16V (JA1D, JA17) Tlmič pruzenia výmena: online návody a video tutoriály
    Odstráňte koleso.
  11. Krok 15
    Svojpomocná výmena Tlmič pruzenia na aute Renault Scenic 1 1999 1.9 dCi
    Vyčistite upevňovací prvok svorky, ktorá spája brzdovú hadičku k tlmiču. Použite drôtenú kefu. Použite sprej WD-40.
  12. Krok 16
    Scénic I (JA0/1_, FA0_) 1.9 dTi 2000 Tlmič pruzenia svojpomocná výmena vďaka návodu z našej dielne
    Odskrutkujte upevnenie, ktoré spája svorku brzdovej hadičky k tlmiču. Použite kombinačný kľúč č.10.
  13. Krok 17
    Ako vymeniť Tlmič pruzenia na RENAULT Scénic I (JA0/1_, FA0_) 2001 – tipy a triky
    Odstráňte svorku brzdovej hadičky.
  14. Krok 18
    Podrobné odporúčania pre svojpomocnú výmenu Renault Scenic 1 2002 1.9 dTi Tlmič pruzenia
    Vyčistite upevňovacie prvky spájajúce vzperu tlmiča a hlavu ložiska čapu kolesa. Použite drôtenú kefu. Použite sprej WD-40.
  15. Krok 19
    Svojpomocná výmena RENAULT Scénic I (JA0/1_, FA0_) 1.9 dCi RX4 2003 Tlmič pruzenia – online tutoriál
    Odskrutkujte upevňovacie prvky spájajúce tlmič k hlave ložiska čapu kolesa. Použite kombinačný kľúč č.21 Použite nástavec č.21. Použite ráčňový kľúč.
  16. Krok 20
    Ako vymeniť Tlmič pruzenia na Renault Scenic 1 1999 – bezplatné PDF a video návody.
    Podoprite kĺb riadenia. Použite zdvihák s hydraulickými prevodmi.
  17. Krok 21
    Ako vymeniť RENAULT Scénic I (JA0/1_, FA0_) 1.9 dCi 2000 Tlmič pruzenia – návody a video tutoriály krok po kroku.
    Odstráňte upevňovacie skrutky.
  18. Krok 22
    Renault Scenic 1 1.6 (JA00, JA16, JA15, JA19, JA1V, JA2B, JA2C, JA0B,... 2001 Tlmič pruzenia výmena: bezplatné návody z našej dielne
    Odpojte kĺb riadenia od vzpery tlmiča.
  19. Krok 23
    Svojpomocná výmena Tlmič pruzenia na RENAULT Scénic I (JA0/1_, FA0_) 1.4 16V 2002
    Odskrutkujte upevňovacie prvky na vrchnej strane uloženia vzpery tlmiča.
    AUTODOC odporúča:
    RENAULT SCÉNIC I (JA0/1_) – Pre vyhnutie sa zraneniu držte vzperu zavesenia kolies pri odskrutkovávaní upevňovacích skrutiek.
  20. Krok 24
    Ako odstrániť RENAULT SCÉNIC 1.9 dTi 2003 Tlmič pruzenia - online jednoduché inštrukcie
    Odstráňte vzperu zavesenia kolies.
  21. Krok 25
    Ako vymeniť Tlmič pruzenia na RENAULT Scénic I (JA0/1_, FA0_) 1999: stiahnite si PDF návody a video inštrukcie.
    Nastavte vzperu tlmiča na zariadenie pre stlačenie pružiny.
    Výmena: jednotka prużenia, tlmič prużenia – RENAULT SCÉNIC I (JA0/1_). Profesionáli odporúčajú:
    Majte na pamäti, že pri použití zariadenia na stlačenie pružiny musia byť pružiny bezpečne uložené a stlačené na protiľahlých stranách.Zaistite správnu polohu pružiny prstenci.Uistite sa, že vinuté pružiny sú pevne spojené s ich uloženiami.
  22. Krok 26
    Aké náročné to je, ak to budete chcieť urobiť sami: Tlmič pruzenia výmena na aute Renault Scenic 1 2.0 16V RX4 2000 – stiahnite si ilustrovaný návod
    Stlačte pružinu.
  23. Krok 27
    RENAULT SCÉNIC 2001 Tlmič pruzenia návod na výmenu, krok po kroku
    Natrite tyč vzpery tlmiča. Použite drôtenú kefu. Použite sprej WD-40.
  24. Krok 28
    Ako dlho trvá výmena: Tlmič pruzenia na aute Renault Scenic 1 2002 – informačný PDF návod
    Odstráňte skrutku piestnice vzpery. Použite 21-mm kľúč na montáž matice tlmiča. Použite imbusový kľúč č. H6.
  25. Krok 29
    RENAULT SCÉNIC 2.0 16V (JA1D, JA17) Tlmič pruzenia výmena: online návody a video tutoriály
    Odstráňte vrchné uloženie vzpery.
  26. Krok 30
    Svojpomocná výmena Tlmič pruzenia na aute Renault Scenic 1 1999 1.9 dCi
    Uvoľnite vinutú pružinu.
  27. Krok 31
    Scénic I (JA0/1_, FA0_) 1.9 dTi 2000 Tlmič pruzenia svojpomocná výmena vďaka návodu z našej dielne
    Odstráňte pružinu.
  28. Krok 32
    Ako vymeniť Tlmič pruzenia na RENAULT Scénic I (JA0/1_, FA0_) 2001 – tipy a triky
    Odstráňte prachový návlek tlmiča a doraz tlmiča.
    AUTODOC odporúča:
    Výmena: jednotka prużenia, tlmič prużenia – RENAULT SCÉNIC I (JA0/1_). Pozorne skontrolujte uloženie tlmiča, manžetu a doraz tlmiča. Podľa potreby ich vymeňte.
  29. Krok 33
    Podrobné odporúčania pre svojpomocnú výmenu Renault Scenic 1 2002 1.9 dTi Tlmič pruzenia
    Odstráňte starý tlmič z hydraulického kompresora na vinuté pružiny.
    AUTODOC odporúča:
    Pred inštaláciou ručne stlačte nový tlmič aspoň 3-5 krát.
  30. Krok 34
    Svojpomocná výmena RENAULT Scénic I (JA0/1_, FA0_) 1.9 dCi RX4 2003 Tlmič pruzenia – online tutoriál
    Nainštalujte nový tlmič na hydraulický kompresor na vinuté pružiny.
  31. Krok 35
    Ako vymeniť Tlmič pruzenia na Renault Scenic 1 1999 – bezplatné PDF a video návody.
    Nainštalujte návlek proti prachu a doraz na nový tlmič.
  32. Krok 36
    Ako vymeniť RENAULT Scénic I (JA0/1_, FA0_) 1.9 dCi 2000 Tlmič pruzenia – návody a video tutoriály krok po kroku.
    Nainštalujte pružinu na tlmič.
  33. Krok 37
    Renault Scenic 1 1.6 (JA00, JA16, JA15, JA19, JA1V, JA2B, JA2C, JA0B,... 2001 Tlmič pruzenia výmena: bezplatné návody z našej dielne
    Stlačte pružinu.
    Výmena: jednotka prużenia, tlmič prużenia – RENAULT SCÉNIC I (JA0/1_). Tip od odborníkov z AUTODOC:
    Uistite sa a skontrolujte, že pružina je inštalovaná správne. Zabráňte jej vychýleniu.
  34. Krok 38
    Svojpomocná výmena Tlmič pruzenia na RENAULT Scénic I (JA0/1_, FA0_) 1.4 16V 2002
    Nainštalujte vrchný držiak pružinovej vzpery a ložisko vzpery.
  35. Krok 39
    Ako odstrániť RENAULT SCÉNIC 1.9 dTi 2003 Tlmič pruzenia - online jednoduché inštrukcie
    Upevnite maticu piestu vzpery tlmiča. Použite 21-mm kľúč na montáž matice tlmiča. Použite imbusový kľúč č. H6. Použite momentový kľúč. Utiahnite ju krútiacim momentom 60 Nm.
  36. Krok 40
    Ako vymeniť Tlmič pruzenia na RENAULT Scénic I (JA0/1_, FA0_) 1999: stiahnite si PDF návody a video inštrukcie.
    Natrite tyč vzpery tlmiča. Použite medené mazivo.
Bol tento návod užitočný?
Prosím, ohodnoťte tento návod na úrovni od 1 do 5. Ak máte nejaké otázky, neváhajte sa nás opýtať.
Hlasy od používateľov: 0
Váš profil je váš osobný asistent.

Sleduje výdavky na auto, zapisuje do servisnej knihy a plánov výmeny, a ukladá obľúbené materiály, poznámky a dokumenty

Nainštalujte si aplikáciu AUTODOC CLUB!
Váš osobný správca nákladov na auto, tipy na údržbu auta, pripomienky o nadchádzajúcich udalostiach a servisných intervaloch, pokyny k svojpomocnej oprave – všetko vo vašom smartphone.
RENAULT Scénic I (JA0/1_, FA0_) Tlmič pruzenia vymeňte sami - skenovať QR kód a stiahnuť aplikáciu AUTODOC CLUB
Skenovať

Pre stiahnutie aplikácie:

  • - naskenujte QR kód
  • - stiahnuť z App Store
  • - stiahnuť z Google Play
RENAULT Scénic I (JA0/1_, FA0_) Tlmič pruzenia výmena vlastnými rukami - online sprievodca
Tipy a triky pre RENAULT Scénic I (JA0/1_, FA0_)
Zobraziť viac
  • Ako vymeniť Tlmiče perovania na RENAULT Scénic I (JA0/1_, FA0_) 1.9 dCi RX4 - triky na výmenu
    Ako odstrániť škrabance z plastov v aute | AUTODOC tipy
  • Výmena Tlmiče perovania Renault Scenic 1 1.9 dCi - tipy na výmenu
    Ako vymeniť skrutku (kolík) kolesa | AUTODOC tipy
  • Tipy na údržbu - RENAULT Scénic I (JA0/1_, FA0_) 1.6 (JA00, JA16, JA15, JA19, JA1V, JA2B, JA2C, JA0B,... Tlmiče perovania návod na výmenu
    Ako odstrániť škrabance z auta | AUTODOC tipy
  • Vymeniť Tlmiče perovania na Renault Scenic 1 - tipy na video zadarmo
    Ako umyť auto v zime | AUTODOC tipy