Ako si vybrať a vymeniť kabínový filter

Ako si vybrať a vymeniť kabínový filter

Prach, sadze, častice gumy, abrazívne látky, ozón, dusičnany, sírany a uhličitany, benzol, peľ počas jari a leta sa dostávajú do kabíny auta spolu so vzduchom cez vetracie otvory. Kvôli uzavretému priestoru je koncentrácia týchto látok v kabíne auta častokrát omnoho vyššia než vonku. Vdychovanie znečisteného vzduchu môže zaniesť pľúca a spôsobiť alergickú reakciu. Tento problém rieši práve kabínový (alebo peľový) filter. V tomto článku vám ponúkame tipy, ako si vybrať kvalitný kabínový filter vhodný pre vaše auto.

Prečo je dôležité vymeniť túto súčiastku včas

Peľový filter je spotrebiteľná súčiastka, preto sa musí pravidelne meniť. Výmenu sa odporúča vykonať raz za rok alebo každých 15 000 km. Ak žijete vo veľkom meste, často stojíte v zápchach, alebo naopak, ak jazdíte na prašných cestách na vidieku, kabínový filter bude vhodné meniť častejšie.

Špinavý filter tiež môže znížiť účinnosť klimatizácie a systému ventilácie, pretože vplyvom nahromadenej špiny sa zvyšuje odpor filtra voči prúdu vzduchu. Počas dažďa sa okná auta silno zahmlievajú a často sa na povrchu filtračného prvku začnú množiť patogénne baktérie a huby.

Prečo je dôležité vymeniť túto súčiastku včas

Niekedy sa filtračný prvok zdeformuje a vzduch ho začne obtekať, čím sa všetky nečistoty dostanú do kabíny auta.

Rôzne typy kabínových filtrov

 Dnes sú obľúbené najmä tieto typy: 
 1. Bežný bariérový filter. Zachytáva prach. Je vyrobený zo špeciálneho papiera alebo syntetických vláken. Obvykle sa skladá z niekoľkých vrstiev. Každá vrstva je určená na zachytávanie častíc konkrétnej veľkosti. Uprednostniť by sa malo používanie syntetických vláken ako filtračného materiálu, pretože táto látka je schopná zaručiť účinné čistenie bez narušenia prúdenia vzduchu. V kvalitných filtroch môže jedna z vrstiev využívať elektrostatické nabitie, vďaka ktorému jednotlivé vlákna zachytia aj tie najmenšie častice prachu.
 2. S absorpčnými vrstvami. Každá z týchto vrstiev má textilný základ s pripojenými aktivovanými karbónovými granulami o veľkosti do 0.5 mm. Tieto granule majú pórovitý povrch, vďaka čomu absorbujú molekuly toxických látok, ktoré vstupujú do auta vo vzduchu. Tieto filtre sú drahšie, ale zaručujú lepšiu filtráciu. Okrem toho aj neutralizujú nepríjemný zápach.
 3. S antibakteriálnou vrstvou. Táto vrstva je vyrobená z baktericídneho materiálu – obvykle je to polyfenol – ktorý viaže a neutralizuje baktérie a alergény, a niekoľkonásobne účinnejšie bráni rastu plesne. Tieto súčiastky sú najdrahšie, pretože zaručujú maximálnu ochranu.

4 tipy od AUTODOC pre výber a používanie kabínových filtrov

 1. Zvoľte si produkt od známych výrobcov. Odporúčame značky Mann-Filter, Bosch, Mahle Original, Stark Automotive, Knecht, K&N, a Ridex. Produkty s nízkou kvalitou používajú menej výrobného materiálu na filtračných vrstvách, čoho výsledok je horšie čistenie vzduchu. Pochybné produkty môžu mať falošný karbónový filter, ktorý je vlastne len bežným prachovým filtrom s jednou vrstvou nafarbenou čiernou farbou.
 2. Stav peľového filtra skontrolujte v prípade, že uvidíte jednu z nasledujúcich vecí:
  1. Nepríjemný zápach v kabíne auta;
  2. V aute je zima aj pri zapnutom ohrievači, alebo je veľmi teplo aj pri zapnutej klimatizácii;
  3. Na palubnej doske sa začal hromadiť prach.
 3. Náhradné diely si vyberajte presne v súlade so špecifikáciami vášho auta. Je nemožné inštalovať komponenty väčšie než je potrebné. Súčiastky menšie než tie štandardné umožňujú nefiltrovanému vzduchu dostať sa do kabíny auta.
 4. Pri inštalácii filtra zabezpečte, aby bola jeho poloha správna. Smer prúdenia vzduchu by mal byť označený na bočnej strane súčiastky, čo je veľmi dôležité pri karbónových a antialergických filtroch.
4 tipy od AUTODOC pre výber a používanie kabínových filtrov

Záver

Peľový filter nemá priamy vplyv na prevádzku základných systémov a zostáv auta, ako napríklad na motor alebo prevodovku. Preto mnoho majiteľov áut zanedbáva včasnú výmenu tejto súčiastky, čo môže byť nebezpečné pre ich zdravie. Kvalitné komponenty sú schopné zachytiť až 99% prachu a alergénov. Preto by ste na tejto súčiastke nemali šetriť. Dodržaním našich jednoduchých tipov zaručíte, že ovzdušie vo vašom aute bude dlho pohodlné a bezpečné.