Ako odvzdušniť brzdy

Ako odvzdušniť brzdy

Účinná práca brzdového systému je jednou z kľúčových podmienok pre bezpečnú jazdu. Preto je povinnosťou každého vodiča udržiavať brzdy auta v dokonalom stave: spotrebiteľné prvky by ste mali vymeniť včas. Takisto by ste mali skontrolovať rúrky a hadičky pre možné úniky, a odstrániť vzduch zo systému, ak sa tam dostal. Poďme sa pozrieť na príčiny vniknutia vzduchu do systému. V tomto článku vám povieme, aký je správny postup pri odvzdušňovaní bŕzd.

5 hlavných príčin prítomnosti vzduchu v systéme

 • Nedostatok kvapaliny v nádržke. Kvôli tomu sa môže okolitý vzduch nasať do systému.
 • Opotrebované gumové súčiastky. Tesnenie valca kolesa (alebo brzdového strmeňa) sú vystavené vlhkosti, špine a chemikáliám z ciest, kvôli čomu strácajú elasticitu a tesnosť. Časom hadičky začnú praskať.
 • Neskorá výmena pracovnej kvapaliny. Hadičky, cez ktoré kvapalina prúdi, majú pórovitú štruktúru. Znamená to, že cez tieto súčiastky, hoci v malom množstve, sa do systému môže dostať voda, ktorá sa zmiešava s brzdovou kvapalinou, čo vedie k zníženiu teploty varu brzdovej kvapaliny. Vplyvom toho v prípade častého brzdenia, napríklad pri jazde na serpentínach, môže dôjsť k varu brzdovej kvapaliny. Proces varu je spojený s tvorbou pary, a výsledkom sú vzduchové bubliny v niektorých rúrkach alebo hadičkách.
 • Netesné úchyty a konektory. Kvôli vibráciám spôsobeným jazdou na nerovnej ceste sa časom uvoľnia svorky a upevňovacie prvky. Vedie to k vniknutiu vzduchu.
 • Opravy. Ak ste menili piesty, valce, rúrky alebo hadičky, nezabudnite na okamžité odstránenie vzduchu z brzdového systému: keď sa tieto súčiastky rozoberú, vzduch sa voľne dostane do rúrok a po opätovnej inštalácii tam zostane.

Ako zistíte, že vaše brzdy bude potrebné odvzdušniť

Tento problém je spojený s typickými znakmi. Pri zatlačení pedála môžete cítiť, že jeho odpor výrazne zoslabne. Niekedy bude potrebné brzdový pedál zatlačiť aj niekoľkokrát, aby začal fungovať. Každým zatlačením pedál viac stvrdne. Niekedy sa brzdenie začne až keď je pedál úplne zatlačený. Vo všeobecnosti sa výrazne predĺži brzdná dráha vášho vozidla.

Ak spozorujete aspoň jeden z týchto príznakov, nechajte si odvzdušniť brzdy vášho auta.

Ako pripraviť vaše auto na odvzdušnenie bŕzd

Postupnosť krokov, ako odvzdušniť brzdové potrubie auta sa líši podľa značky a modelu vozidla. Tento postup je tiež definovaný štruktúrou brzdového systému a prítomnosťou prídavných jednotiek a zostáv. Pred začatím procesu si preto dôkladne prečítajte návod na používanie auta, v ktorom nájdete presný popis odvzdušnenia pre model vášho auta. V niektorých prípadoch, ak má vaše auto mnoho elektronických systémov, nebude možné túto prácu vykonať bez profesionálnej pomoci.

Náradie na odvzdušnenie bŕzd

Pripravte si náradie na odvzdušnenie bŕzd a ďalšie potrebné prostriedky a príslušenstvo.

 Potrebovať budete: 
 • Čistú, stabilnú nádobu, najlepšie priehľadnú, na vypustenú pracovnú kvapalinu.
 • Priehľadnú hadičku s priemerom, ktorý sa bude hodiť do odvzdušňovacej skrutky, a tiež nástrčný alebo okrúhly kľúč na odskrutkovanie skrutky.
 • WD-40 sprej. Pomôže vám pri odskrutkovaní zablokovaných upevnení a spojení.
 • Kľúč na matice kolies a zdvihák, v prípade potreby odstránenia kolesa, aby sa vám sprístupnili valce kolies (brzdové strmene).
 • Kliny pod kolesá. Možno bude potrebné zaistiť vaše auto na mieste, pretože v niektorých modeloch sa pri odvzdušňovaní neodporúča zatiahnuť parkovaciu brzdu.
 • Brzdová kvapalina rovnakého typu aká bola tá, ktorú ste doteraz v aute používali.

Špecifiká procesu odvzdušnenia bŕzd na rôznych modeloch áut

 Postupnosť krokov závisí od týchto vecí: 
 1. Prítomnosť ventilu rozdeľovania brzdného výkonu na zadnej náprave. Obvykle je inštalovaný na nákladných autách a osobných autách starších generácií. V určitých podmienkach na cestách bráni dodávke brzdovej kvapaliny na zadné kolesá. Preto pre správne odvzdušnenie bŕzd v týchto autách neodľahčite zadnú nápravu zdvihnutím vozidla na zdviháku alebo zdvíhacej platforme.
 2. Zostavenie brzdových okruhov. Proces zahŕňa vypustenie vzduchu z každého brzdového mechanizmu. Najskôr sa vzduch odstráni z jedného okruhu a potom z toho druhého. Ak sú okruhy umiestnené diagonálne, mali by ste začať s brzdovým mechanizmom, ktorý je najďalej od hlavného brzdového valca: väčšinou je to zadné pravé koleso. Potom pokračujte na prednom ľavom kolese, zadnom ľavom a nakoniec na prednom pravom.
  Ak sú okruhy inštalované paralelne a spájajú zadné a predné kolesá, potom sa systém musí odvzdušniť v kruhovom smere. Najskôr sa vzduch odstráni z mechanizmu zadnej brzdy, najďalej od hlavného brzdového valca, potom z druhej zadnej brzdy. Následne sa prejde na predné kolesá.

Poznámka: vzor odvzdušňovania bŕzd je individuálny pre každý model a závisí od dizajnu brzdového systému. Preto si pred začatím práce pozorne a vždy prečítajte návod na používanie.

 1. Prítomnosť systému ABS. Tento systém bráni kolesám, aby sa úplne zablokovali počas brzdenia, čiže bráni šmyku. Nájdeme ho na mnohých moderných autách. Tento systém bráni strate kontroly pri núdzovom brzdení alebo pri pokuse o zastavenie vozidla na klzkom povrchu. Jeho dizajn obsahuje modulátor brzdného tlaku, a aj z neho je potrebné odstrániť vzduch.
Prítomnosť systému ABS
 1. Hydraulické čerpadlo namiesto podtlakového posilňovača bŕzd. Vidieť ho je možné na modeloch BMW 7. série (E32), Nissan Cedric Y32, Toyota Land Cruiser 105, Mitsubishi Pajero III, a iných autách. V niektorých autách sa používa ako doplnok k podtlakovému posilňovaču bŕzd. V tomto prípade bude potrebné zapnúť čerpadlo k odstráneniu vzduchu.
 2. Dodatočné prvky. Ak je vaše auto vybavené napríklad systémom elektronickej stabilizácie, bude lepšie, ak vyhľadáte pomoc od odborníkov z autoservisu, aby odvzdušnili brzdové potrubie. Profesionáli by túto prácu mali vykonať aj v prípade, že systém ABS je uložený blízko rôznych dielov vozidla, pretože v tomto prípade si proces vyžaduje použitie diagnostického skenera a používa sa tu aj špeciálny softvér. Medzi takéto modely patrí napríklad Land Cruiser 200, BMW X5 a iné autá.

Ako odvzdušniť brzdy na vozidle bez systému ABS

 1. Odskrutkujte uzáver nádržky.
 2. Doplňte brzdovú kvapalinu až po značku „Max“.
 3. Nalejte málo kvapaliny do výpustnej nádržky.
 4. Pripojte hadičku k odvzdušňovacej skrutke bŕzd a namočte jej druhý koniec do výpustnej nádržky s kvapalinou.
 5. Požiadajte pomocníka, aby niekoľkokrát zatlačil brzdový pedál a potom, aby ho zatlačil čo najviac k podlahe.
 6. Zároveň odskrutkujte odvzdušňovaciu skrutku, aby mohla kvapalina prúdiť cez hadičku.
 7. Povedzte svojmu pomocníkovi, aby naplno zatlačil brzdový pedál.
 8. Sledujte, ako kvapalina vychádza z odvzdušňovacej skrutky. Budú v nej bublinky.
 9. Zaskrutkujte odvzdušňovaciu skrutku. Potom môže váš pomocník uvoľniť pedál.
 10. Zopakujte tento proces 4-5-krát pre každý brzdový mechanizmus.
 11. Nezabudnite monitorovať hladinu kvapaliny v nádržke a doplňte ju po značku „Max“.
 12. Pri vykonávaní tejto práce skontrolujte, či sa kvapalina nedostala na karosériu auta. Obsahuje komponenty, ktoré majú deštruktívny vplyv na farebný náter. Takisto zabráňte vyliatiu kvapaliny na brzdové platničky. Ak sa to stalo, vymeňte ich.

Ako odvzdušniť brzdy na autách so systémom ABS

 Ak chcete odvzdušniť brzdy v aute, v ktorom sú všetky jednotky ABS skombinované do jedného modulu, vykonajte tieto kroky: 
 1. Odstráňte poistku ABS.
 2. Vykonajte všetky kroky uvedené vyššie.
 3. Znova nainštalujte poistku.
 4. Uistite sa, že varovné svetlo na palubnej doske, ktoré indikuje zlyhanie systému ABS, nie je zapnuté.

Ako odvzdušniť brzdy v autách s hydraulickým čerpadlom posilňovača bŕzd

Ako odvzdušniť brzdy v autách s hydraulickým čerpadlom posilňovača bŕzd
 Vykonajte tieto kroky: 
 1. Odstráňte poistku ABS zo svojej montážnej pozície.
 2. Pripojte hadičku k odvzdušňovacej skrutke. Namočte jej druhý koniec do výpustnej nádržky, ktorá je naplnená brzdovou kvapalinou.
 3. Požiadajte pomocníka, aby zatlačil pedál. V tomto prípade, nemusíte predtým niekoľkokrát zatlačiť pedál.
 4. Povedzte vášmu pomocníkovi, aby zapol zapaľovanie otočením kľúča do príslušnej polohy. Aktivuje sa tým čerpadlo.
 5. Počkajte, kým čerpadlo odstráni všetok vzduch z systému. Inými slovami, kým kvapalina, ktorá vyteká z odvzdušňovacej skrutky nemá žiadne bublinky.
 6. Zopakujte proces pre každý valec kolesa (brzdový strmeň).
 7. Monitorujte hladinu kvapaliny v nádržke. Doplňte ju na úroveň značky „Max“ pred každým cyklom a aj po dokončení odvzdušňovania.
 8. Požiadajte pomocníka, aby vypol zapaľovanie.
 9. Nainštalujte poistku späť na svoje miesto. Uistite sa, že varovné svetlo na palubnej doske, ktoré indikuje zlyhanie systému ABS, nie je zapnuté.

Ako odvzdušniť brzdové potrubie, ak nemáte pomocníka

Ak nemáte nikoho, kto by vám mohol pomôcť, proces môžete vykonať aj sami.

 Je k tomu niekoľko spôsobov: 
 1. Odvzdušnenie sa vykoná rovnako, ako s pomocníkom, no je potrebné použiť plynovú vzperu, ktorá podrží zatlačený pedál. Na tento účel môžete jednu dočasne odstrániť z kapoty alebo veka kufra. Aby to bolo pohodlnejšie, môžete si kúpiť špeciálny set na odvzdušnenie bŕzd. Ten obsahuje úchyty, adaptéry, hadičky a výpustnú nádržku. Bolo by veľmi pohodlné, ak by nádržka mala silný magnet, vďaka ktorému ju bude možné pripevniť k akejkoľvek časti karosérie, aby sa nádržka neotočila zhora nadol a nevyliala sa kvapalina.
 2. Odvzdušnenie pomocou špeciálneho podtlakového čerpadla. Vykonáva sa nasledovne: naplňte nádržku pracovnou kvapalinou do maximálnej možnej hladiny. Pripojte hadičku čerpadla k odvzdušňovacej skrutke valca kolesa (brzdový strmeň), s ktorým pracujete. Kvapalina nasávaná čerpadlom sa bude hromadiť v špeciálnej nádržke a potom sa odstráni vzduch.
 3. Odvzdušnenie vytvorením tlaku v expanznej nádržke. Budete na to potrebovať rôzne zariadenia: striekačky, malé ručné kompresory, a iné náradie. Ich operačný princíp tkvie v dodávke vzduchu alebo brzdovej kvapaliny do expanznej nádržky pod tlakom. V rámci toho bude kvapalina cirkulovať v rúrkach a nahradí proces zatlačovania pedála. Zvyšok procesu je podobný štandardnému postupu odvzdušňovania: brzdová kvapalina so vzduchovými bublinkami sa vypustí cez hadičku pripojenú k odvzdušňovacej skrutke valca kolesa (brzdový strmeň).

Záver

Všetky zlyhania brzdového systému sa musia odstrániť ihneď po ich výskyte. V systéme nesmie byť žiadny vzduch. Preto, hneď, keď začnete cítiť, že v brzdovom systéme vášho auta je pravdepodobne vzduch, odvzdušnite ho pomocou našich rád a tipov.

Váš profil je váš osobný asistent.

Sleduje výdavky na auto, zapisuje do servisnej knihy a plánov výmeny, a ukladá obľúbené materiály, poznámky a dokumenty