Výmena pneumatík: Ako ju úspešne vykonať

Výmena pneumatík: Ako ju úspešne vykonať

Či už preto, že sa blíži chladné obdobie a vy potrebujete vymeniť letné pneumatiky za zodpovedajúcu zimnú verziu, alebo preto, že máte klasicky prepichnuté koleso a výmene sa nevyhnete. Určite je však pravda, že je pre každého motoristu veľmi dôležité vedieť, ako a kedy prezúvať pneumatiky. Síce si ich môžete nechať vymeniť aj v dielni, ale komu by sa chcelo volať do servisu, keď vám pukne guma? Preto vám vopred poskytujeme najdôležitejšie informácie, ktoré budete potrebovať, spolu s jednoduchými pokynmi, ako si túto prácu vykonať sami.

Čo budete potrebovať

Čo budete potrebovať

Našťastie je počet potrebných prístrojov a náradia na výmenu pneumatík celkom malý a je pravdepodobné, že tieto pomôcky už máte doma v garáži. A aj keď nevlastníte jedno z týchto zariadení, nie je to žiadny problém. Väčšinu z nich si môžete objednať za pár eur na internete alebo kúpiť v obyčajnom odbornom obchode.

 Poďme si prejsť jednotlivé nástroje. 
 • Zdvihák: Nie je dôležité, aké zdvíhacie zariadenie presne používate, dôležité je len to, aby udržalo hmotnosť vášho vozidla. Tieto informácie nájdete v príslušnom návode na obsluhu.
 • Krížový kľúč: Používa sa jednoducho na odstránenie skrutiek, ktoré spájajú koleso s nábojom. Samozrejme, môžete použiť aj rázový uťahovák, ako to robí väčšina servisov – účinok je v oboch prípadoch rovnaký.
 • Momentový kľúč: Tento špeciálny kľúč je veľmi dôležitý pri montáži nových pneumatík po výmene. Zabezpečuje zachovanie predpísaného krútiaceho momentu pneumatík. Tým sa zaručuje, že po niekoľkých stovkách kilometrov nevypadnú, ani že ich príliš neutiahnete, čo by mohlo viesť k ohnutiu alebo poškodeniu jednotlivých prvkov.
 • Drôtená kefa: Tento pracovný nástroj by sa nemal podceňovať. Koniec koncov sa chcete vyhnúť tomu, aby ste svoje čerstvé, nové pneumatiky nasadili na špinavý alebo dokonca hrdzavý náboj kolesa. Najmä po tuhej zime sa môžu náboje kolies opotrebovať vplyvom snehu, blata a posypovej soli. Aby vaše kolesá vydržali čo najdlhšie, musia byť všetky jednotlivé súčiastky v optimálnom stave.
 • Rukavice: Znie to ako samozrejmosť, ale dosť veľa domácich kutilov na ne zabúda alebo ich dokonca zámerne vynecháva. Keďže budete mať do činenia s ťažkými komponentmi, lepkavým mazivom a v neposlednom rade aj so špinou a hrdzou, nemali by vám chýbať. Poskytujú tiež lepšiu priľnavosť.
 • Kúsok kriedy: Potrebujete ho na označenie odstránených pneumatík, ktoré chcete uskladniť na ďalšiu sezónu. Takto budete napríklad po šiestich mesiacoch presne vedieť, kam patrí pneumatika označená ako “pravá predná”.
 • Kliny: Pomocou nich zaistíte aj tie kolesá, ktoré nie sú zdvihnuté, a tým zabezpečíte, že vaše vozidlo zostane na svojom mieste.
 • Handra: Rozhodne sa môže niečo zašpiniť. Olej, mazivá, blato a hrdza by nemali zostať na náhradných dieloch ani na vás. Handričky a utierky môžu byť užitočné aj na odkladanie odstránených skrutiek do tej doby, kým ich nebudete opäť potrebovať.

Mimochodom; v závislosti od vašich skúseností by ste si mali vyhradiť od pol až do celej hodiny. Ak túto prácu vykonávate prvýkrát, môže to trvať aj dlhšie, no po získaní praxe to zvládnete za krátku chvíľu. Ale nešetrite časom! V zhone predsa nechcete zabudnúť na žiadny dôležitý krok – na svoje kolesá sa musíte môcť vždy plne spoľahnúť.

Čím treba začať?

 1. krok

Najskôr sa uistite, že vaše vozidlo stojí na správnom povrchu. Je dôležité, aby ste ho mohli pohodlne zdvihnúť bez toho, aby sa prevrátil alebo odvalil. Preto zaparkujte auto tak, že budete mať okolo seba dostatok priestoru, aby vám pneumatiky neprekážali, a taktiež na pevnom mieste, napr. na kamennej dlažbe alebo asfalte.

Potom zaraďte prvý rýchlostný stupeň a zatiahnite ručnú brzdu (ak máte automatickú prevodovku, prepnite na príslušný režim “P”). Odporúčame ešte raz podložiť kolesá klinmi na zaistenie vášho vozidla.
Po zabezpečení auta môžete pokračovať so zdvíhaním.

 1. krok

Zistite vhodné miesto pre zdvihák. U niektorých vozidiel je označené šípkou alebo podobným symbolom. Iné modely majú farebné označenia alebo špeciálné zárezy.V prípade potreby môžete informácie nájsť v návode na obsluhu auta. Po nájdení správneho miesta najprv vezmite krížový kľúč a uvoľnite matice na kolese. Toto je obzvlášť dôležité, ak sú príliš utiahnuté. Ak máte problémy s ich uvoľnením, mnohé kľúče poskytujú možnosť pripojiť ďalšiu tyč na zvýšenie pákového efektu. Urobte to, kým je vozidlo ešte na zemi, aby ste pri odskrutkovaní zdvihnutého vozidla nevyvíjali príliš veľkú silu a auto nespadlo zo zdviháka. Po uvoľnení matíc môžete voz zdvihnúť. Pár centimetrov nad zemou je postačujúce.

 1. krok

Teraz je načase matice úplne odskrutkovať. Vrchnú si ponechajte až na koniec, aby koleso dovtedy viselo na nej a aby gravitačná sila mohla pôsobiť priamo nadol. Odmontujte koleso, označte ho kriedou a pomocou handričky a drôtenej kefy odstráňte všetky nečistoty alebo stopy hrdze. Potom vyčistite aj náboj kolesa. Mal by byť zbavený nečistôt a najmä hrdze. V prípade potreby použite novú handričku.

 1. krok

Nasleduje montáž nového kolesa. Nasaďte ho na náboj a začnite krížom uťahovať matice. Dbajte na to, že ich utiahnete len natoľko, aby koleso zostalo stabilne v svojej pozícii, ale aby ešte bolo možné ich náležite dotiahnuť. Ďalším krokom je opatrné spustenie vozidla tak, aby sa pneumatika ľahko dotýkala zeme, ale ešte neniesla celkovú hmotnosť nápravy. Teraz skontrolujte, či je správne usadené a či sa nenakláňa alebo nehýbe. Pokiaľ je všetko v poriadku, zoberte momentový kľúč. V príručke k vozidlu nájdete informácie o presnom krútiacom momente, ktorý je potrebné zvoliť pre váš model auta a kolesá. Vďaka nastaveniu tohto momentu na kľúči sa vyvarujete toho, že matice utiahnete príliš silno, a tým zaručíte dokonalé uchytenie kolesa.

Extra rada: Chcete, aby vám uskladnené pneumatiky vydržali čo najdlhšie a zostali plne funkčné až do ďalšej sezóny? Potom ich v garáži neukladajte všetky na seba. To môže časom poškodiť bočnice behúňa gumy. Oveľa lepšie je uložiť ich na vhodný stojan alebo policu na pneumatiky.

A je to! Rovnaký postup zopakujte aj pre zvyšné tri kolesá a úspešne ste dokončili prvú svojpomocnú výmenu kolies.

Ako ste videli, prezutie pneumatík je skvelým cvičením, najmä pre nováčikov, aby sa prvýkrát stretli s vlastným vozidlom a zoznámili sa s najbežnejšími nástrojmi. Aj keď je samotný proces jednoduchý, dôrazne odporúčame, aby ste nevynechali ani nezanedbali žiadny z vyššie uvedených krokov. Tak budete dobre pripravení na to, aby ste v budúcnosti mohli túto údržbu na svojom vozidle vykonávať sami.

  Váš profil je váš osobný asistent.

  Sleduje výdavky na auto, zapisuje do servisnej knihy a plánov výmeny, a ukladá obľúbené materiály, poznámky a dokumenty