Ako namazať reťaz motocykla

Ako namazať reťaz motocykla

Motocykel je dvojkolesové vozidlo, ktoré pozostáva z komplexného systému mnohých jednotiek a komponentov, ktoré pre celkovú správnu funkčnosť musia navzájom dobre spolupracovať. Tak, ako aj osobné alebo nákladné autá majú svoje pohonné prvky, a predovšetkým hnacie remene, tak aj motocykle majú reťaze, ktoré sa starajú o pohon tohto vozidla. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako správne namazať reťaz motocykla, v akých intervaloch a pomocou akých prostriedkov.

Čo je to reťaz motocykla, kde sa nachádza a aká je jej funkcia

Moderné motocykle majú obvykle zadný pohon. Znamená to, že motor vozidla, ktorý sa vo väčšine prípadov nachádza v strednej časti motorky, je spojený so zadným kolesom. Ak chceme, aby sa motorka pohla, energia zo spaľovania paliva v motore sa musí premeniť na rotačnú energiu kolies. Aby toto bolo možné, v rámci konštrukcie motocykla sa používa kovová reťaz, ktorá všetku silu z motora prenáša na zadné koleso.

Tiež väčšinou platí, že reťaz motocykla je voľne vidieť a táto súčiastka nie je chránená pred vonkajším prostredím žiadnymi krytmi ani inými komponentmi. Jedným z dôvodov je zabezpečenie jej hladkého pohybu bez toho, aby sa odierala alebo narážala do iných komponentov. Jej obnaženie slúži aj ako prirodzené chladenie reťaze. Keďže je to pohyblivá súčiastka, je vystavená určitému treniu a zahrievaniu.

Jej vystavenie vonkajšiemu prostrediu má však aj svoje negatíva. Zrejmou nevýhodou je vystavenie špine, nepriaznivým podmienkam počasia a úlomkom z vozovky, ktoré sa môžu usadiť na reťazi a poškodiť ju. Nahromadená špina môže na reťazi v spolupráci s vlhkosťou spôsobiť vznik hrdze.

Ak chceme týmto negatívnym vplyvom zabrániť, reťaz je potrebné v pravidelných intervaloch mazať vhodnými prostriedkami. Zaručíme tak jej správny a hladký chod počas celej životnosti, a teda aj správnu prevádzku motora a systému prenosu energie na hnacie koleso.

Intervaly údržby reťaze motocykla

V prvom rade je potrebné povedať, že intervaly údržby reťaze motocykla sú omnoho kratšie v porovnaní napríklad s intervalmi údržby alebo výmeny hnacích remeňov v osobných a nákladných autách. A keď hovoríme o kratších intervaloch, na mysli máme naozaj veľmi krátke intervaly.

Ak jazdíš na mokrých vozovkách, interval údržby reťaze motocykla je asi 500 km. V prípade, že si v rámci daného intervalu jazdil len na suchých vozovkách, tento interval sa môže predĺžiť na 1000 km. Reťaz motocykla je najskôr potrebné vyčistiť vhodným čističom, napríklad v podobe spreja. Čistenie je vhodné vykonať vždy, keď uvidíš, že reťaz je zanesená rôznymi zvyškami maziva, špinou a prachom z ciest, atď. Interval vyčistenia môže byť od 500 km do 2000 km. Aj v tomto prípade to závisí od toho, za akých podmienok si v rámci tohto intervalu jazdil.

Prostriedky na čistenie a mazanie reťaze motocykla

Aby sa zaručilo, že reťaz bude správne vyčistená a namazaná, je potrebné použiť vhodné čistiace prostriedky. Medzi najpoužívanejšie čističe patria spreje, ktoré sa jednoducho nanášajú a majú výborné čistiace vlastnosti. Ak je znečistenie reťaze príliš silné, použiť môžeš aj vodu pod tlakom, ktorú budeš striekať priamo na reťaz. V tomto prípade však dávaj pozor, aby si nepoškodil tesnenie alebo iné susediace komponenty.

Reťaz sa v žiadnom prípade nečistí mydlovou vodou. Tá by totiž mohla poškodiť tesniaci materiál a tesniace krúžky. Rovnako nepoužívaj ani žiadne agresívne chemikálie, ako napríklad technický benzín alebo riedidlo, ktoré by malo deštrukčný účinok na tesnenia. Ak sa na reťazi objaví hrdza, prípravok na odstránenie hrdze je možné použiť iba v niektorých prípadoch. Toto radšej nechaj na odborníkov, pretože neodborný zásah môže spôsobiť poškodenie reťaze a narušenie jej pevnosti.

Čo sa týka mazania, vhodný prostriedok sa určuje nie len podľa materiálu reťaze, ale aj podľa jej tesniacich prvkov. Existujú rôzne typy mazadiel, z ktorých najpoužívanejšími sú práve sprejové. Tie sa aplikujú najjednoduchšie, a ich nanesenie zvládneš aj svojpomocne. Okrem toho je samozrejme potrebné zohľadniť typ tvojho motocykla. Nie je totiž jedno, či máš cestnú motorku alebo terénnu motorku. Každý takýto typ motocykla sa používa v iných podmienkach a preto je potrebné aj k mazaniu reťaze pristupovať iným spôsobom. Výrobcovia dnes vyrábajú špeciálne mazadlá určené pre konkrétne typy motocyklov. Ak si nie si istý správnym výberom, pred nákupom sa poraď s odborníkmi. Ak pre tvoju reťaz zvolíš nesprávny produkt, výrazne tým môžeš skrátiť jej celkovú životnosť.

Spôsob mazania reťaze motocykla

Spôsob mazania reťaze motocykla je špecifický a je vhodné vopred si ho naštudovať. Reťaz sa obvykle maže na štyroch základných miestach. Prvým je oblasť medzi internou a externou doštičkou tak, aby sa ochránilo tesnenie pred vyschnutím a prasknutím. Pri správnom prevedení zostane mazivo na tomto mieste počas celej doby prevádzky, čím sa zaručí dokonalá ochrana tesniacich krúžkov. Následne sa mazivo strekne medzi externú doštičku a stredový valček. Zaručí sa tým jeho dobrá pohyblivosť a zabráni sa jeho zablokovaniu počas jazdy. Valček musí zostať čo najviac pohyblivý, aby netvoril pri pohybe reťaze zbytočný odpor. Nakoniec sa reťaz namaže po celej šírke, aby sa dobre premazali všetky spojenia, kĺby a tesniace prvky.

Veľkým pomocníkom pri čistení a mazaní reťaze motocykla je tzv. kefová krabička. Tú stačí nainštalovať na reťaz a o zvyšok práce sa postará sama. Pomocou špeciálneho roztoku premyje cez ňu sa pohybujúcu reťaz, a po ukončení procesu čistenia začne nanášať mazivo do všetkých spojení a kĺbov. Zaručí sa tým rovnomerné vyčistenie i namazanie reťaze tvojej motorky.

Tip na záver

Vyčistenie a namazanie reťaze by si mal zvládnuť sám, ak máš aspoň ako-také skúsenosti s údržbou svojej motorky. Ak však nevieš, ako na to, poraď sa v autoservise, kde ti mechanici ukážu správny postup. Ak jednorazovo použiješ nesprávne mazivo, reťazi by sa nemalo nič stať, no nabudúce už určite použi správny produkt určený presne pre tvoju motorku.

Ak nastal čas na vyčistenie a namazanie reťaze tvojho motocykla, nezabudni si k týmto úkonom kúpiť kvalitné produkty od overených výrobcov. Najznámejšími výrobcami týchto produktov sú napríklad Motul, Castrol, Motorex, atď. V katalógu v online obchode AUTODOC ti ponúkame produkty top kvality za rozumné ceny. Ak budeš potrebovať pomoc pri výbere maziva alebo čističa reťaze, neváhaj kontaktovať odborníkov z nášho online obchodu, ktorí ti veľmi radi poradia. Okrem mazív a čističov máme pre teba a tvoju motorku aj kopec ďalších produktov, ako napríklad moto-oblečenie, chrániče, príslušenstvo a rôzne doplnky. Presvedč sa sám ešte dnes!