Prídavné svetlá na motorku

Prídavné svetlá na motorku

Ak si vášnivým motorkárom, určite aj ty častokrát premýšľaš nad tým, ako by sa tvoj dvojkolesový miláčik dal vylepšiť. Pomerne veľa majiteľov motocyklov sa stretáva s problémom, že továrenské svetlomety ich strojov nesvietia s dostatočným výkonom, a chcú si nainštalovať prídavné svetlá, ktoré im vylepšia viditeľnosť na vozovku. Z pohľadu zaručenia bezpečnosti na cestách sa to môže zdať ako veľmi dobrý nápad. Je však potrebné poznamenať, že majiteľ motorky si na svoje vozidlo nemôže len tak nainštalovať prídavné svetlo, aké sa mu zachce, pretože je to regulované zákonom a súvisiacimi vyhláškami. Poďme sa teda pozrieť na to, aké prídavné svetlá si môžeš alebo nemôžeš inštalovať na svoju motorku.

Vyhláška Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky

Hoci je zámer majiteľov motocyklov pri inštalovaní rôznych prídavných svetiel jasný – zvýšenie miery bezpečnosti a zlepšenie viditeľnosti – potrebné je konať v súlade s platnou vyhláškou Ministerstva dopravy a výstavby. Vyhláška presne upravuje, aké typy prídavných svetiel je možné inštalovať na motorku, v akom počte, v akej vzájomnej vzdialenosti, atď. Pri nedodržaní týchto pravidiel ťa môžu čakať rôzne problémy, ako napríklad neúspešné absolvovanie kontroly technického stavu vozidla alebo pokuta od policajtov pri bežnej kontrole.

Typy prídavných svetiel na motorku

V prvom rade sa pozrime na to, aké typy zdroja svetla sa dnes inštalujú na motorky. Vo všeobecnosti najrozšírenejším a najlacnejším typom sú svetlá s halogénovými žiarovkami. Čoraz väčšiu popularitu si však získavajú LED svetlá, ktoré sa vyznačujú nízkou spotrebou energie, vynikajúcou svietivosťou a veľmi dlhou životnosťou. U halogénových žiaroviek je životnosť kratšia a musia sa teda aj častejšie meniť. LED svetlá majú skvelý dosah svetelných lúčov, čo oceníš najmä pri jazde v noci.

  • Diaľkové svetlá – tieto svetlá si majitelia motoriek dodatočne inštalujú, ak často jazdia v noci a továrenské diaľkové svetlá majú nepostačujúci výkon. Aj v tomto prípade je však potrebné zohľadniť ustanovenia vytýčené vo vyhláške, v ktorej sa uvádza, že motocykel môže mať maximálne dve diaľkové svetlá. Znamená to, že okrem továrenského diaľkového svetla si ako majiteľ motorky môžeš na svoj stroj nainštalovať ešte jedno diaľkové svetlo, ktoré je samozrejme riadne homologizované.
Typy prídavných svetiel na motorku
  • Hmlové svetlá – čo sa týka hmlových svetiel, tie nie sú z výroby inštalované na všetkých motocykloch, a pokiaľ často jazdíš v oblastiach so zvýšeným výskytom hmiel alebo na jeseň, či počas jari, dodatočná inštalácia týchto svetlometov ti určite pridá sebavedomie a pocit bezpečia počas jazdy. Tento typ svetiel sa na motocykle dodatočne inštaluje asi najčastejšie. Vyhláška upravuje, že v prednej časti vozidla môžu byť maximálne dve hmlové svetlá, pričom zároveň upravuje aj ich svetlú výšku a vzdialenosť od hlavného svetlometu. Jedinou výnimkou je, že predné hmlové svetlá nemusia mať na prístrojovom paneli svoj vlastný indikátor. Zadné hmlové svetlo môže byť dodatočne inštalované, avšak iba v predpísanej minimálnej vzdialenosti od zadného brzdového svetla. V prípade inštalovania tohto svetla je povinné aj nainštalovanie príslušného indikátora na prístrojový panel.
  • Svetlá do terénu – jediným prípadom, kedy nemusíš v rámci inštalácie dodatočných svetiel na tvoju motorku použiť homologizované svetlá, je to, že vlastníš off-road motorku a nejazdíš s ňou po verejných komunikáciách. V podstate si na ňu môžeš nainštalovať akékoľvek prídavné svetlo s dobrým výkonom a vysokou svietivosťou. Často sa na tieto svetlá dávajú aj ochranné mriežky, ktoré svetlo chránia pred poškodením. Ak sa zároveň jedná o homologizované dodatočné svetlo s mriežkou, túto mriežku je potrebné odstrániť pred vstupom na verejnú komunikáciu.
  • Smerové svetlá – inštalácia dodatočných smerových svetiel na motorku je tiež podriadená predpisom. Medzi základné požiadavky patrí to, že smerové svetlá na motocykli musia mať oranžovú farbu, musia byť homologizované a inštalované vždy v pároch (teda jedno ľavé smerové svetlo a jedno pravé smerové svetlo), a okrem toho vyhláška upravuje aj frekvenciu blikania. Jazda na verejných komunikáciách na motorke bez smeroviek je zakázaná.

Elektroinštalácia pre prídavné svetlá

Keď si budeš chcieť na svoju motorku nainštalovať prídavné svetlá, je potrebné počítať s tým, že bude nutné vykonať nejaký zásah do elektrického systému vozidla. Nie je to práve najjednoduchšia práca, a ak nemáš dostatok skúseností s prácou s elektrickými súčiastkami motoriek, celý proces inštalácie radšej nechaj na odborníkov v autoservise. Nesprávnym zapojením by si totiž mohol poškodiť celý elektrický systém vozidla, čo by malo za následok pomerne drahú opravu.

V určitých prípadoch je potrebné prehodnotiť aj výmenu batérie za batériu s vyššou kapacitou. Jednoduchšie to však majú tí majitelia motoriek, ktorí majú na svojich strojoch už od výroby vopred nainštalované špeciálne miesta s príslušnými zástrčkami, do ktorých je možné inštalovať prídavné svetlá. V tomto prípade si stačí iba vybrať vhodný homologizovaný produkt a s inštaláciou nebudeš mať už takmer žiadne ďalšie starosti. Inštalácia sa musí vykonať podľa schém a nákresov uvedených v technickej dokumentácii od vozidla.

Prídavné svetlá na motorku – tipy na záver

Tip 1: Pred hľadaním produktov a ich nákupom si dôkladne prečítaj platnú vyhlášku Ministerstva dopravy, naštuduj si všetky predpisy, prípadne sa spýtaj odborníkov, či je na tvoju motorku možné nainštalovať prídavné svetlá, a ak áno, tak aké a za akých podmienok. V prípade porušenia pravidiel o cestnej premávke ti hrozí pokuta alebo opakovanie kontroly technického stavu vozidla s už odinštalovanými prídavnými svetlami.

Tip 2: Rozmysli si, na aký účel budeš prídavné svetlá používať, a podľa toho si zvoľ vhodné produkty. V online obchode AUTODOC si môžeš vybrať zo širokého sortimentu svetiel pre tvoju motorku, či už sa jedná o LED diódy alebo halogénové žiarovky pre diaľkové svetlá, hmlové svetlá alebo svetlá do terénu.

Tip 3: Nehľadaj iba produkty s najnižšou cenou, ale zvoľ si prídavné svetlá od overených výrobcov s dobrou reputáciou. Iba kvalitné produkty zaručia, že svetlo ti vydrží dlho bez údržby a bez zmeny svojich vlastností. Pri nekvalitných svetlách sa môže stať, že prasknú, zdeformujú sa, roztopia sa alebo sa inak poškodia už po niekoľko sto kilometroch. Oprava alebo následná výmena ťa potom bude stáť omnoho viac peňazí, než si pôvodne plánoval minúť.

Tip 4: Ak budeš potrebovať pomoc pri výbere prídavných svetiel na motocykel, neváhaj a obráť sa na odborníkov z nášho online obchodu, ktorí ti veľmi radi poradia ohľadom výberu i nákupu. Po objednaní a doručení produktov zájdi do autoservisu, v ktorom ti profesionáli nainštalujú dodatočné svetlá na tvoju motorku.

[Total: 0   Average: 0/5]