Ako sa naučiť jazdiť na motorke

Ako sa naučiť jazdiť na motorke

Aj ty patríš medzi nadšencov do motoriek, ktorí si nenechajú ujsť žiadnu príležitosť nasadnúť na svoj výkonný stroj a pocítiť vietor vo vlasoch? Prípadne sa chceš stať hrdým majiteľom motocykla a urobiť si vodičský preukaz na tento úžasný dvojkolesový stroj? Dnes stále viac mladých i starších ľudí presadá na motorky, a to z viacerých dôvodov, či už sa jedná o zvýšenie adrenalínu v krvi alebo jednoduchšie manévrovanie s týmto vozidlom v meste oproti osobnému autu. Čo je však potrebné vedieť pri jazde na motorke? Ako jazdiť správne? Ako sa naučiť všetky tipy a triky, ktoré používajú skúsení motorkári? To všetko sa dozvieš v tomto článku.

Bezpečnosť na prvom mieste

Ako pri každom dopravnom prostriedku, aj pri motorkách určite platí, že bezpečnosť musí byť na prvom mieste. To, ako jazdiť na motorke bezpečne, sa dôkladne vyučuje v autoškole. Každý vodič, ktorý úspešne absolvuje záverečnú skúšku, teda musí vedieť, ako jazdiť tak, aby svojim konaním neohrozil ostatných účastníkov cestnej premávky, a ani seba.

Motocykel je dvojkolesový stroj a vodič tohto vozidla je na cestách logicky viac zraniteľný – a to aj vplyvom toho, že nie je chránený žiadnou kabínou a karosériou ako je tomu v prípade osobných áut alebo nákladných áut. Pri jazde na motocykli je nemenej dôležité zohľadniť aj podmienky počasia. Hoci existujú majstri, ktorí na svoju milovanú motorku sadajú každý deň v roku bez ohľadu na počasie – či je zima, či je mráz, či je sneh, blato, dážď – väčšina zodpovedných motorkárov používa svojich miláčikov výhradne za pekného a teplého počasia.

Za týchto podmienok je zaručená dobrá viditeľnosť, správna priľnavosť pneumatík na vozovku, a teda aj zvýšená miera bezpečnosti počas jazdy. Dokonca ani jazda na motorke v tme nie je práve najbezpečnejšou záležitosťou. Ak však má tvoja motorka dobré svetlá, nemusíš sa báť jazdiť ani o polnoci. V tomto prípade je ale vhodnejšie mierne ubrať plyn a zbystriť zrak. Ak na ceste kvôli tme včas neuvidíš nejakú prekážku, konár, kameň alebo zver, vo vysokej rýchlosti to môže mať fatálne následky.

Začiatočník na motorke – čo sa naučiť ako prvé a čo trénovať

Každý vodič motorky musí niekde začať. Absolvovanie autoškoly je len prvým krokom. Až potom – v reálnej cestnej premávke – človek naberá tie skutočné skúsenosti. Motorkár musí byť pripravený na rôzne situácie na cestách, a preto je potrebné, aby aj popri bežných jazdách trénoval určité zručnosti. Tie sa mu určite zídu pri rôznych predvídateľných, ale aj nepredvídateľných situáciách.

Nastavenie: V prvom rade je potrebné dobre sa zoznámiť so svojou motorkou. To samozrejme zahŕňa jej dôkladné nastavenie podľa tvojich preferencií, podľa tvojej hmotnosti a výšky, a podľa požadovaných jazdných vlastností. Niektoré motorky ponúkajú väčší rozsah možností nastavenia, a u iných sú tie možnosti obmedzené. Každopádne, ak ti výrobca poskytol možnosť prispôsobenia si motorky, určite ju využi – stroj sa ti odvďačí pohodlnejšou a bezpečnejšou jazdou.

Sebavedomie: Keď zistíš, aké jazdné vlastnosti má tvoja motorka, začneš jazdiť sebavedomejšie. Tvoje telo bude stále viac uvoľnené a na cestách si začneš viac „dovoľovať“. Toto je však nebezpečnou fázou každého začínajúceho motorkára. Ľahko to totiž môže prejsť až k prehnanému sebavedomiu a k tomu, že si prestaneš uvedomovať hroziace riziká. Často predsa vidíme na cestách motorkárov, ktorí ťa na bežnej medzimestskej ceste obiehajú neprimerane vysokou rýchlosťou, prípadne kľučkujú v zápche pomedzi autá a ohrozujú ostatných vodičov. Ak si v takejto situácii niekedy šoféroval auto, určite si si na nich dobre zanadával. Preto, ak získaš sebavedomie pri jazde na motorke, nauč sa, kde je toho sebavedomia už dosť a nikdy nezabudni na to, čo ťa učili v autoškole – bezpečnosť na prvom mieste.

Predvídanie: Pri jazde na motorke si trénuj sledovanie vozovky. Nemyslíme tým sledovanie cesty desať metrov pred tebou. Nauč sa pozerať sa do diaľky a správne vyhodnocovať situáciu. Keď sa napríklad blížiš k zákrute, nepozeraj len na najbližšie metre, ale sleduj najmä to, čo sa deje za zákrutou, či tam náhodou nejde nejaké auto, s ktorým by ste sa mohli navzájom ohroziť, atď. Jednou zo základných vlastností každého vodiča, či už je to vodič auta alebo motorky, je schopnosť predvídať situáciu na ceste. Počas jazdy na motorke sa ti táto vlastnosť bude hodiť dvojnásobne, nakoľko, ako sme už písali, vodiči motoriek sú omnoho zraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky v porovnaní s vodičmi štvorkolesových vozidiel.

Rýchlosť: Na druhú stranu, s opatrnosťou to netreba preháňať. Čo sa týka áut, príliš pomalú jazdu poznáme od tzv. sviatočných vodičov, ktorí auto vytiahnu dvakrát za rok a boja sa preradiť čo i len na štvrtý prevodový stupeň. U motorkárov môže nastať tá istá situácia, nech je dôvod akýkoľvek (či sa jedná o úplného začiatočníka alebo človeka, ktorý na motorke dlhú dobu nesedel). Tak, ako aj pri autách, aj u motoriek platí, že pomalou jazdou zdržuješ cestnú premávku, za čo môže hroziť pokuta. A ak si myslíš, že čím pomalšie pôjdeš, tým to bude bezpečnejšie, nemusí to byť celkom pravda. U motoriek totiž platí aj to, že pri príliš nízkej rýchlosti sa môže v určitých situáciách zhoršiť ich ovládateľnosť. Na určité úkony, ako napríklad na hladký prejazd zákrutou, jednoducho potrebuješ určitú bezpečnú rýchlosť.

S tým napríklad súvisí aj to, že viacero začínajúcich motorkárov sa z „ohľaduplnosti“ k vodičom áut radšej drží blízko krajnice. Neuvedomujú si však, že vodičov áut týmto nabádajú k tomu, aby ich predbehli, pričom častokrát zostanú v tom istom jazdnom pruhu. Ohrozenie motorkára je v tomto prípade jednoznačné.

Brzdenie: Mnoho motorkárov má problémy aj s brzdením. Brzdenie na motorke je umenie – príliš prudké brzdenie môže spôsobiť šmyk alebo stratu kontroly nad vozidlom, zatiaľ čo príliš slabé brzdenie výrazne predĺži brzdnú dráhu a s motorkou nebudeš schopný včas zastaviť. Iba tréning a skúsenosti ti umožnia naučiť sa, aká je tá správna sila brzdenia v konkrétnej situácii.

Výbava: Nezabudni ani na správny výber oblečenia a výbavy pre motorkára. Ak máš silný stroj, určite investuj do kvalitnej a bezpečnej prilby, ktorá ťa ochráni aj pri najtvrdšom páde. Okrem toho sa dnes používajú aj rôzne ďalšie chrániče, napríklad tzv. korytnačka (chránič chrbta), chránič lakťov, chránič kolien, ochranné rukavice a špeciálne motorkárske topánky.

Tip na záver pre začiatočníkov

Ako začiatočník sa na cestách správaj pokorne, k svojmu stroju pristupuj s rešpektom, no so zdravou dávkou sebavedomia. Nezabudni, čo si sa naučil v autoškole a svoje motorkárske zručnosti každou jazdou zdokonaľuj. A okrem toho si môžeš prečítať ďalšie články z našej série pre motorkárov začiatočníkov – napríklad ako si vybrať správnu prilbu alebo rukavice.

[Total: 0   Average: 0/5]