Aký je správny tlak v pneumatikách motocykla

Aký je správny tlak v pneumatikách motocykla

Aby tvoja motorka fungovala správne, je potrebné postarať sa o dobrú funkčnosť všetkých jej systémov. Výnimkou nie je ani starostlivosť o pneumatiky, kontrola ich opotrebenia, správne vyváženie a predovšetkým ideálne nahustenie. Pneumatiky motocyklov majú v rámci svojej konštrukcie a prevádzky mnoho spoločné s pneumatikami osobných a nákladných áut, no aj napriek tomu sa vyznačujú určitými špecifickými prvkami, o ktorých si povieme v tomto článku.

Prečo pravidelne nastavovať a kontrolovať tlak v pneumatikách

Nastavenie a pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách motocykla sú dôležité z viacerých dôvodov. Prvým z nich je určite bezpečnosť počas jazdy. Správny tlak v pneumatikách má totiž vplyv na ovládateľnosť motocykla a jeho prevádzku. Príliš slabo nahustená pneumatika je mäkšia, ľahšie tvarovateľnejšia a prehnutejšia (spľasnutejšia). Za určitých okolností môže mať lepšiu priľnavosť k vozovke, no zároveň sa vyznačuje väčším valivým odporom, ktorý má negatívny vplyv na samotnú pneumatiku i chod motorky.

Medzi negatívne vplyvy patrí rýchlejšie opotrebenie vplyvom zvýšeného odporu, a tiež zvýšenie spotreby paliva a zníženie celkového výkonu a dynamiky motorky. Jazda s príliš slabo nahustenou pneumatikou je v dlhodobom horizonte škodlivá aj pre ďalšie komponenty motorky a východiskom bude výmena opotrebovanej pneumatiky za novú.

V prípade príliš silno nahustenej pneumatiky sa objavuje problém s jej prílišnou tuhosťou, slabšou priľnavosťou na vozovku, zmenšením kontaktnej plochy s vozovkou, a možným prasknutím vplyvom pôsobenia príliš vysokého tlaku. Čo sa týka prejavov počas jazdy, prehustená pneumatika bude mať sklony k častejšiemu pretáčaniu, čo môže ohroziť jazdca a zhoršiť celkovú ovládateľnosť motorky.

Pravidelné nastavenie a udržiavanie vhodného tlaku v pneumatikách je preto dôležité pre zachovanie ideálnych jazdných vlastností a bezpečnosti počas jazdy.

Predná vs. zadná pneumatika motocykla

Pri mnohých motorkách platí, že predná pneumatika je iná než zadná. Týka sa to ich veľkosti, ale aj ďalších vlastností. Viditeľné je to najmä pri cestných a pretekárskych motocykloch, kde zadná pneumatika je očividne širšia než predná. Zadná pneumatika má v tomto prípade stabilizačnú úlohu, a predná sa jednoduchšie ovláda vďaka svojej menšej šírke.

Z toho však vyplýva, že aj ich nahustenie bude odlišné. Ak budeš jazdiť s podhustenou prednou pneumatikou, výrazne to pocítiš na jazde, ktorá bude mdlá a pomalšia. Akákoľvek odchýlka od správnych hodnôt tlaku v pneumatikách, či už to bude na prednej alebo zadnej pneumatike, bude mať za následok zhoršenie jazdných vlastností motocykla.

Ako zmerať tlak v pneumatikách

Meranie tlaku v pneumatikách motocykla je pomerne jednoduchou záležitosťou a zvládneš to aj sám, bez použitia nejakých špeciálnych zariadení. Meranie tlaku však má svoje špecifiká, ktoré je potrebné zohľadniť.

Najzákladnejším špecifikom je, že meranie tlaku v pneumatikách sa musí vykonať za studena. Znamená to, že tlak meraj najskôr tri hodiny po tom, čo si s motorkou dojazdil. Možno si o tom nevedel, ale tlak vzduchu sa v pneumatike výrazne mení so vzrastajúcou teplotou. Čím je teplota pneumatiky vyššia, tým je tlak vzduchu v nej vyšší. Meranie tlaku v horúcej pneumatike nemá zmysel, pretože údaje budú veľmi skreslené a pri nesprávnom nahustení sa môže stať, že pneumatika praskne. Navyše, odskrutkovanie krytky ventilu horúcej pneumatiky a následné vypustenie horúceho vzduchu môže byť poriadne nebezpečné.

Na meranie tlaku v pneumatikách motocykla sa používa bežný tlakomer a na hustenie sa používa vzduchový kompresor. Úkon hustenia ti zaberie len niekoľko minút. Predtým je však potrebné vedieť, aké hodnoty tlaku majú mať tvoje pneumatiky. Všetky tieto hodnoty nájdeš v návode na používanie motocykla. Každý výrobca môže udávať rôzne hodnoty nahustenia, ktoré sa navyše musia prispôsobiť aj celkovej hmotnosti motorky (s ohľadom na tvoju hmotnosť a to, či so sebou vezieš nejakú ďalšiu osobu) alebo aj konštrukcii aktuálne nainštalovaných pneumatík. Všetky hodnoty sú prehľadne uvedené v tabuľkách výrobcov motocyklov a pneumatík. 

Samotný proces hustenia je potom veľmi jednoduchý. Stačí odskrutkovať krytku ventilu na pneumatike, do ventilu vložiť hlavicu hadice kompresora, zaistiť ju a pustiť prívod vzduchu. Následne sleduj ručičku na tlakomeri, a po dosiahnutí požadovaného tlaku hlavicu hadice kompresora odpoj a zaskrutkuj krytku ventilu. Postup je rovnaký pre predné i zadné koleso.

Kontrola tlaku v pneumatikách sa ideálne uskutočňuje pred každou jazdou, ale ak sa ti to robiť nechce, pneumatiky stačí skontrolovať vizuálne, a pomocou prístrojov raz za týždeň alebo dva týždne.

Tipy a odporúčania, ako správne hustiť pneumatiky na motorke

Ako sme si napísali, nestačí len poznať správne hodnoty pre nahustenie pneumatík, ale samotné hustenie sa musí vykonať pri súčasnom splnení určitých špecifických kritérií. Ak chceš ešte ďalšie odporúčania, ako správne hustiť pneumatiky tvojej motorky, máme pre teba niekoľko ďalších tipov:

Tip č. 1: Mnoho jazdcov mierne vypustí tlak z pneumatík, keď jazdí na mokrej vozovke. Cieľom je v tomto prípade dosiahnutie lepšej priľnavosti na vozovku. Problémom však je, že keď pneumatika stratí svoj optimálny tlak, mierne sa zdeformuje tvar behúňa, ktorý je vo väčšine prípadov vopred prispôsobený na odvádzanie vody príslušnými kanálikmi. Tieto kanáliky sa zatvoria a vzniká tu zvýšené riziko šmyku na vode. Našim odporúčaním teda je nevypúšťať tlak z pneumatík, keď jazdíš na mokrej vozovke. Investuj radšej do kvalitnejších pneumatík, ktoré sa dobre popasujú aj s veľkým náporom vody.

Tip č. 2: Pneumatiky je najvhodnejšie hustiť napríklad ráno pri bežnej rannej letnej teplote okolo 20-25 °C. Pri týchto podmienkach pneumatiky vykazujú najlepšie vlastnosti na hustenie a zaručí sa tým, že údaje, ktoré uvidíš na tlakomeri, nebudú nijako skreslené.

Tip č. 3: Bežnú vizuálnu kontrolu nahustenia pneumatík vykonaj letmým pohľadom pred každou jazdou. Ak sa ti bude zdať, že pneumatika spľasla, použi tlakomer a presvedč sa, či je správne nahustená.

Tip č. 4: Pneumatiky sú jedny z najdôležitejších komponentov motocykla, ktoré zaručujú stabilný chod stroja, optimálnu spotrebu paliva, vysoký výkon a dynamiku, a najmä bezpečnosť počas celého priebehu jazdy. Pri výbere pneumatík nezohľadňuj len cenu, ale pozeraj najmä na kvalitu. Motorka sa ti potom odvďačí dokonalou ovládateľnosťou a najmä spoľahlivosťou v neočakávaných situáciách.

Ak potrebuješ kvalitné pneumatiky pre tvoju motorku, alebo zháňaš vhodné príslušenstvo na hustenie tvojich pneumatík, obráť sa na náš online obchod AUTODOC. Ponúkame produkty top kvality za rozumné ceny od najlepších svetovo uznávaných výrobcov. V našom širokom sortimente nájdeš vzduchové kompresory a tlakomery, ktoré ti pomôžu s udržaním správneho tlaku v pneumatikách. V prípade, že si nebudeš vedieť dať rady pri výbere, kontaktuj náš tím pre zákazníkov, ktorý ti veľmi rád pomôže. Sme tu pre teba!

    Váš profil je váš osobný asistent.

    Sleduje výdavky na auto, zapisuje do servisnej knihy a plánov výmeny, a ukladá obľúbené materiály, poznámky a dokumenty