Ako si vybrať palubnú kameru

Ako si vybrať palubnú kameru

Takmer po každej nehode sa objavia nejaké hádky alebo rozpory. Na ich vyriešenie je potrebné si dokonale zapamätať všetky detaily nehody. Dnes sú palubné kamery stále bežnejšie. Ich zaznamenané informácie môžu slúžiť ako dôkaz pre poisťovne. Prečítajte si, aké sú typické vlastnosti dobrej palubnej kamery.

 8 základných vlastností 

 1. Rozlíšenie. Je to vlastne počet pixelov, ktoré určujú výšku a šírku obrazu. Má priamy vplyv na kvalitu videa. Čím je rozlíšenie vyššie, tým je obraz detailnejší. Napríklad vám to umožní vidieť vodiča prichádzajúceho auta a zistiť tak, čo ho rozptýlilo od šoférovania. Dnes existujú tieto štandardy rozlíšenia:
  1. VGA. 640×480 pixelov. Je to starý štandard, ktorý sa dnes používa už len zriedka – poskytuje obraz priemernej kvality.
  2. HD. 1280×720 pixelov. Umožňuje získať obraz vyššej kvality, ktorý sa môže navyše zväčšiť na veľkosť obrazovky laptopu bez straty kvality. Niektoré časti, ako napríklad poznávacie značky auta, často nie je možné dobré vidieť.
  3. Full HD. 1920×1080 pixelov. Tento video štandard vám umožní vidieť aj malé detaily na širokouhlej obrazovke televízora.
  4. Super HD. 2304×1296 pixelov. Tento obraz je 1,5 krát ostrejší než Full HD.
 2. Bitová hodnota. Definícia obrazu závisí od bitovej hodnoty (počet prenesených informácií za sekundu). Ak je menšia ako 12 Mbs, nebudete môcť vidieť detaily, ako napríklad číslo poznávacej značky alebo model auta. Navyše, nízka rýchlosť procesora môže spôsobiť pozastavenie videa až do 5 sekúnd, takže vám môžu uniknúť niektoré dôležité momenty.
 3. Veľkosť snímača a počet megapixelov. Čím väčší snímač, tým lepšia kvalita videa. Citlivosť snímača závisí od jeho veľkosti, čo je veľmi dôležité pri nahrávaní v podmienkach slabého svetla. Snímač s 3–5 Mp stačí pre Full HD video. Nákup kamery s vyšším počtom MP by bol nerozumný, pretože jej vlastnosti nevyužijete.
Veľkosť snímača a počet megapixelov
 1. Uhol zobrazenia. Čím je väčší, tým väčšiu scénu kamera zachytí. Avšak, kamera s príliš širokým uhlom zobrazenia vytvorí deformáciu obrazu. Pre optimálne zobrazenie stačí uhol 100–130°.
Uhol zobrazenia
 1. Počet šošoviek. Palubné kamery s jednou šošovkou nahrávajú iba situáciu na ceste pred vami. Preto je lepšie použiť palubné kamery so zástrčkami pre pomocné šošovky, najlepšie tri, aby ste mohli nahrávať udalosti zo všetkých strán auta.  
 2. Zdroj napájania. Batériové palubné kamery nie sú vhodné na dlhú cestu. Kúpte si palubnú kameru s adaptérom pre autozapaľovač, ak v aute trávite mnoho času.
Zdroj napájania
 1. Druh montážneho prvku. Držiak palubnej kamery sa môže pripevniť pomocou prísavky alebo obojstrannej lepiacej pásky. Prísavka je pomerne veľká, ale môže sa kedykoľvek odlepiť a aplikovať znova. Lepiaca páska je viac-menej jednorazová. Palubnú kameru môžete pripevniť k držiaku pomocou cenovo dostupného závitového spojenia alebo použitím drahšieho vhodného magnetu.
Druh montážneho prvku
 1. Dodatočné funkcie:

 • Väčšina moderných palubných kamier má tzv. „G-shock“ senzor, ktorý zachytí moment nárazu. Keď sa aktivuje, kamera zaznamená video niekoľko sekúnd pred a po nehode a uloží ho do úložného priestoru chráneného pred prepísaním.
 • Niektoré kamery majú v sebe aj SD karty. Tie umožňujú prenášať sem nahraté videá.
 • Niektoré palubné kamery majú vlastnú obrazovku. Vďaka tomu uvidíte nahrávané videá.
 • Praktické sú aj palubné kamery s GPS. GPS systém automaticky nastaví čas a dátum, zaznamená polohu a rýchlosť jazdy.
 • Infračervené svetlo alebo LED svetlo pomáha zaznamenať nehodu v noci.

Záver

Palubná kamera je veľmi užitočným príslušenstvom do auta. Pomôže vám vyriešiť mnoho sporov, ktoré sa môžu na cestách objaviť; pomôže nájsť vinníka, ktorý napríklad poškodil vaše zaparkované auto. Pomocou zoznamu vlastností dobrej palubnej kamery uvedeného vyššie si môžete vybrať vhodnú kameru za dostupnú cenu a s vhodnými vlastnosťami.