Ťažné zariadenie

Ťažné zariadenie

Ťažné zariadenie, guľa alebo – podľa oficiálnej terminológie – spájacie zariadenie vozidla, je zariadenie, pomocou ktorého je možné za motorové vozidlo pripojiť napríklad prívesný vozík. Mnoho vodičov si dnes necháva inštalovať toto zariadenie na svoje osobné autá, a to najmä z dôvodu jeho praktickosti a užitočnosti. V tomto článku sa v krátkosti pozrieme na to, aké základné typy ťažných zariadení rozlišujeme, čo je potrebné dodržať v rámci ich inštalácie a používania, a aké ťažné zariadenie si vybrať pre konkrétny typ motorového vozidla.

Ťažné zariadenia ako také samozrejme najčastejšie vnímame v súvislosti s kamiónmi a veľkými nákladnými autami, ku ktorým sa pripájajú prívesy. Osobné motorové vozidlá môžu ťažné zariadenia používať napríklad na rekreačné účely na ťahanie obytného prívesu, alebo v rámci hobby aktivít na prevoz stavebného materiálu na bežnom prívesnom vozíku, prípadne na zapojenie prívesného zariadenia na prevoz motocykla, prívesu na prepravu koní, atď. Vždy platí, že ťažné zariadenie je veľmi praktickým pomocníkom pre každého vodiča.

Z čoho sa skladá ťažné zariadenie

Z čoho sa skladá ťažné zariadenie

Toto zariadenie sa skladá z viacerých častí. Medzi najdôležitejšie patrí guľa na ťažné zariadenie, krytka na ťažné zariadenie, a nemenej dôležitou súčasťou je aj elektroinštalácia s príslušnou plastovou alebo kovovou elektrickou zástrčkou a konektormi. V rámci inštalácie sa používajú rôzne upevňovacie prvky, pričom najčastejšie používané sú bežné skrutky a príruby. Pevný typ ťažného zariadenia sa inštaluje metódou zvárania.

Guľa ťažného zariadenia je vlastne čap, na ktorý sa nasádza pasujúca časť prívesného vozíka. Je to hlavný nosný prvok, ktorý vďaka svojmu tvaru umožňuje vertikálny i horizontálny pohyb vozíka. Obvykle je priemer tejto gule 50 mm.

Ku guli ťažného zariadenia určite patrí aj príslušná krytka, väčšinou plastová, ktorá guľu ochráni pred nepriaznivými podmienkami prostredia a pred vznikom korózie, ktorá by sa na guli mohla inak objaviť kvôli pôsobeniu vlhkosti a špiny.

Elektroinštalácia s elektrickou zástrčkou je v rámci tohto systému inštalovaná buď so 7 kolíkovým konektorom alebo s 13 kolíkovým konektorom, a to podľa toho, či chcete za vozidlom ťahať len bežný prívesný vozík (7 kolíková zástrčka) alebo napríklad obytný príves disponujúci samostatným svetlom pri cúvaní (13 kolíková zástrčka).

Typy ťažných zariadení

Typy ťažných zariadení

Okrem toho rozoznávame niekoľko typov ťažných zariadení, a to predovšetkým podľa ich dizajnu, funkcií, nosnosti a spôsobu upevnenia. Podľa typu ťažného zariadenia sa môže mierne líšiť aj postup samotnej montáže.

Čo sa týka typov ťažných zariadení, najpoužívanejšími sú ťažné zariadenia s pevným čapom, a ťažné zariadenia s odnímateľným čapom, pričom dnes sa veľkej obľube tešia aj sklopné ťažné zariadenia, ktoré vodičovi umožňujú, aby zariadenie skryl, ak ho práve nepoužíva.

Prvý uvedený typ je najlacnejší, má najdlhšiu trvanlivosť a je určený pre osobné autá, ku ktorým sa prívesný vozík pripája relatívne často. Okrem toho je tento typ typický aj vyššou nosnosťou. Môže sa však inštalovať iba v prípade, že nezakrýva evidenčné číslo vozidla, jeho osvetlenie, a jedná sa o homologizované a plne schválené zariadenie. Pevný typ ťažného zariadenia je robustnejší než odnímateľný typ.

Druhý uvedený typ je práve typický pre vodičov, ktorí nechcú, aby im ťažné zariadenie znehodnocovalo vzhľad ich auta, keď sa práve nepoužíva. Pri odnímateľnom type majú majitelia áut totiž tú výhodu, že ťažné zariadenie môžu bez problémov odstrániť, prípadne sklopiť tak, aby ho nebolo vidieť. V rámci tohto typu poznáme aj tzv. nátlačné a bajonetové zariadenia, ktoré patria medzi najlacnejšie spomedzi ťažných zariadení odnímateľného typu.

Bezpečnosť a legislatíva

Toto zariadenie má vplyv na bezpečnosť, a práve z toho dôvodu sú naň kladené určité legislatívne a kvalitatívne nároky. Nebolo by totiž v poriadku kúpiť si nekvalitný, nehomologizovaný a nespoľahlivý produkt, ktorý by mohol spôsobiť odpojenie plne naloženého prívesného vozíka počas jazdy. Ak sa rozhodujete pre ťažné zariadenie, určite je v prvom rade potrebné kúpiť si produkt od overeného výrobcu s príslušnou homologizáciou.

Ide totiž o to, že po inštalovaní tohto zariadenia je potrebné ho dodatočne zapísať do technického preukazu vozidla na základe ustanovení príslušného zákona, a to do 30 dní odo dňa inštalácie. Navyše, pre odnímateľný typ tohto zariadenia platí, že ak auto za sebou neťahá žiaden prívesný vozík, ťažné zariadenie musí byť odstránené. Ak tak neurobíte, hrozí vám pokuta.

 Spájacie zariadenie vozidla

Ťažné zariadenie si na vaše osobné auto môžete nainštalovať sami alebo nechajte túto prácu na odborníkov v autoservise. Montáž nie je náročná, ale vždy platí, že je potrebné ju vykonať presne v súlade s pokynmi od výrobcu tohto produktu. Nesprávna montáž môže spôsobiť uvoľnenie zariadenia počas jeho prevádzky, čo môže mať katastrofálne následky.

 Niekoľko tipov na záver: 
  • i Ťažné zariadenie je veľmi praktická súčasť vozidla, ktorá vám umožní zapojiť si za auto prívesný vozík a prevážať rôzne veci. Pri výbere je potrebné si najskôr premyslieť, ako často budete toto zariadenie používať, a na základe toho sa môžete následne rozhodnúť pre odnímateľný typ (menej časté používanie) alebo pevný typ (časté používanie) ťažného zariadenia.
  • i Pri výbere si tiež premyslite, na aké účely budete ťažné zariadenie potrebovať, a v rámci toho nezabudnite zohľadniť dôležité údaje, ktoré nájdete v technickom preukaze vášho vozidla, a to nosnosť a maximálnu hmotnosť jazdnej súpravy.
  • i Ak máte vozidlo s nízkou svetlou výškou a chcete naň nainštalovať ťažné zariadenie, odporúčame poradiť sa s odborníkmi, ktorí vám povedia, aký typ ťažného zariadenia bude najvhodnejší pre vaše vozidlo a či je vôbec možné toto zariadenie nainštalovať na vaše auto.
  • i Rozhodnite sa pre nákup kvalitného produktu pred nákupom lacného zariadenia od neznámeho výrobcu. Ide tu o bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej prevádzky. Produkty od overených výrobcov sú vyrobené z kvalitných materiálov, ktoré vás nesklamú a vydržia dlhé roky.

Medzi najznámejších a najkvalitnejších výrobcov ťažných zariadení patria spoločnosti Westfalia, Brink, Hook, Bosal-Oris, Galia, Aragon alebo Erich Jaeger. Keď si pri nákupe zvolíte produkty týchto značiek, môžete si byť istí, že dostanete kvalitný a spoľahlivý produkt s veľmi dlhou životnosťou a bezproblémovou prevádzkou. Produkty týchto a ďalších značiek nájdete veľmi rýchlo a pohodlne niekoľkými kliknutiami v online obchode AUTODOC. Všetky produkty ponúkame za atraktívne ceny.