Čo je to Android Auto

Čo je to Android Auto

Svet technológií neustále napreduje a nevyhýba sa mu ani automobilový priemysel. Jednoznačným dôkazom je napríklad celková elektrifikácia áut a implementovanie rôznych nových systémov a technológií za účelom zvýšenia bezpečnosti na cestách a celkového spohodlnenia jazdy.

Moderné vozidlá sú dnes vybavené rôznymi systémami, ktoré majú mnoho užitočných funkcií. Okrem zábavy a rozptýlenia cestujúcich počas dlhých ciest ti môžu takéto systémy napríklad pomôcť s navigáciou v cudzom meste. V tomto článku budeme hovoriť o systéme Android Auto, ktorý dnes využíva stále viac vodičov, a ktorý je z mesiaca na mesiac obľúbenejší. Pozrieme sa na základnú charakteristiku tejto aplikácie, jej funkcie a spôsob používania. Na záver si zhodnotíme jej hlavné výhody a nevýhody a priblížime, pre koho je táto aplikácia určená.

Základná charakteristika, funkcie a používanie

Vo svete plnom smartphonov a nových technológií sme každý deň obklopovaní novými aplikáciami, ktoré nám uľahčujú život. Jednou z takýchto aplikácii, ktorá je určená pre menších i väčších nadšencov do áut, je Android Auto. Svetlo sveta uzrela ešte v roku 2015 a do nášho regiónu sa dostala v roku 2020. Vo všeobecnosti ide o aplikáciu, ktorá umožňuje majiteľom smartphonov s operačným systémom Android prepojiť svoj mobilný telefón s multifunkčnou obrazovkou v aute. Následne to uľahčuje prístup a ovládanie aplikácií, ktoré máš nainštalované v mobile, a môžeš ich používať aj počas jazdy autom.

Navigácia google

Najčastejšie využívanou funkciou aplikácie Android Auto je používanie navigácie priamo z mobilu. Často sa stretávame s tým, že navigačné systémy nainštalované v autách nemusia byť aktualizované. Po zapojení telefónu cez Android Auto sa môžeš pohodlne dostať k aktuálnym mapám s aktuálnou situáciou na cestách a so zobrazením priamo na veľkej multimediálnej obrazovke auta bez potreby držať telefón v ruke.

Nemenej obľúbené sú aj rôzne streamovacie služby, ako napríklad Spotify, prípadne YouTube, vďaka ktorým si počas jazdy môžeš púšťať obľúbenú hudbu, podcasty alebo akékoľvek iné audio súbory.

Funkcia ovládania hlasom

Funkcia ovládania hlasom

Je samozrejmé, že z bezpečnostného hľadiska sa mobilný telefón nesmie používať počas jazdy autom. Avšak jeho prepojením s multifunkčnou obrazovkou v aute sa tento problém eliminuje, a to najmä v kombinácii s funkciou ovládania niektorých funkcií hlasom. Vodič tak nie je rozptýlený od sledovania situácie na ceste, a zároveň môže napríklad zadávať príkazy do navigácie alebo hlasom ovládať a meniť rádiostanice.

Táto funkcia je prepojená so službou Google Assistant. Aby si mohol zadávať hlasové príkazy, najskôr je potrebné mať túto službu aktívnu, a povedať „Hey Google“. Funkcia ovládania hlasom umožňuje zadávať rôzne príkazy do navigácie, vyhľadávať pesničky na YouTube, posielať správy a vykonávať rôzne iné úkony bez toho, aby vodič spustil zrak od toho, čo sa práve deje na ceste. Niektoré autá majú na spustenie tejto funkcie aj príslušné tlačidlo na volante. Stačí ho stlačiť a môžeš začať hovoriť svoje požiadavky.

Kompatibilita a požiadavky pre kompletnú funkčnosť aplikácie Android Auto

Na to, aby aplikácia Android Auto fungovala aj v tvojom vozidle, je potrebné splniť niekoľko požiadaviek, a to rovnako na strane tvojho mobilného telefónu, ako aj na strane softvéru, ktorý používa tvoje vozidlo. Základnou požiadavkou je používanie systému Android verzie 6.0 a vyššej. Ak má túto verziu softvéru tvoj mobilný telefón, i softvér auta, je vysoko pravdepodobné, že s aplikáciou Android Auto nebudeš mať žiadne problémy, jednoducho si ju nainštaluješ do telefónu a prepojíš si ho s multimediálnym systémom tvojho auta. V prípade nekompatibility systémov alebo starších systémov môžu nastať problémy so spárovaním. Okrem toho táto služba zatiaľ nie je dostupná po celej Európe a môže teda mať aj regionálne obmedzenia, ktoré ťa odstavia od jej používania.

Ako nainštalovať Android Auto a ako ho spárovať

Ak teda máš mobilný telefón so správnou verziou operačného systému Android, a to isté platí aj pre tvoje auto, inštalácia aplikácie Android Auto bude veľmi jednoduchá. Stačí si ju iba stiahnuť v internetovom obchode Google Play. Potom stačí mobilný telefón prepojiť pomocou USB kábla s multimediálnym systémom v tvojom aute. Na displeji by sa mala zobraziť možnosť Android Auto, na ktorú stačí kliknúť, a systémy sa automaticky spárujú. Následne si budeš môcť vyberať, aké funkcie tejto aplikácie chceš využiť, či už sa jedná o navigáciu, výber hudby alebo hlasové ovládanie.

Výhody a nevýhody aplikácie Android Auto

Výhody a nevýhody aplikácie Android Auto

Medzi nesporné výhody aplikácie Android Auto patrí zjednodušenie prístupu k aktuálnym mapám a situácii na cestách, ak tvoje auto nemá najnovšiu verziu máp. Potom je to určite jednoduchý prístup k ovládaniu streamovacích služieb, najmä ak využiješ funkciu ovládania hlasom. Všetky tieto zábavné funkcie môže vodič používať bez toho, aby sa rozptýlil od sledovania vozovky.

Nevýhodou je stále sa vyvíjajúci softvér a pomerne úzke využitie funkcií tejto aplikácie. Využiť je zatiaľ možné len hŕstku základných Google aplikácií. Niektorým používateľom sa nepáči rozhranie, ktoré zatiaľ nie je veľmi flexibilné, ale toto je skôr otázkou osobného vkusu, než nejakým závažným funkčným problémom. Problémom však zostáva to, že táto aplikácia zatiaľ nie je plne funkčná vo všetkých európskych krajinách. No a ako to už býva s rôznymi aktualizáciami, každá z nich síce rieši problémy z predchádzajúcich verzií, no s každou novou verziou sa objavujú aj nové problémy, ako napríklad zamŕzanie aplikácie po aktualizácii Google máp alebo spomalenie systému a jeho nestabilita.

Záverečné zhrnutie

Aplikácia Android Auto sa stále vyvíja, no už dnes má desaťtisíce spokojných používateľov. Je tomu tak najmä z dôvodu efektívnej implementácie moderných technológií do áut, čo uľahčuje šoférovanie vodičovi a spríjemňuje cestu cestujúcim. Do budúcna môžeme očakávať, že aplikácia Android Auto dostane nový vzhľad, nové rozhranie a nové funkcie, ktoré vodičovi umožnia ovládať ručne alebo hlasom omnoho viac systémov auta pri súčasnom zachovaní bezpečnosti cestnej premávky. Čím viac vodičov bude túto aplikáciu používať, tým viac chýb sa rýchlo vychytá.

Zmysel používať túto užitočnú aplikáciu má predovšetkým vo vozidlách, ktoré nemajú prístup k aktualizovaným online mapám, alebo ktoré nemajú online konektivitu. Mobilný telefón ti v tomto prípade poslúži ako prostriedok spojenia sa so svetom prostredníctvom svojho auta. Ak potrebuješ viac informácií o tejto veľmi užitočnej aplikácii, chceš vedieť, ako si ju nainštalovať a používať v tvojom aute, neváhaj, a kontaktuj odborníkov z online obchodu AUTODOC. Naši špecialisti ti veľmi radi poradia a odpovedia na všetky otázky, ktoré budeš mať v súvislosti s týmto systémom.

[Total: 0   Average: 0/5]