Ako opraviť preliačiny na aute

Ako opraviť preliačiny na aute

Azda každý z nás sa už niekedy stretol s tým, že na aute bolo potrebné opraviť nejakú menšiu či väčšiu preliačinu. Niektoré – tie menšie – vznikajú napríklad vplyvom menších nárazov alebo kvôli vystaveniu auta krupobitiu. A naopak, tie väčšie sú obvykle dôsledkom nejakého silnejšieho nárazu do prekážky, prípadne vzniknú pri autonehode. Poď sa s nami pozrieť na spôsoby, ako opraviť preliačiny na aute čo najúčinnejším a najšetrnejším spôsobom.

Ako vznikne preliačina na karosérii?

Jamky a preliačiny na karosérii nie sú pre majiteľa auta ničím príjemným. Kazí to celkový vzhľad vozidla, znižuje sa tým jeho predajná cena, a dôsledkom takejto preliačiny môže byť poškodenie laku a následné objavenie sa hrdze na jednotlivých dieloch karosérie. Ak zistíš, že na karosérii tvojho auta sú malé alebo veľké preliačiny, je potrebné ich čo najskôr opraviť.

Ich vznik najčastejšie pripisujeme mechanickému zásahu do karosérie, či už je to vplyvom nárazu do prekážky – teda našou vinou, alebo vplyvom počasia – napríklad krupobitia, ktoré môže na karosérii zanechať množstvo malých preliačin.

Možnosti opravy preliačin na karosérii auta

Oprava preliačin na aute

Možností opravy preliačin na karosérii auta je viacero. Pokiaľ sa jedná o menšie preliačiny, ktoré nie sú príliš hlboké, jednou z možností je ich vyklepanie pomocou karosárskeho kladiva, prípadne je možné použiť klasický zvon, ktorý sa používa pri odblokovaní upchatých odtokov. Princípom opravy je v tomto prípade využitie podtlaku, ktorým dosiahneme vyrovnanie preliačenej časti karosérie. Tento spôsob opravy sa využíva na dieloch vozidla, ku ktorým je prístup zo zadnej časti veľmi náročný.

Ak si majiteľ auta, ktorý s týmto procesom opravy preliačin nemá veľa skúseností, nechaj opravu radšej na odborníkov v autoservise. V opačnom prípade hrozí riziko poškodenia laku karosérie, čo by následne vyžadovalo ďalšie opravy a lakovanie.

Pokiaľ nájdeš na aute len menšie preliačiny, jednou z často používaných metód je tzv. šokové vyrovnanie pomocou fénu a spreja. K tomu budeš potrebovať presne tieto dva nástroje – fén a nejaký sprej so stlačeným vzduchom. Využíva sa tu princíp prudkého zahriatia dielu karosérie pomocou fénu a jeho následného rýchleho ochladenia pomocou stlačeného vzduchu zo spreja. Týmto spôsobom sa diel karosérie vyrovná.

Ako opraviť preliačinu na aute

Okrem tohto spôsobu nájdeš v online obchode AUTODOC aj sety na opravu preliačin, v ktorých sú všetky potrebné nástroje určené na vyrovnanie preliačiny – či už sa jedná o hlbšie alebo plytkejšie poškodenie. Ak budeš potrebovať pomoc s výberom správneho setu, určite neváhaj kontaktovať našich odborníkov, ktorí ti veľmi radi poradia a pomôžu s vytvorením objednávky.

Oprava po oprave

Pri oprave preliačin je však potrebné počítať s tým, že po vyrovnaní daného dielu karosérie môže na komponente zostať nejaká stopa, či už je to poškodený lak alebo iná pripomienka toho, že s komponentom bolo niečo robené. V tomto prípade je potrebné povedať, že svojpomocná oprava preliačin na karosérii sa oplatí vykonávať len na starších autách, kde sa prípadné nedokonalé vyriešenie tohto problému „stratí“ medzi ostatnými nedokonalosťami.

Naopak, v autoservisoch sa už dlhé roky využíva tzv. metóda PDR, ktorá v žiadnom prípade nepoškodzuje karosériu a po oprave je komponent ako nový. Pomocou tejto technológie je možné preliačinu vyrovnať bez poškodenia laku a bez potreby následnej opravy.

Tip na záver

Ak máš staršie auto, preliačiny sa môžeš pokúsiť opraviť aj svojpomocne. Pri novších autách určite odporúčame navštíviť autorizovaný servis, v ktorom sa odborníci dokonale postarajú o tvoje auto bez toho, aby na ňom bolo potrebné vykonať akékoľvek ďalšie nutné opravy.

V prípade, že budeš potrebovať pomôcť pri procese opravy preliačin na karosérii tvojho auta, neváhaj sa obrátiť na odborníkov z AUTODOC, ktorí ti radi poradia.

Váš profil je váš osobný asistent.

Sleduje výdavky na auto, zapisuje do servisnej knihy a plánov výmeny, a ukladá obľúbené materiály, poznámky a dokumenty