Ako obnoviť vodičský preukaz

Ako obnoviť vodičský preukaz

Platnosť vodičského preukazu po dobu 5 rokov, 15 rokov a vodičské preukazy s neobmedzenou platnosťou; ružové kartičky vo fólii, kartičky vo formáte platobnej karty. Áno, všetky tieto druhy vodičských preukazov máme na Slovensku. Kedy si si naposledy skontroloval, dokedy máš platný vodičák? Čo sa stane, ak budeš jazdiť autom s exspirovaným vodičským preukazom? Ako, kde a kedy si ho nechať obnoviť, resp. vydať nový doklad? Prečítaj si náš dnešný článok a dozvieš sa všetko podstatné.

Ako je to s platnosťou vodičských preukazov na Slovensku?

Ako na každom riadnom, štátom vydanom doklade, tak aj na vodičskom preukaze musia byť vyznačené určité povinné údaje. Okrem osobných údajov držiteľa vodičského oprávnenia tu samozrejme musí byť uvedené, kedy bol vodičský preukaz vydaný, a dokedy je platný.

Slovenská legislatíva určuje, že platnosť dnes vydávaných vodičských preukazov je 15 rokov. Podmienkou je, že do tejto doby držiteľ preukazu nedovŕši vek 65 rokov a týka sa to skupín AM, A1, A2, A, B1, B, BE a T. Vodiči do 65 rokov, ktorí majú oprávnenie viesť nákladné autá skupín C1, C1E, C, CE, D, DE, D1E, majú platnosť preukazu 5 rokov. Človek, ktorý má viac ako 63 rokov, má platnosť vodičského preukazu 5 rokov, ak súčasne predloží potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti.

A ako je to s vodičskými preukazmi, ktoré majú zdanlivo neobmedzenú platnosť? Áno, aj takéto vodičské preukazy sa na Slovensku vydávali, konkrétne do januára 2013! (Vodičské preukazy, ktoré boli vydané po tomto termíne, majú vyššie uvedenú platnosť, teda v bežných prípadoch 15 rokov.) Nový zákon EÚ určil, že tieto vodičáky budú platiť do 31. decembra 2032 a po tomto termíne ich bude potrebné obnoviť.

Výmena vodičského preukazu – kedy, kde a ako?

Poďme sa teda pozrieť na to, kedy, kde a ako vymeniť starý exspirovaný vodičský preukaz za nový. V prvom rade je potrebné zistiť, kedy sa končí doba platnosti tvojho preukazu. So starým oprávnením môžeš jazdiť až do posledného dňa jeho platnosti. Všetci však vieme, ako to na Slovensku na úradoch chodí, a vybavovať si veci na poslednú chvíľu nie je práve tým najlepším a najrozumnejším nápadom.

Z toho dôvodu bude asi rozumné, aby si na dopravný inšpektorát, resp. na oddelenie dokladov, zašiel aspoň mesiac pred uplynutím doby platnosti tvojho vodičského preukazu. Niektoré obdobia v roku sú na oddelení dokladov rušnejšie, iné obdobia sú zasa menej rušné, rovnako, ako aj jednotlivé časové úseky počas dňa. Ak si chceš ušetriť nervy, doklady si nechoď vybavovať pred letom, kedy všetci ľudia riešia nové cestovné pasy a občianske preukazy, aby mohli cestovať na dovolenku. Ťažko to presne určiť, ale najvhodnejším časom na vybavenie nového preukazu bude asi skorá jar alebo neskorá jeseň.

Proces vybavenia nového dokladu – ako dlho budem čakať?

Na dopravný úrad stačí doniesť starý vodičský preukaz a doklad totožnosti. Proces vybavenia nového dokladu je veľmi jednoduchý a všetky potrebné inštrukcie ti poskytnú úradníci. Ak sa chceš na tento proces pripraviť vopred, prečítaj si, čo sa píše na oficiálnom webe ministerstva vnútra a ministerstva dopravy. Nie je to však nič zložité a zvládne to naozaj každý – aj čerstvý absolvent autoškoly.

Po uhradení štandardného poplatku majú úrady povinnosť vydať ti nový vodičský preukaz do 30 dní, no okrem toho môžeš za príplatok požiadať o skoršie vydanie dokladu (ak ho náhodou urgentne potrebuješ na nejakú súrnu cestu, ale si proste len nedočkavý).

Presťahoval som sa / vydala som sa. Musím si ísť vymeniť vodičák za nový?

Exspirácia vodičského preukazu však nemusí byť jediným dôvodom, kedy je potrebné vymeniť starý vodičák za nový. Ľudia si často chodia meniť vodičské preukazy aj v prípade, ak sa napríklad presťahovali, resp. zmenili miesto trvalého pobytu, alebo v prípade žien, ak si po svadbe zmenili priezvisko.

Podobná situácia môže nastať, ak si do vodičského preukazu chceš dať doplniť nejaké údaje, napríklad vysokoškolský titul alebo nové oprávnenie na vedenie ďalšej skupiny vozidiel po absolvovaní príslušného kurzu v autoškole. Zatiaľ bohužiaľ nežijeme v dobe, kedy by sa takéto menšie zmeny dali aplikovať na vodičské preukazy na počkanie, ale počas 30-dňovej zákonnej lehoty na vystavenie nového dokladu môžeš bez problémov jazdiť so starým vodičákom, prípadne ti na úrade dajú papier, ktorý je dočasným vodičským preukazom a môžeš sa ním bez rizika pokuty preukázať pri cestnej kontrole.

Ďalšou skupinou ľudí, ktorí si chodia dať predčasne meniť vodičský preukaz za nový, sú tí „menej opatrní“, teda tí, čo vodičák stratili alebo sa im poškodil. Aj v tomto prípade je potrebné požiadať o vydanie nového preukazu, na čo si počkáš maximálne 30 dní.

Hrozí mi pokuta, ak budem jazdiť s neplatným vodičským preukazom?

Ak chceš zariskovať, a budeš jazdiť s neplatným vodičským preukazom, pri cestnej kontrole sa pokute pravdepodobne nevyhneš. Nie je to nič, čo by ťa finančne zruinovalo, ale načo vyhodiť do vzduchu 50-100 eur za pokutu.

Horšia situácia však môže nastať, ak ťa pán policajt nebude chcieť pustiť ďalej. S neplatnými dokladmi predsa cestovať nemôžeš. V tom prípade možno bude potrebné, aby si za teba za volant sadol spolujazdec, no ak ho so sebou nemáš, auto odstavíš ku krajnici a ďalej pôjdeš autobusom alebo vlakom.

Tipy na záver

Kontrola platnosti dokladov patrí medzi povinnosti, za ktoré je zodpovedný samotný držiteľ dokladov. Ak dobu platnosti prešvihneš, posnaž sa čím skôr si dať veci do poriadku. Netýka sa to len platnosti vodičského preukazu, ale aj napríklad občianskeho preukazu alebo platnosti technickej a emisnej kontroly vozidla.

Výmenu starého vodičského preukazu si nenechávaj na posledný deň platnosti. Do úvahy musíš zobrať možnú obsadenosť kapacít na dopravnom úrade a tiež zákonnú lehotu 30 dní, počas ktorej musíš na nový doklad čakať.

Ak patríš medzi ostrieľaných vodičov staršej generácie, a tvoj vodičský preukaz bol vydaný v období od 1.1.1993 do 30.4.1994, teda v období, kedy Slovensko ešte nebolo súčasťou EÚ, a tento doklad má podobu ružovej kartičky, pamätaj, že tento typ dokladu je platný iba do 31.12.2023. Na Slovensku je dnes v platnosti celkovo 5 formátov/druhov vodičských preukazov, ktoré sa budú postupne zosúlaďovať a prispôsobovať sa v rámci celej EÚ. Ak si zábudlivý človek, a na platnosť tvojho dokladu sa pozeráš raz za 5 rokov, teraz, počas čítania tohto článku, máš jedinečnú možnosť skontrolovať si, ako je na tom tvoj vodičák. A ktovie, možno sme ťa práve zachránili pred hroziacou pokutou.

    Váš profil je váš osobný asistent.

    Sleduje výdavky na auto, zapisuje do servisnej knihy a plánov výmeny, a ukladá obľúbené materiály, poznámky a dokumenty