Spoľahlivé a bezpečné parkovanie: tipy a triky

Spoľahlivé a bezpečné parkovanie: tipy a triky

Nie je zriedkavé, že noví vodiči si zachovávajú určitý rešpekt z parkovania aj po úspešnom absolvovaní skúšky. Niektoré z týchto obáv sú oprávnené a pochopiteľné, keďže problematika parkovania je v mnohých autoškolách často len okrajovou témou a nevenuje sa jej dostatočná pozornosť. Svoju úlohu zohrávajú aj mnohí iní vodiči, ktorí často neprejavia veľkú trpezlivosť, ak niekto pred nimi nezaparkuje na prvý pokus. Väčšina ľudí sa preto domnieva, že by sa mali pokúsiť zaparkovať len vtedy, ak je miesto obzvlášť priestranné a ak sa v blízkosti nenachádzajú iní účastníci cestnej premávky.

To však nemusí tak byť! Vďaka nasledujúcim jednoduchým tipom a krokom sa v krátkom čase naučíte parkovať nielen paralelne, ale aj priečne.

Ako správne zaparkovať paralelne/podĺžne

Ako správne zaparkovať paralelne/podĺžne

Pokiaľ sa často pohybujete v mestách, tejto metóde sa len ťažko vyhnete. Pri pozdĺžnom parkovaní stoja autá jedno za druhým rovnobežne s jazdnou dráhou a chodníkom. Nielen v mestách, ale aj v niektorých obytných zónach sa takto parkujú autá vždy, ak nie je k dispozícii vyhradené parkovisko. Vopred môžeme prezradiť, že do týchto medzier je možné vchádzať ako spredu, tak aj dozadu, ale odporúčame vám, aby ste si zvykli na druhý variant. Má to jednoduchý dôvod: kolesá vášho vozidla sú skonštruované tak, aby sa s nimi pri cúvaní lepšie manévrovalo a aby sa vám takto ľahšie vchádzalo do úzkych parkovacích miest. Pri priečnom parkovaní vám to navyše uľahčí neskorší výjazd z parkovacieho miesta, pretože sa už pozeráte do smeru jazdného pruhu a nemusíte sa spoliehať na spätné zrkadlo.

Teraz však prejdime k samotnému pozdĺžnemu parkovaniu. Tu je pre vás jednoduchý návod v niekoľkých krokoch.

 1. Najskôr musíte zistiť, či je parkovacie miesto vôbec dostatočne veľké pre vaše vozidlo. Pre istotu by ste si mali vziať dĺžku svojho auta a pripočítať k nej približne jeden meter. Samozrejme, môžete zaparkovať aj do užších priestorov, avšak pre začiatočníkov to môže byť príliš náročné.
 2. Ak máte dostatok miesta pre seba a svoje vozidlo, posuňte sa dopredu tak, aby ste stáli približne na úrovni vozidla za zvoleným parkovacím priestorom. Dbajte na to, aby medzi vami a odstaveným autom zostala bezpečná vzdialenosť približne jeden meter. Potom dajte smerovku v smere parkovacieho miesta a zaraďte spiatočku.
 3. Môže sa začať samotné parkovanie. Za týmto účelom zatočte volantom čo najviac do tej strany, na ktorej sa nachádza voľný priestor. Potom opatrne a pomaly cúvajte, až kým sa vozidlo nepohne o 45 stupňov k vozovke. Ako extra pomôcku môžete využiť okienko spolujazdca. Keď cez neho vidíte zadnú časť auta zaparkovaného pred vami, urobili ste všetko správne.
  Spoľahlivé a bezpečné parkovanie

Dôležité: Pravidelne a dôkladne sa obzerajte okolo seba. Hoci mnohé súčasné vozidlá sú vybavené parkovacími asistentmi v podobe kamier a snímačov, ktoré vás upozornia na blížiace sa prekážky, za svoju jazdu ste stále plne zodpovední vy. Je preto potrebné sa striedavo pozerať do zrkadiel a prípadne sa otáčať celým telom, aby ste dobre videli, čo sa vlastne deje za vaším chrbtom. Cyklisti a chodci vám totiž vždy môžu nečakane vbehnúť do cesty.

 1. Nastal čas otočiť volantom čo možno najviac do opačného smeru. Potom pokračujte v jazde dozadu a pozorne sledujte prednú časť svojho auta. Nechcete predsa zasiahnuť nárazník auta pred vami. Keď máte dostatočný odstup, pokračujte v jazde, kým nezastavíte na mieste tak, že budete stáť rovnobežne s obrubníkom chodníka.
 2. Nakoniec je treba vykonať len drobné úpravy. Nikdy neparkujte príliš blízko chodníka, pri vychádzaní z parkovacieho miesta by ste mohli poškodiť kolesá alebo dokonca lak vášho vozidla. Väčšinou je ešte treba vyrovnať kolesá. Skontrolujte, ako blízko stojíte k autám pred vami a za vami. V prípade potreby sa posuňte trochu dopredu alebo dozadu. Nie je za vami nikto? V takom prípade urobte ostatným vodičom láskavosť a choďte tak ďaleko, ako vám to auto pred vami dovolí, aby ste mohli obaja pohodlne zaparkovať. Veď nikto nemá rád, keď niekto s jedným autom zaberá dve parkovacie miesta.
  A ešte jedna rada: parkujte vždy v smere jazdy. Nielen preto, že to tak robia ostatní vodiči, ale najmä kvôli tomu, že inak môžete rátať s pokutou. Parkovanie v protismere premávky nie je dobré podceňovať, pretože vtedy máte znížený prehľad o dopravnej situácii, a tým ohrozujete seba aj ostatných. Jedinou výnimkou sú jednosmerné ulice. Tu môžete bežne parkovať po ľavej aj po pravej strane.

Polovicu už máte za sebou a zostáva vám už len naučiť sa, ako sa správať na parkovacích miestach, ktoré sú priečne alebo šikmé k vozovke. Najčastejšie sa vyskytujú napríklad na parkoviskách supermarketov, ale aj v niektorých mestských a obytných oblastiach, kde umožňujú parkovať viacerým vozidlám vedľa seba.

 1. Predpokladajme, že sa nachádzate na parkovisku a po vašej pravici je miesto medzi dvoma autami. Najprv prepnite ukazovateľ doprava. Potom sa opäť posuňte dopredu tak, aby ste zastavili vedľa auta pred parkovacím miestom. Je pritom dôležité, aby bol váš zadný nárazník približne na rovnakej úrovni ako vonkajší ľavý okraj odstaveného vozidla. Vzdialenosť k nemu by mala byť približne jeden meter, rovnako ako pri pozdĺžnom parkovaní.
 2. Potom už môžete začať parkovať. Zatočte volantom čo najviac doprava a pomaličky začnite cúvať. Dobre sledujte okolie a jazdite, kým takmer úplne nezmiznete na parkovacom priestore.
 3. Nasledujúci krok závisí od toho, ako ďaleko ste sa dostali. Buď stačí, že postupne vrátite volant do neutrálnej polohy, čím sa kolesá vyrovnajú. Ak stojíte trochu šikmo v medzere, môžete namiesto toho trochu popojsť dopredu a podľa potreby sa posunúť mierne doľava alebo doprava, až kým nebudete rovnobežne s autami zaparkovanými vedľa vás. Potom cúvajte, dokým sa neocitnete na mieste s celým vozidlom.

A čo keď autá nestoja priečne k vozovke, ale šikmo?

Šikmé parkování

Tak vtedy to máte našťastie ešte ľahšie! Ak autá stoja šikmo smerom k vám, postačí, ak opatrne vojdete spredu do medzery. Ak parkujú šikmo a smerujú od vás preč, môžete zopakovať vyššie uvedené kroky. Postupujte teda rovnako ako pri parkovaní na priečnom parkovacom mieste s tým rozdielom, že v závislosti od uhla, pod ktorým stoja odstavené vozidlá, musíte zatáčať menej intenzívne.

Ako vidíte, so správnou technikou parkovanie nie je až také komplikované. Vždy majte na pamäti, že aj tí najhlučnejší a najnetrpezlivejší vodiči začínali v malom. A keďže situácia na uliciach je často stresujúca, najmä v mestských oblastiach, málokedy nájdete ideálne podmienky na cvičenie. Preto si vždy zachovajte chladnú hlavu a nedovoľte, aby vás ostatní ľudia vystavovali tlaku. Bez snahy sa nedá naučiť nič a časom aj vy získate viac skúsenosti a budete vedieť bez problémov zaparkovať.

Váš profil je váš osobný asistent.

Sleduje výdavky na auto, zapisuje do servisnej knihy a plánov výmeny, a ukladá obľúbené materiály, poznámky a dokumenty