Strata ŠPZ: Čo robiť, ak si stratil ŠPZ

Co robit pri strate spz

Všetci poznáme ten proces prihlásenia nového auta na dopravnom úrade – najskôr odhlásenie starého majiteľa, potom prepis na nového majiteľa, kúpenie novej poistky, a získanie nových značiek. Nikomu z nás sa nechce behať po úradoch, no keď už musíme tieto úkony absolvovať, chceme, aby sme ich mali čo najskôr za sebou a nič viac neriešili. Čo však treba urobiť, ak sa ti podarí jednu alebo obe poznávacie značky auta stratiť? Je potrebné znova ísť na úrad alebo sa to dá vybaviť aj inak? Všetko sa dozvieš v tomto článku.

Stratená alebo ukradnutá ŠPZ – čo robiť?

Ráno prídeš k svojmu autu, už ho chceš odomknúť, no zrazu si všimneš, že s ním niečo nie je v poriadku. Chýba mu poznávacia značka. A teraz sa ti hlavou víria len dve možnosti – buď ti ju niekto ukradol alebo si ju stratil niekde na ceste. Čo teraz?

Strata špz

Postup je určený usmernením ministerstva dopravy. Je to prakticky to isté, ako keby si stratil svoje doklady totožnosti, či už občiansky preukaz alebo napríklad cestovný pas. V tomto prípade ide o jeden z dokladov totožnosti tvojho auta. Keď danú skutočnosť zistíš, najlepšie je ihneď zájsť alebo zavolať na dopravný úrad a túto vec im oznámiť. Ak natrafíš na milého úradníka, veľmi ochotne ti poradí, ako postupovať ďalej. Ak natrafíš na nie až tak ochotného človeka, postup ti radšej napíšeme my v tomto článku.

Ohlásenie na dopravnom úrade a žiadosť o vydanie náhradných značiek

Takže, keď túto vec oficiálne ohlásiš na úrade, vydajú ti potvrdenie, že si to nahlásil. V tomto prípade môžeš aj naďalej jazdiť s autom, ktoré má len jednu poznávaciu značku. Ak náhodou budeš mať to šťastie, a počas tohto prechodného obdobia ťa zastavia policajti, môžeš im pokojne ukázať potvrdenie o nahlásení straty ŠPZ, a tým pádom ti určite nehrozí žiadna pokuta ani obmedzenie v tvojej ďalšej jazde autom.

Popri nahlásení straty alebo krádeže značky sa zároveň žiada o vydanie nových (náhradných) značiek. O náhradné značky môžeš požiadať najviac dvakrát a funguje to celé tak, že ak stratíš napríklad len jednu z dvoch značiek, po obdržaní nových (náhradných) je potrebné na úrade odovzdať aj tú, ktorú si nestratil. Na auto si následne nainštaluješ obe náhradné značky, ktoré budú od tej chvíle považované za plnohodnotné ŠPZ.

Svoju stratenú poznávaciu značku som zázrakom našiel, no jazdím na náhradných. Čo teraz?

Ak sa ti podarilo nájsť stratenú značku, no úrad ti už vydal náhradné značky, ktoré máš nainštalované na aute, nájdenú značku je potrebné vrátiť dopravnému úradu. A ak sa ti náhodou stane, že práve ty budeš nálezcom nejakej cudzej poznávacej značky, tvojou občianskou povinnosťou je túto značku zaniesť a odovzdať na dopravnom úrade alebo polícii.

Poplatky a zhrnutie

Každá sranda niečo stojí, a výnimkou nie je ani žiadosť o vydanie nových, resp. náhradných poznávacích značiek z dôvodu straty alebo krádeže. Ak sa jedná o jednu obyčajnú značku, aktuálne si od teba vypýtajú poplatok 16,50€. Ak si mal to „šťastie“ a stratil si značku vyrobenú na mieru, poplatok za vydanie novej bude desaťnásobne vyšší – 165,50€.

Zrejmé teda je, že pri strate ŠPZ sa návšteve dopravného úradu nevyhneš. Nie je to však nič strašné, čo by sa nedalo zvládnuť. Ak budeš niečo podobné riešiť, držíme ti palce a prajeme veľa trpezlivosti.

Komentáre – 1

  • @user_1523953
    03.07.2024 07:35
    Člen

    informacia o nahradných znackach nie je pravdivá, ak ste stratili 1 značku, treba s tou druhou a čestným prehlasením o strate plus 50 e kolok zajsť na policiu, kde stratu nahlasite. 1 značku nevyrábajú, dostanete 2 ks nových. ak maju na sklade značky, okamžite vam vydajú dalšie 2 nové, na mieste vyhotovia nový technický preukaz, velký príde poštou. Takže žiadne náhradné nie sú. Info mám z polície aj z min. vnútra. Snád to pomohlo. T.

Váš profil je váš osobný asistent.

Sleduje výdavky na auto, zapisuje do servisnej knihy a plánov výmeny, a ukladá obľúbené materiály, poznámky a dokumenty