Zahmlievanie skla v aute – Čo robiť

Zahmlievanie skla v aute – Čo robiť

Jeseň, zima a skorá jar sú pre mnohých vodičov – a samozrejme aj pre väčšinu áut najnáročnejšími časťami roka. Sprevádza nás nepriaznivé počasie typické svojou vlhkosťou a zrážkami, či už v podobe dažďa alebo snehu. V tomto období je najväčšia pravdepodobnosť, že sa ti začnú zahmlievať okná v aute. Čo spôsobuje rosenie skiel v aute, a ako tomu zabrániť? Nech sa páči, odpovede nájdeš v tomto článku.

Čo spôsobuje zahmlievanie okien v aute?

Čo spôsobuje zahmlievanie okien v aute?

Ak sa chceme pozrieť na príčiny zahmlievania skiel, v prvom rade je potrebné pozrieť sa na to, v akom ročnom období sa toto rosenie okien vyskytuje. Ak sa objaví v zime alebo počas chladnej a daždivej jesene, je to pomerne bežné a zápasí s tým takmer každý. Ak sa ti však tento problém objavuje v aute napríklad počas leta, potrebné bude pozrieť sa na tento problém hlbšie.

Základným predpokladom pre orosovanie skiel v aute je vlhké prostredie, ktoré je navyše nesprávne vetrané alebo nie je vetrané vôbec. Na sklách sa takáto kondenzácia objaví najmä vtedy, ak vznikne veľký teplotný rozdiel medzi teplotou vzduchu v kabíne auta a teplotou vzduchu vonku. Typickým príkladom je, keď v zime poriadne vykúriš svoje auto, a potom ho necháš takto rozohriate zaparkované celú noc vonku. Môžeš si byť istý, že ráno bude mať tvoje auto zahmlené (ak nie kompletne zamrznuté) okná.

Počas chladných mesiacov sa zahmlievaniu takmer nedá vyhnúť, pretože už len to, že si ako človek s telesnou teplotou okolo 36,6 stupňa sadneš do studeného auta a budeš v ňom dýchať, spôsobí to rosenie okien a kondenzáciu vodných pár. Čím viac ľudí si v danej chvíli sadne do auta, tým bude orosovanie skiel rýchlejšie a intenzívnejšie. Fyzikálnym pravidlom je, že všetko zrážanie týchto vodných pár sa v aute uskutočňuje na studených miestach, a určite nebudeš prekvapený, že najstudenšími miestami v aute v zime budú práve okná.

Niekoľko tipov, ako predísť zahmlievaniu okien v aute

Spôsobov, ako predísť orosovaniu okien v aute je hneď niekoľko, a všetky z nich sú pomerne účinné. Začneme asi tým najjednoduchším, a tým je správne vetranie počas jazdy. Či už si fanúšikom jazdy s otvorenými oknami alebo nie, správnym vetraním auta predídeš zahmlievaniu okien. V prípade vetrania pomocou ventilačného systému nastav fúkanie vzduchu na čelné sklo, teplotu vzduchu nastav podľa tvojich preferencií, ale ideálne je, keď bude fúkať teplý vzduch. Rovnako sa uisti, že nemáš zapnutú funkciu recirkulácie vzduchu v kabíne auta, ale že je zapnutý prívod vzduchu z vonka.

S tým súvisí aj včasná výmena kabínového filtra za nový. Ak je kabínový filter upchatý alebo chceš, aby pracoval po konci svojej životnosti, jeho účinnosť nebude taká, akú by si si predstavoval. Poškodený kabínový filter má veľký vplyv na zahmlievanie okien, preto určite zváž jeho výmenu za nový.

Ako predísť zahmlievaniu okien v aute

V zime, keď dokončíš dennú jazdu a počas cestovania si v aute kúril, po zaparkovaní auto dobre vyvetraj. Keď ráno budeš chcieť nasadnúť do auta, uvidíš, že zarosenie okien buď nebude žiadne, alebo bude omnoho menej intenzívne než predtým.

V lete či zime si nesadaj do auta mokrý, napríklad keď ideš z kúpaliska alebo z plavárne. Vyparovala by sa z teba voda, čo by spôsobilo následne zahmlievanie okien. No a posledným tipom, ako predísť roseniu okien je aj v zime občas používať klimatizáciu – jednou z jej funkcií je vysúšanie vzduchu, čo ti pomôže zabrániť vzniku rosenia okien. Prajeme šťastnú cestu bez „potenia“ skiel!

Váš profil je váš osobný asistent.

Sleduje výdavky na auto, zapisuje do servisnej knihy a plánov výmeny, a ukladá obľúbené materiály, poznámky a dokumenty