Ako vybrať správnu detskú autosedačku pre vaše dieťa

Ako vybrať správnu detskú autosedačku pre vaše dieťa

 Výber autosedačky: 7 krokov 
 1. Zohľadnite vek a hmotnosť vášho dieťaťa. Tieto faktory určia, ktorú skupinu produktu budete potrebovať. Detské autosedačky sa delia na 5 hlavných skupín.

  • Skupina 0 Vek: do 6 mesiacov. Hmotnosť: do 10 kg. Táto detská autosedačka vyzerá ako prenosný kočík pre dieťa s vnútorným postrojom. Je to vlastne nosič, v ktorom dieťa leží naplocho, a zaisťuje sa pomocou konektorov Isofix alebo bezpečnostných pásov na zadných sedadlách.
  • Skupina 0+ Vek: do 1 roka. Hmotnosť: do 13 kg. Sú to autosedačky, ktoré sa inštalujú proti smeru jazdu pomocou bezpečnostných pásov alebo konektorov Isofix. Ich dizajn je podobný nosičom v tvare misky s vnútorným postrojom a rúčkou.
  • Skupina 1 Vek: 9 mesiacov – 4 roky. Hmotnosť: 9-18 kg. Tieto autosedačky sa používajú, keď už dieťa vie sedieť samé. Tieto autosedačky majú postroj alebo štít proti nárazu, a tiež môžu mať operadlo s nastaviteľným náklonom.
  • Skupina 2-3 Vek: 3-12 rokov. Hmotnosť: 15-25 kg. Sú to vlastne podsedáky bez vnútorného integrovaného postroja. Namiesto neho sa používajú bezpečnostné pásy auta, ktoré dieťa udržia na svojom mieste. Autosedačky sú vybavené špeciálnymi vodiacimi prvkami pre bezpečnostné pásy. Niektorí výrobcovia ponúkajú autosedačky, ktoré sú mierne naklonené, no väčšina z nich má tvar písmena L.
  • Skupina 3 Vek: 6-12 rokov. Hmotnosť: 22-36 kg. Sú to detské podsedáky s lakťovými opierkami pre deti vyššie než 135 cm. Tieto podsedáky nemajú operadlo a upevňujú sa pomocou bezpečnostných pásov auta, ktoré je potrebné previesť cez špeciálne vodiace prvky.
   Univerzálne produkty sú vhodné pre deti niekoľkých vekových skupín. Tieto autosedačky sú obvykle cenovo dostupnejšie.
 2. Zohľadnite výšku dieťaťa.
  • Skupiny 0 a 0+ – hlava dieťaťa nesmie prečnievať nad autosedačku.
  • Skupiny 1-3 – hlava dieťaťa môže prečnievať nad opierkou hlavy najviac o tretinu. Vrchná časť bezpečnostného pása nesmie byť pod líniou ramien dieťaťa.
 3. Vyberte si autosedačku s bočnými ochrannými prvkami chrániacimi hlavu a ramená. Výrazne sa tým zvýši miera bezpečnosti dieťaťa v prípade bočného nárazu do auta.
 4. Zvoľte si autosedačku s jednoduchou údržbou. Dbajte hlavne na materiál čalúnenia autosedačky a skontrolujte, či sa dá jednoducho odstrániť na účel umytia alebo opratia.
 5. Ak ich vaše auto nemá, kúpte si ochranné poťahy na predné sedadlá. Inak si bude vaše dieťa dávať nohy na operadlo predných sedadiel a výrazne ho zašpiní.
 6. Ak má sedadlo upevnenia Isofix, skontrolujte si dokumentáciu produktu a uistite sa ohľadom kompatibility so značkou a modelom vášho auta.
 7. Vyberte si produkty od známych výrobcov. Títo výrobcovia míňajú množstvo peňazí na výskum bezpečnosti dieťaťa v aute, takže vyrábajú autosedačky, ktoré najúčinnejšie ochránia malých pasažierov.