Snímač kľukového hriadeľa: poruchy, prevádzka a príznaky

Snímač kľukového hriadeľa

Snímač kľukového hriadeľa, resp. snímač polohy kľukového hriadeľa je veľmi dôležitou súčiastkou motora, ktorá má výrazný vplyv na funkčnosť a bezproblémový chod vozidla. Je to síce malá a nenápadná elektronická súčiastka, no jej prítomnosť v motorovom priestore je nenahraditeľná. Ak chceš vedieť, kde sa táto súčiastka nachádza, ako funguje, aké sú jej možné poruchy, príznaky poškodenia a možnosti opravy, čítaj ďalej!

Technická špecifikácia snímača kľukového hriadeľa a princíp funkčnosti tejto súčiastky

Ako každý snímač, aj snímač impulzov kľukového hriadeľa je elektronické zariadenie, ktoré sa nachádza v blízkosti kľukového hriadeľa. A načo tento snímač slúži? Jeho funkcia je pomerne jednoduchá, no aj zároveň veľmi dôležitá. Tento snímač monitoruje aktuálnu polohu kľukového hriadeľa a získané informácie prenáša v podobe elektrického signálu do riadiacej jednotky, ktorá tento signál spracuje, a na základe získaných informácií následne pošle príslušné príkazy do ďalších systémov vozidla, predovšetkým do systému zapaľovania a vstrekovania paliva.

Snímanie polohy kľukového hriadeľa je dôležité najmä z toho dôvodu, že sa sleduje synchronizácia s vačkovým hriadeľom. Ak je ich pohyb zosynchronizovaný, zaručuje sa tým správne časovanie ventilových rozvodov a teda správna funkčnosť motora, správne využívanie paliva a optimálny výkon motora. Pri nezosúladenej synchronizácii môžu motoru vynechávať valce, môže sa zvýšiť spotreba paliva a znížiť sa výkon motora. Pri správnej synchronizácii je zabezpečené správne zapaľovanie i vstrekovania paliva, a piesty dokonale spolupracujú s ventilmi motora.

Okrem iného slúži snímač impulzov kľukového hriadeľa aj ako súčiastka, ktorá posiela signál do indikátora rýchlosti vozidla, a to podľa rýchlosti otáčania kľukového hriadeľa.

Poruchy snímača polohy kľukového hriadeľa

Táto elektronická súčiastka je inštalovaná v motorovom priestore v blízkosti rôznych pohyblivých dielov motora, či už sa jedná o samotný kľukový hriadeľ, prípadne môže byť inštalovaná pri remenici, zotrvačníku alebo aj pri vačkovom hriadeli. Práca motora je samozrejme spojená s vibráciami, ktoré majú negatívny vplyv aj na snímač kľukového hriadeľa. Najčastejšou príčinou poruchy tejto súčiastky je práve dlhodobé pôsobenie vibrácií, ktoré časom spôsobia deštrukciu snímača, jeho vodičov alebo konektorov. V tomto prípade sa oprava neoplatí uskutočniť, a vhodným riešením je výmena starého snímača za nový.

Menej častými poruchami tohto snímača sú napríklad roztopenie vplyvom vysokých teplôt v motorovom priestore a v pridružených súčiastkach motora. Okrem iného sa môže tento snímač poškodiť vplyvom špiny a vlhkosti, z ktorej sa na ňom objaví korózia. V ranom štádiu zašpinenia je možné snímač kľukového hriadeľa vyčistiť a jeho pôvodná funkčnosť by sa mala obnoviť. Ak je zašpinenie príliš silné a na snímači sa objavili miesta korózie, je pravdepodobné, že hoci snímač zatiaľ funguje dobre, jeho životnosť už nebude mať dlhé trvanie, a bude potrebné ho čím skôr vymeniť. Jeho zlyhanie, nefunkčnosť alebo absencia by mala na chod motora veľmi negatívne dôsledky. Za krátky čas by sa motor mohol výrazne poškodiť, čo môže viesť k pomerne drahým opravám, a v extrémnych prípadoch až k repasovaniu motora.

Moderné vozidlá sú však proti tomuto negatívnemu javu dobre ochránené. V prípade zlyhania snímača prestane táto súčiastka vysielať signály do riadiacej jednotky. Riadiaca jednotka to ihneď vyhodnotí ako závažnú poruchu (čo aj je závažnou poruchou), a znemožní ďalší chod motora.

Príznaky zlyhania snímača kľukového hriadeľa

Čo sa týka príznakov zlyhania snímača kľukového hriadeľa, tie je možné spozorovať najmä pri vyššom zaťažení pohonnej jednotky. Problémy sa môžu objaviť najmä v systéme vstrekovania paliva a v systéme zapaľovania. V prípade, že snímač bude do riadiacej jednotky posielať nesprávne signály, valce motora môžu vynechávať, do spaľovacích komôr bude vstrekované nesprávne množstvo paliva alebo bude vstrekované v nesprávny čas, čo sa prejaví ako na výkone vozidla, tak aj na zvýšenej spotrebe paliva.

Vozidlo bude mať problémy aj pri nízkych otáčkach a niekedy môže motor spontánne zhasnúť. Celkový chod motora môže byť pomerne nestabilný a v prípade úplného zlyhania snímača kľukového hriadeľa sa motor vypne a nebude možné ho znova nahodiť. Že niečo nie je v poriadku si budeš môcť všimnúť aj pri chode na voľnobehu. Otáčky môžu prudko klesať a následne prudko stúpať bez toho, aby si sa dotkol plynového pedála.

Správna funkčnosť snímača polohy kľukového hriadeľa sa určuje viacerými, hoci podobnými metódami. Jedným spôsobom je zmeranie odporu snímača. Je to elektronická súčiastka, a je napojená na elektrický systém vozidla. Vďaka tomu je podľa odporu možné zistiť, či je funkčná alebo nie. Ak sa hodnoty namerané pomocou ohmmetra líšia od referenčných hodnôt, ktoré nájdeš v návode na používanie tvojho auta, je pravdepodobné, že táto súčiastka dosiahla koniec svojej životnosti. Druhou metódou je zmeranie elektrického napätia. Princíp zistenia poruchy je však podobný, ako tomu bolo pri prvej metóde.

Je možné túto súčiastku opraviť alebo je potrebné kúpiť novú?

V prípade zistenia poruchy je vhodné túto súčiastku vymeniť za novú. Je to pomerne lacná súčiastka a inštalácia novej nezaberie veľa času. Oprava sa vykonáva iba vtedy, ak je súčiastka zašpinená. V prípade jej vyčistenia je možné na určitý čas obnoviť jej funkčnosť. Toto riešenie však môže byť iba dočasné, a aj tak bude potom potrebné kúpiť si nový snímač. Ak nemáš skúsenosti s výmenou podobných súčiastok v aute, kontaktuj autoservis, v ktorom ti túto súčiastku rýchlo a bez problémov vymenia.

Samotný proces výmeny sa začína odstránením starej súčiastky a dôkladným vyčistením montážnej pozície. Na inštaláciu nového snímača sa na utiahnutie jeho upevňovacieho prvku odporúča použiť momentový kľúč a krútiaci moment, ktorý odporúča výrobca. Najdôležitejšie je dodržanie správnej snímacej vzdialenosti. Ide o vzdialenosť medzi snímačom a samotný kľukovým hriadeľom. Táto vzdialenosť je obvykle približne 1 mm. Správna inštalácia bude mať za následok predĺženie životnosti tohto snímača.

Pri výbere novej súčiastky si určite zvoľ produkt od výrobcu, ktorý je dlhodobo overený na trhu. Iba taký výrobca zaručí, že jeho produkt sa vyznačuje dlhšou životnosťou a kvalitou. Po výmene snímača tak už viac nebudeš mať problémy s touto súčiastkou.

Ako ti môže pomôcť AUTODOC?

Ak budeš potrebovať nový snímač polohy kľukového hriadeľa, neváhaj sa obrátiť na odborníkov z online obchodu AUTODOC. V našom katalógu nájdeš široký sortiment kvalitných súčiastok od výrobcov s nepoškvrnenou reputáciou. Stačí si len vybrať snímač, ktorý bude vhodný pre tvoje auto, a o pár dní ho budeš mať doma. Ak si nebudeš istý pri výbere a pri tvorbe objednávky, kontaktuj náš tím podpory pre zákazníkov, ktorý ti rád pomôže.

Komentáre – 6

 • @user_556805
  10.08.2023 12:44
  Člen

  Dobry den. Ak na diagnostike vyskoci porucha snimaca klukoveho hradela..bolo nam povedane ze je vytahana retaz a treba vymenit rozvody?

 • @R.
  20.09.2023 08:31
  Člen

  Ahoj. Tieto informácie nájdete v technickej dokumentácii pre opravy automobilov.

 • @user_758875
  27.10.2023 18:35
  Člen

  kde sa nachadza snimac klukoveho hriadela seat cordoba 1.4 55kw 2004 sedan

  • @O.
   09.01.2024 07:14
   Člen

   Zariadenie sa inštaluje pod plastový kryt rozvodového remeňa v oblasti vyvažovacieho hriadeľa. Snímač je možné identifikovať podľa zástrčky napájacieho kábla, konektor je pripojený k telesu krytu ventilu motora. Takmer vo všetkých automobiloch je snímač umiestnený vedľa samotného kľukového hriadeľa a/alebo v oblasti bloku valcov.

 • @P. G.
  23.03.2024 19:24
  Člen

  kde sa nachadza snimac klukoveho hriadela Passat b6 c3 2.0fsi 110kw

 • @Ondrej
  29.03.2024 09:21
  Člen

  Na mojom aute sa nachádza na bloku motora tesne pod chladičom oleja, nie je to tak dobre vidieť a myslím, že sa vám to bude ľahšie hľadať spod auta.

Váš profil je váš osobný asistent.

Sleduje výdavky na auto, zapisuje do servisnej knihy a plánov výmeny, a ukladá obľúbené materiály, poznámky a dokumenty