Čo znamená, keď svieti kontrolka motora

Čo znamená, keď svieti kontrolka motora

Keď si človek sadne do svojho milovaného auta, posledná vec, ktorú by chcel vidieť, je rozsvietenie indikátora „Kontrola motora“ na prístrojovom paneli. Túto kontrolku pozná snáď každý majiteľ auta, no nikto z nás ju nevidí rád, pretože môže naznačovať ľahšie, ale aj závažnejšie poškodenie motora, jeho systémov, jednotiek, rôznych snímačov a senzorov, prípadne iných systémov auta. Poďme sa spoločne pozrieť na to, aké sú príčiny objavenia sa kontrolky motora, prečo niekedy začne svietiť na prístrojovom paneli, ako toto chybové hlásenie odstrániť a ako zabrániť jeho opätovnému rozsvieteniu.

Aké sú príčiny rozsvietenia kontrolky motora

Či už kontrolka motora začne svietiť alebo len sem-tam bliká, vždy naznačuje, že s tvojim autom niečo nie je v poriadku (snáď okrem prípadu štartovania auta – vtedy môžeš túto kontrolku vidieť zasvietenú na krátky čas bez toho, aby mal tvoj štvorkolesový kamarát akýkoľvek problém). Chyba je v niektorých prípadoch možno len malá, a v iných prípadoch môže ísť o závažné poškodenie.

Tip: Ak táto kontrolka vytrvalo svieti, je pravdepodobnejšie, že problém je menej závažný; ak však bliká, môže to už byť niečo vážnejšie a určite tomu venuj pozornosť.

To, o chybu akej závažnosti sa jedná, sa zistí následnou diagnostikou. Na to sa však pozrieme o niečo neskôr. Teraz poďme zistiť, prečo sa na prístrojovom paneli tento indikátor objavuje.

V prvom rade označuje nejakú chybu motora alebo chybu riadiacej jednotky motora. Na prvý pohľad sa môže zdať, že auto nemá žiadny problém a ide normálne. Opak však môže byť pravdou, a práve z toho dôvodu je potrebné, aby sa žiadne takéto chybové hlásenie nezanedbalo a s každým takým sa pracovalo s najväčšou dôležitosťou. Nikdy totiž nevieme, či nám daná chyba nepoškodí celé auto, ak sa rozhodneme ju ignorovať a jednoducho pokračovať v jazde.

Medzi najčastejšie príčiny rozsvietenia kontrolky motora patria napríklad používanie nekvalitného paliva, problémy vo výfukovom systéme – najmä čo sa týka poruchy lambda sondy, problémy v systéme zapaľovania, či už sa jedná o chybu v zapaľovacích sviečkach, zapaľovacích cievkach, snímačoch alebo v riadiacej jednotke. Okrem toho sa chyba motora môže objaviť aj pri nízkej hladine motorového oleja alebo ak sú v aute príliš zašpinené rôzne filtre (vzduchový alebo palivový), pričom následne nastáva problém s tvorbou zmesi paliva a vzduchu, a riadiaca jednotka motora to oprávnene vyhodnotí ako chybu, ktorú vodič nesmie ignorovať a musí ju začať bezodkladne riešiť.

Ako toto chybové hlásenie odstrániť

Ako toto chybové hlásenie odstrániť

Čo je teda potrebné urobiť? V prvom rade je potrebné zastaviť auto. Ak to situácia dovoľuje, s autom je povolené prejsť do najbližšieho autoservisu, v ktorom odborníci použijú špecializované zariadenia a nástroje, pomocou ktorých sa vykoná dôkladná diagnostika. Tá pozostáva najmä z použitia skenera OBD2, ktorý mechanikovi presne ukáže kód chybového hlásenia a tiež to, kde je problém a čo je potrebné urobiť, aby sa tento problém odstránil.

Po dokončení diagnostiky nasleduje krok odstránenia samotnej príčiny problému. Pokiaľ sa napríklad jedná o zašpinený, starý, upchatý filter, či už vzduchový alebo palivový, jeho výmena je asi to najpraktickejšie riešenie. Cena týchto súčiastok nie je vysoká, a proces výmeny starej súčiastky za novú nie je náročný a v mnohých prípadoch ho človek aj s malými skúsenosťami s opravou auta zvládne do niekoľkých desiatok minút. To isté platí aj pre prípad, že kontrolka motora sa objavila vplyvom nízkej hladiny motorového oleja alebo kvôli používaniu nekvalitného (nízko-oktánového) paliva. V prvom prípade stačí doplniť motorový olej a v druhom prípade stačí začať používať kvalitnejšie palivo.

Ak je problém napríklad v systéme zapaľovania a bude potrebné vymeniť zapaľovaciu cievku alebo zapaľovaciu sviečku, tak túto prácu radšej nechaj na odborníka v autoservise. Opäť, nie je to nič extra náročné, no tieto komponenty potrebujú po inštalovaní aj správne nastavenie, a s tým si človek bez predchádzajúcich skúseností nemusí sám poradiť.

Odbornú pomoc však určite vyhľadaj, ak sa diagnostikou zistí, že príčinou rozsvietenia kontrolky motora je napríklad chybná lambda sonda, upchaté vstrekovače paliva alebo napríklad poškodenie katalyzátora. Tieto opravy už môžu byť o niečo drahšie a náročnejšie.

Tipy na záver, ako predísť rozsvieteniu kontrolky motora

Keď už vieme, čo označuje indikátor kontroly motora, vieme, čo je príčinou jeho rozsvietenia, a vieme, ako tieto chybové hlásenia opraviť a odstrániť, zamerajme sa na to, čo robiť, aby sa táto nepríjemná situácia viac nezopakovala.

Ako predísť rozsvieteniu kontrolky motora

V prvom rade vychádzajme z príčin týchto chybových hlásení. Ak bola problémom nízka hladina motorového oleja, nezabúdaj pravidelne kontrolovať systém mazania motora. Ak bol problém s filtrami, určite ich pravidelne meň v intervaloch, ktoré určuje a odporúča výrobca auta. Ak auto nadmerne zaťažuješ, filtre meň častejšie. Nemenej dôležité je pravidelne kontrolovať funkčnosť všetkých snímačov v systémoch, pretože aj ich zlyhanie, resp. nesprávna funkčnosť, môže spustiť kontrolku motora.

Hoci ceny paliva nie sú práve najnižšie, nikdy by si na ňom nemal až príliš šetriť a kupovať si nekvalitné pohonné hmoty. Keď budeš nabudúce tankovať, rozhodni sa pre palivo, ktoré tvojmu autu nebude škodiť. Čo sa týka systému zapaľovania, platí tu to isté, čo bolo vyššie uvedené pri filtroch – pravidelná kontrola funkčnosti a samozrejme pravidelná výmena spotrebiteľných súčiastok podľa intervalov, ktoré určuje výrobca tvojho auta.

A nakoniec – snaž sa, aby tvoje auto čo najviac bežalo pri prevádzkovej teplote motora. Pamätaj, že motoru rovnako škodí jeho prehrievanie, ako aj to, keď musí bežať za studena.

Zhrnutie a záver

Je bežnou praxou, že mnoho vodičov ignoruje rozsvietenú kontrolku motora. Títo vodiči však robia veľkú chybu, pretože riskujú, že ich auto bude po niekoľkých kilometroch či metroch nepojazdné. Veríme a vieme, že zákazníci nášho online obchodu sú zodpovední šoféri, ktorí milujú svoje autá, a keď sa u nich náhodou objaví indikátor kontroly motora, túto chybu riešia bez zbytočného odkladania.

Ak sa budeš chcieť poradiť ohľadom toho, prečo sa v tvojom aute objavila táto kontrolka, čo je potrebné urobiť alebo ako tento indikátor odstrániť, určite sa neváhaj obrátiť na odborníkov z AUTODOC, ktorí ti radi pomôžu. Okrem toho sú ti k dispozícii aj v rámci pomoci pri objednávaní produktov z nášho širokého sortimentu náhradných dielov, príslušenstva do auta alebo náradia a zariadení, medzi ktorými nájdeš napríklad aj spoľahlivé OBD2 skenery na dôkladnú diagnostiku problémov, ktoré sa môžu z času na čas objaviť v tvojom aute.

    Váš profil je váš osobný asistent.

    Sleduje výdavky na auto, zapisuje do servisnej knihy a plánov výmeny, a ukladá obľúbené materiály, poznámky a dokumenty