Vymeňte Olej do prevodovky sami

Svojpomocná výmena dielov z kategórie Olej do prevodovky – návody a video tutoriály

Užitočné návody a tipy k výmene dielov z kategórie Olej do prevodovky
Značka
Model
Kategória autodielov

Výmena dielov z kategórie Olej do prevodovky: návody krok po kroku

Tu nájdeš užitočné návody a tipy, ako vymeniť Olej do prevodovky na obľúbených modeloch áut. Dodržanie profesionálnych odporúčaní od našich expertov ti pomôže vymeniť Olej do prevodovky svojpomocne. Vyber si auto zo selektora a stiahni si bezplatné návody a videá.
Výmena Olej do prevodovky: videonávody

Najpozeranejšie video tutoriály, ako si opraviť auto

 • Vymeniť Olej do diferenciálu urob si sám - video online
  Ako vymeniť olej do manuálnej prevodovky na SKODA FABIA 1 (6Y5) [NÁVOD AUTODOC]
 • Montáž Olej do diferenciálu vlastnými rukami - video příručka na VW TRANSPORTER
  Ako vymeniť olej do manuálnej prevodovky na VW TRANSPORTER 4 (T4) [NÁVOD AUTODOC]
 • Ako a kedy meniť Olej do diferenciálu OPEL ASTRA G Hatchback (F48_, F08_): video sprievodca
  Ako vymeniť olej do manuálnej prevodovky na OPEL ASTRA G CC (F48, F08) [NÁVOD AUTODOC]
Výmena Olej do prevodovky: videonávody

Top návody na opravu

Chcete získať viac užitočných informácií?

Pýtajte sa alebo zdieľajte vaše skúsenosti s opravami na fóre o autách. Prihláste sa k odberu aktualizácií, aby ste nepremeškali naše nové návody.

Výmena vašich Olej do prevodovky - príručka osvedčených postupov

Video inštrukcie k výmene Olej do prevodovky - playlist od AUTODOC CLUB

 • Vymeňte Olej do prevodovky sami - bezplatné inštruktážne video
  Play all playlists
  Návod, ako vymeniť olej do manuálnej prevodovky | Podrobný video návod
Olej do prevodovky sprievodca riešením problémov vlastnými rukami
Rady na údržbu automobilov
 • Olej do diferenciálu výmena a mnoho ďalších - tipy na video zadarmo
  Ako predĺžiť životnosť vášho motora | AUTODOC tipy
 • Olej do diferenciálu triky na výmenu
  Ako pripraviť auto na dlhý výlet | Tipy od AUTODOC | 1. časť
 • Tipy na údržbu Olej do diferenciálu
  Ako odstrániť škrabance z plastov v aute | AUTODOC tipy
 • Olej do diferenciálu servisny tipy
  Ako odstrániť škrabance z plastových prvkov interiéru auta | AUTODOC
Nainštalujte si aplikáciu AUTODOC CLUB!
Váš osobný správca nákladov na auto, tipy na údržbu auta, pripomienky o nadchádzajúcich udalostiach a servisných intervaloch, pokyny k svojpomocnej oprave – všetko vo vašom smartphone.
Inštruktáž pre Olej do prevodovky vymeniť - skenovať QR kód
Skenovať

Pre stiahnutie aplikácie:

 • - naskenujte QR kód
 • - stiahnuť z App Store
 • - stiahnuť z Google Play
Váš profil je váš osobný asistent.

Sleduje výdavky na auto, zapisuje do servisnej knihy a plánov výmeny, a ukladá obľúbené materiály, poznámky a dokumenty

Často kladené otázky o výmene prevodového oleja

Aká je funkcia prevodového oleja?

Hlavnou funkciou oleja používaného v manuálnych prevodovkách, prevodných skriniach a diferenciáloch je mazanie pohyblivých dielov týchto mechanizmov. Olej chráni kontaktné prvky pred abrazívnym opotrebením a odrením. Vďaka mazaniu sa súčiastky kĺžu hladšie, čo prispieva k účinnejšiemu využívaniu paliva vozidla. Olej okrem toho odvádza teplo a produkty opotrebenia z tretích párov, a na povrchoch súčiastok sa tvorí olejový povlak, ktorý ich chráni pred koróziou.

Prevodový olej má rovnakú funkciu aj v automatickej prevodovke, a používa sa aj na prenos krútiaceho momentu zo zotrvačníka motora na hriadele prevodovky.

Ako spoznám, že je čas na výmenu prevodového oleja?

Prevodový olej v manuálnych prevodovkách by sa mal meniť v priemere každých 90,000 až 100,000 km. Olej v polo-automatických prevodovkách má kratšiu životnosť – asi 50,000 až 60,000 km. Ak auto používate v drsných podmienkach, napríklad v teréne, výmenu oleja bude potrebné vykonať častejšie. V každom prípade je však interval regulovaný výrobcom, a je uvedený v návode na používanie auta. V automatických prevodovkách môže trhanie pri radení rýchlostí indikovať potrebu výmeny prevodového oleja.

Čo sa stane, keď nevymením prevodový olej?

Časom sa prevodový olej zoxiduje, čo má negatívny vplyv na jeho mazanie a antikorózne vlastnosti. Okrem toho sa môže kontaminovať kovovými úlomkami, ktoré budú odierať ostatné súčiastky a zrýchlia ich opotrebenie. Časté pretáčanie kolies spôsobí, že sa tu budú hromadiť uhlíkové usadeniny. Toto všetko vedie k rýchlemu opotrebeniu prvkov prevodovky, znižuje sa účinnosť využitia paliva vozidla a jednoduchosť radenia rýchlostí.

Aká je farba prevodového oleja?

Nový prevodový olej je často červený, žltý alebo oranžový. Počas prevádzky stmavne na tmavú červenú alebo hnedú farbu. Stmavenie prevodového oleja nie vždy znamená jeho zlý stav. Ak je priehľadný, bez zápachu spálenia, viditeľných kontaminantov a nečistôt, môžete ho ďalej používať. A naopak, ak je zakalený a špinavý, a tento olej silno zapácha spálením, a sú v ňom viditeľné mechanické nečistoty, znamená to, že olej sa musí ihneď vymeniť. Tiež to indikuje zlyhanie v prevodovke.

Aké sú príznaky nízkej hladiny prevodového oleja?

Trhanie pri radení rýchlostí, spálený zápach, prekĺzavanie rýchlostí (prekĺznutie trecích prvkov prevodovky), cudzie zvuky, a tiež neskoré alebo spontánne preradenie rýchlosti indikujú nízku hladinu prevodového oleja v automatickej prevodovke. Vo vozidlách so zadným pohonom, pri jazde do kopca alebo pri akcelerácii, sa do olejového potrubia môže dostať vzduch. Výsledkom je zníženie tlaku oleja, čo je spojené s prerušením činnosti motora a spomalením auta. Nedostatok oleja môže spôsobiť zhasnutie motora. Niekedy motor bude pokračovať vo svojej prevádzke, no auto sa nepohne.

Nízka hladina oleja v manuálnych prevodovkách vedie k prasklinám, trhaniu a vibráciám pri radení rýchlostí.

Skontrolujte hladinu oleja pre uistenie sa, že problém je spôsobený nízkou hladinou prevodového oleja. Autá s automatickou prevodovkou majú na tento účel mierku hladiny oleja. V niektorých autách musíte odskrutkovať plniacu zátku vo vani s prevodovým olejom. Plniaca zátka v autách s manuálnou prevodovkou môže byť nainštalovaná za predným ľavým kolesom. Podrobnejšie pokyny si prečítajte v návode na používanie auta, ohľadom kontroly hladiny oleja vo vašom aute.

Je náročné vymeniť prevodový olej?

Áno, tento proces je pomerne náročný a väčšinou si vyžaduje použitie špeciálneho vybavenia. Pred pridaním čerstvého prevodového oleja je potrebné prevodovku vypláchnuť, aby sa odplavili uhlíkové usadeniny, zvyšky a produkty opotrebenia kontaktných prvkov. Na to sa používajú špeciálne aditíva.

Trvanie tohto procesu závisí od druhu výmeny oleja: môže byť čiastočná alebo celková. Čiastočná zahŕňa vypustenie iba časti z celkového objemu oleja. Práca zaberie asi 1 hodinu a nevyžaduje si žiadne špeciálne zariadenia. Čiastočná výmena je však menej účinná. Celková výmena oleja si vyžaduje použitie špeciálneho vybavenia a zaberie asi 3 hodiny práce.