Ako si svojpomocne umyť auto

Ako si svojpomocne umyť auto

Patríš medzi majiteľov áut, ktorí sa radi starajú o svoje vozidlo? Rád si čistíš interiér a často chodievaš umývať auto napríklad do automatickej umyvárky? Údržba exteriéru vozidla je veľmi dôležitá nielen z estetického hľadiska, ale aj z hľadiska ochrany laku karosérie pred rôznymi nepriaznivými vplyvmi. Ak si auto umývaš svojpomocne, vieš, ako sa to má robiť správne? Používaš na to správne prostriedky? Poďme sa spoločne pozrieť, ako má vyzerať správne umývanie auta.

Prečo je potrebné umývať karosériu auta?

Na cestách často vidíme, že niektoré autá vyzerajú, ako keby nikdy v živote nevideli umyvárku, nevedia, čo je to voda a autošampón. Oproti tomu sa každý z nás veľmi rád obzrie za vozidlom, ktoré sa od čistoty leskne ako zrkadlo. Čo je lepšie? Nechať auto zašpinené alebo ho pravidelne umývať? Odpoveď je niekde uprostred. Príliš časté umývanie auta nemusí mať pozitívny vplyv na stav laku rovnako, ako keď auto neumývame vôbec. Ideálne je umývať auto pravidelne, v rozumných intervaloch – pri bežnej prevádzke stačí pokojne aj raz za dva týždne, a pri prevádzke v ťažkom zablatenom teréne ho stačí po každej takejto jazde aspoň opláchnuť vodou.

Karosériu auta je potrebné umývať z rôznych dôvodov. Tým najhlavnejším je ochrana laku pred škrabancami, vlhkosťou a hrdzou. Špina, to sú vlastne malé abrazívne častice, ktoré negatívne pôsobia na povrchovú vrstvu laku. Tieto abrazívne častice môžu časom na karosérii spôsobiť malé škrabance. Ak sa do nich dostane voda, je to ideálne prostredie na vznik korózie. Ak máš svoje auto rád, určite chceš takémuto niečomu zabrániť, a preto si dáš auto včas umyť, však? Okrem toho je pravidelné umývanie auta výborným ochranným prvkom proti negatívnemu pôsobeniu faktorov počasia, akými sú napríklad mráz alebo UV lúče. Platí to najmä v prípade, ak po umytí auta nanesieš na lakovú vrstvu aj vrstvu vosku.

Umývanie karosérie v zime verzus v lete

ako spravne umyt auto

Správne umývanie karosérie má svoje špecifiká a nemožno ho vykonávať len tak hocikedy, za akýchkoľvek podmienok, a keď sa nám zachce. Významnú úlohu tu zohráva počasie. V lete, počas najväčších horúčav, lak trpí pôsobením silných slnečných lúčov a UV žiarenia. Ak by si v tejto chvíli chcel auto poliať poriadne studenou vodou, nech sa „schladí“, mohlo by sa stať, že nenávratne poškodíš lakový náter, ktorý môže vplyvom teplotného šoku popraskať (ak samozrejme nie je chránený nejakou ochrannou voskovou vrstvou). V lete umývaj auto vtedy, keď nestojí na priamom slnku, prípadne si umývanie nechaj na skoré ráno alebo podvečerné hodiny, kedy slnko tak silno nepáli.

Umývanie v zime je tiež v istom ohľade špecifické. Nikto z nás asi nechce vonku umývať svoje auto, keď je -10 °C alebo menej. Na umývanie auta v zime si preto zvoľ teplejší deň a čo najteplejšiu časť dňa, teda niekedy okolo obeda. Aj zimné slnko vie byť niekedy poriadne ostré, no laku auta nebude škodiť tak, ako horúce letné slnko. V zime však dávaj pozor, aby ti voda, s ktorou budeš karosériu umývať, nezamrzla na karosérii. V lete môžeš použiť vody koľko potrebuješ, no v rámci zimného umývania odporúčame použiť iba jedno či dve vedrá s teplou vodou, v ktorých rozmiešaš autošampón alebo iný podobný prípravok, a následne použiješ špongiu na namočenie a umývanie auta. Polievanie auta v zime vodou z hadice nie je dobrý nápad.

Aké nečistoty sa z karosérie odstraňujú v lete a aké v zime?

Už sme si povedali niektoré zo špecifík umývania auta v zime a v lete. Rozdiel však môžeme vidieť aj v tom, aké typy nečistôt sa počas týchto ročných období odstraňujú z áut. V lete je to najmä prach a bežná špina z vozoviek, hmyz, lístky zo stromov a časti zelene.

Aké nečistoty sa z karosérie odstraňujú v lete?

Na tento typ znečistenia sú napríklad pripravené aj čerpacie stanice, ktoré už na jar menia na svojich stanovištiach na tankovanie vody do ostrekovačov zimnú zmes za letnú, a počas jesene je to naopak. Zimná zmes je typická typ, že ti len tak ľahko nezamrzne a sústreďuje sa na odstraňovanie soli z čelného skla. Naopak, letná zmes je presne určená na odstraňovanie „letného“ prachu a napríklad hmyzu z čelného skla.

V zime sa z karosérie odstraňuje najmä cestná soľ. Ak by si ju na karosérii nechal aj celú zimu, výrazne by poškodila lak a otvoril by si tým cestu ku vzniku korózie. Platí to najmä vtedy, ak je tzv. mokrá zima, teda keď veľa sneží, keď sa sneh topí, a keď prší. Soľ je potom ešte agresívnejšia a na lak pôsobí omnoho horšie. V prípade suchej zimy bez sneženia a topenia snehu to nie je až také zlé, no situácia sa zhorší, ak auto neumyješ a prídu teplejšie dni. Keď sa slnko oprie do takto zašpinenej karosérie, dôsledky budú podobné ako v prípade mokrej zimy.

ako umyt auto v zime

Tipy, ako správne svojpomocne umyť auto

 Tip č. 1:  Svojpomocné ručné umývanie auta je vždy lepšie než umytie vozidla v automatickej umyvárke. Neboj sa toho, vyhrň si rukávy a dopraj svojmu autu vytúžený relax v podobe umytia kvalitným autošampónom.

 Tip č. 2:  Dodrž správny postup umývania. Logika hovorí, že auto sa má umývať od strechy a postupne prechádzať až ku kolesám a podvozku. Prvým krokom umývania je tzv. hrubé umývanie, počas ktorého z karosérie odstráň hrubú špinu, ako napríklad vtáčí trus, lístky, hmyz, piesok alebo soľ. Tento krok umývania sa najlepšie vykonáva pomocou vysokotlakovej trysky, najlepšie s rotačnou hlavicou. Druhým krokom je ručné umytie vozidla šampónom. Ten by mal byť zmiešaný s čistou vodou, a na karosériu vzniknutý roztok nanášaj mäkkou špongiou.

Následne, keď je na aute nanesený šampón, necháme ho pár minút pôsobiť a potom ho zmyjeme čistou vodou. Nakoniec nasleduje vysušenie karosérie suchou handričkou a prípadne navoskovanie, aby sa lesk a čistota karosérie zachovali čo najdlhšie.

 Tip č. 3:  Na sklá auta použi tiež samostatný špeciálny čistiaci prostriedok. Niektoré prípravky na umývanie karosérie môžu spôsobiť vznik škvŕn na sklách. Preto je lepšie ich po umytí auta ešte ošetriť špeciálnym prípravkom na čistenie skiel a pekne vyleštiť.

 Tip č. 4:   Vyberaj si iba kvalitné produkty, ktoré neublížia farebnému náteru karosérie. Takéto produkty nájdeš v našom online obchode AUTODOC. Máme pre teba široký sortiment rôznych autošampónov od overených a spoľahlivých výrobcov. V prípade akýchkoľvek otázok k výberu správneho čistiaceho produktu pre tvoje auto sa vždy môžeš obrátiť na našich odborníkov, ktorí ti veľmi radi poradia.

Váš profil je váš osobný asistent.

Sleduje výdavky na auto, zapisuje do servisnej knihy a plánov výmeny, a ukladá obľúbené materiály, poznámky a dokumenty