Ako leštiť auto: tipy, ako to urobiť svojpomocne

Ako leštiť auto: tipy, ako to urobiť svojpomocne

Na svete snáď neexistuje majiteľ auta, ktorý by nechcel, aby vzhľad jeho štvorkolesového miláčika vydržal po celú dobu jeho životnosti ako nový. Majitelia áut sa snažia poctivo starať o svoje vozidlá, a kupujú im rôzne prípravky na skrášlenie, či už interiéru alebo exteriéru. Patríš aj ty medzi nadšencov do áut, ktorí chodia s vozidlom do umyvárky trikrát týždenne, alebo skôr preferuješ praktickú funkciu auta pred jeho krásou? Kedy si naposledy umýval svoje auto? A vieš, ako ho správne vyleštiť tak, aby vyzeralo ako nové a bolo spoľahlivo ochránené pred vonkajšími vplyvmi? Na všetky tieto veci sa pozrieme v dnešnom článku.

Leštenie auta – prečo je potrebné starať sa o lak auta?

Niektorí z nás používajú svoje auto každý deň, niektorí zriedkavejšie. Nezáleží však celkom na frekvencii používania. Pravdou je, že či už auto stojí zaparkované pred bytovkou alebo či s ním jazdíš stovky kilometrov denne, vždy je vystavené určitým nepriaznivým faktorom a podmienkam, ktoré majú vplyv na jeho vzhľad, na kvalitu laku a jeho odtieň. Na lak auta nepriaznivo pôsobí prudké letné slnko a ultrafialové lúče, ktoré akoby vyťahujú farbu z laku. Ten časom stráca svoj lesk a krásu, a auto po pár rokoch parkovania vonku nebude ani zďaleka vyzerať tak, ako keď si si ho kúpil.

Nemenej škodlivý je napríklad aj zimný mráz, či krupobitie, dážď a sneh. Tieto podmienky počasia tiež narúšajú štruktúru laku, ktorý môže časom vyblednúť a stratiť svoju estetickú i ochrannú funkciu. Mráz môže na menej kvalitných náteroch spôsobiť aj praskliny, ktoré sa musia čo najskôr dôkladne opraviť, aby na danom mieste na karosérii nevznikla hrdza. Keď hovoríme o týchto faktoroch, jasne z toho vyplýva, že hlavným účelom starostlivosti o lak auta je samozrejme predĺženie životnosti dielov karosérie. No a v neposlednom rade ide aj o tú estetickú stránku – asi by si nebol príliš sebavedomým vodičom, keby bola polovica dielov karosérie tvojho auta deravá od hrdze, doškriabaná alebo inak poničená.

Vodiči, ktorým záleží na vzhľade svojho auta, používajú na starostlivosť o lak vozidla rôzne prípravky, o ktorých si niečo povieme nižšie.

Škrabance a odreniny na laku – ako s nimi bojovať, ako ich vyleštiť a odstrániť

Menšie škrabance a odreniny je možné vyleštiť pomocou špeciálnych prípravkov

Podmienky počasia sú jednou kategóriou faktorov, ktoré majú vplyv na zmenu vzhľadu dielov karosérie a lakového farebného náteru. Druhou kategóriou poškodení laku sú mechanické poškodenia, kam patria rôzne odreniny, praskliny či škrabance spôsobené pri dopravných nehodách alebo nedbalej jazde či parkovaní.

Menšie škrabance a odreniny je možné vyleštiť pomocou špeciálnych prípravkov. Hlbšie škrabance je nutné ošetriť profesionálnejšie, a to od základového náteru, vytmelenia a vybrúsenia, až po nanesenie nového laku. My sa však budeme zaoberať vyleštením jemných škrabancov.

Najčastejšie používané prípravky na leštenie karosérie

Keď chodíš umývať svoje auto do umyvárky, určite si si všimol, že v ponuke sú rôzne programy umývania. Väčšina z nich zahŕňa umytie auta špeciálnym šampónom, odmastenie a prečistenie karosérie, a nakoniec si môžeš zvoliť aj navoskovanie karosérie.

Vosk na auto je užitočným pomocníkom. Jeho hlavnou úlohou je dodanie lesku karosérií a vytvorenie akejsi ochrannej vrstvy, ktorá bude jednotlivé diely chrániť pred vplyvmi počasia alebo pred jemnými nárazmi – napríklad pred nárazmi malých kamienkov odlietavajúcich od cesty. Ak si chceš vosk naniesť na svoje auto svojpomocne, postup je pomerne jednoduchý. V prvom rade je potrebné auto umyť a odmastiť vhodným prípravkom. Väčšinou sa na to používajú bežné autošampóny, ktoré nájdeš snáď v každom obchode s potrebami pre autá. Potom je potrebné karosériu dôkladne vysušiť.

Nanášanie vosku na karosériu a jeho rozleštenie

Keď máš k dispozícii kvalitný vosk na auto, môžeš sa pustiť do jeho nanášania. Majitelia áut radi používajú dva typy voskov na auto, a to tekutý vosk alebo tuhý vosk. Oba typy produktov majú svoje výhody a nevýhody. Odporúčame vyskúšať si oba produkty a potom sa rozhodnúť, s ktorým sa ti pracovalo lepšie, resp. s ktorým mal vzhľad tvojho auta lepšie výsledky.

Najvhodnejšie bude, ak voskovanie bude prebiehať napríklad v garáži. Určite auto nevoskuj vonku na prudkom slnku, ani v mínusových teplotách. Vosk sa nanáša na karosériu pomocou penového aplikátora a roztierať ho je možné ľubovoľným spôsobom. Niekomu bude viac vyhovovať krúživé vtieranie vosku do laku, a niekomu inému zasa roznesenie vosku po väčšej ploche. Vždy je však lepšie, keď nebudeš naraz voskovať príliš veľkú časť karosérie. Odporúčame postupovať po malých oblastiach s tým, že keď jednu oblasť budeš mať dôkladne navoskovanú, nechaj ju niekoľko minút oddýchnuť, aby sa vosk pekne prepojil s lakom a vytvoril na ňom súvislú ochrannú vrstvu.

Po zaschnutí sa vosk môže opäť rozleštiť nejakou vhodnou látkou, ktorá nezanecháva nitky, a je predovšetkým úplne čistá. Nechceš si predsa v poslednom kroku skrášľovania auta zničiť celú svoju prácu! Ak by si s autom zašiel k odborníkom, tí ti karosériu navoskujú aj dvomi vrstvami vosku. Zaručí sa tým lepšia ochrana laku a dlhotrvajúci efekt. Ak máš dostatok vosku, času a trpezlivosti, môžeš to urobiť aj ty pri svojpomocnom leštení a voskovaní.

Leštiace pasty na auto

Leštiace pasty na auto

Okrem voskových prípravkov sa často používajú aj rôzne leštiace pasty, ktorých hlavných účelom je zbavenie karosérie jemných odrenín a škrabancov. Postup nanášania je takmer rovnaký, ako je tomu pri nanášaní vosku. Leštiace pasty sa však môžu líšiť v tom, že niektoré sú viackrokové. Tie sa používajú najmä v profesionálnych autoservisoch.

Tip na záver

Pri výbere produktov na starostlivosť o karosériu tvojho auta určite nepozeraj len na cenu produktu, ale over si jeho kvalitu a aj spoľahlivosť daného výrobcu. Niektoré nekvalitné produkty môžu spôsobiť viac škody než úžitku. Pri nesprávnom nanášaní leštiacich prípravkov sa ti na karosérii môže objaviť ešte viac škrabancov než predtým. Nemusí to byť vina samotného produktu, ale napríklad špinavej alebo nevhodnej látky, s ktorou daný prípravok roztieraš.

Z toho dôvodu ti odporúčame kúpiť si špeciálnu sadu na leštenie auta, v ktorej nájdeš všetko potrebné na tento úkon. Sú tam potrebné utierky a látky, ktoré ti určite nepoškriabu lak. Nájdeš tam vhodné prípravky, vosk alebo pastu, ktorá obnoví vzhľad tvojho auta a ochráni ho pred externými vplyvmi.

Všetky takéto produkty a sady nájdeš v online obchode AUTODOC, ktorý ti ponúka najlepšie ceny a najširší sortiment. Ak nebudeš presne vedieť, aký produkt na vyleštenie auta si kúpiť alebo budeš potrebovať poradiť s postupom pri leštení, obráť sa na našich odborníkov, ktorí ti veľmi radi poradia.

Váš profil je váš osobný asistent.

Sleduje výdavky na auto, zapisuje do servisnej knihy a plánov výmeny, a ukladá obľúbené materiály, poznámky a dokumenty