Ako opraviť prasknuté čelné sklo

Ako opraviť prasknuté čelné sklo

Oprava prasklín na čelnom skle je jedna z najobľúbenejších služieb, ktoré autoservisy vykonávajú. Vysoká miera zraniteľnosti a pravdepodobnosti poškodenia súvisí s polohou čelného skla: spod kolies auta pred vami môže na sklo dopadnúť kamienok alebo iný predmet. Sklo môžu poškriabať aj konáre stromov. Zárezy a praskliny sú tiež spôsobené krúpami. Poškodenie nie vždy znamená, že je potrebné vymeniť celé sklo. V niektorých prípadoch sa dá opraviť. V tomto článku vám povieme, kedy je možné obnoviť pôvodný stav tejto súčiastky a čo má vodič robiť v prípade poškodenia.

Môžem ďalej jazdiť s prasknutým čelným sklom?

 Akékoľvek poškodenie na čelnom skle by sa malo ihneď opraviť. Je na to niekoľko dôvodov: 

 • Pri vystavení vibráciám a zmenám teplôt sa poškodenie môže zväčšiť, kvôli čomu nebude viac možné opraviť prasknuté čelné sklo. Súčiastku bude nutné vymeniť.
 • Prítomnosť prasklín je prekážkou pre získanie potrebného certifikátu pri vykonávaní obhliadky vozidla, no a používanie vozidla bez tohto dokladu je nelegálne.
 • Zhoršenie viditeľnosti. Praskliny, zárezy a škrabance zhoršujú viditeľnosť, môžu rozmazať obraz a pôsobia nepríjemne. Všetko toto vedie k zníženiu pozornosti vodiča a môže vzniknúť nehoda. Ak je poškodenie navyše na strane vodiča, v oblasti stierača, môžete dostať pokutu.

Môžem ďalej jazdiť s prasknutým čelným sklom

Môžem si svojpomocne opraviť prasknuté čelné sklo?

Napriek faktu, že v obchodoch nájdete mnoho bežne dostupných opravných setov na prasknuté čelné sklo, odborníci neodporúčajú robiť túto prácu svojpomocne bez potrebných zručností. Pamätajte si, že ak chcete zaručiť neviditeľnosť opravovaných oblastí, a obnoviť aj pôvodnú silu skla, musí sa splniť hneď niekoľko podmienok naraz.

V prípade poškodenia dovezte vaše auto do autoservisu. Odborníci v autoservise majú dostatok skúseností a všetko potrebné vybavenie na vykonanie kvalitnej opravy čelného skla. Napríklad, ak chcete zastaviť šírenie praskliny na čelnom skle, na jej koncoch je potrebné vyvŕtať diery. Používa sa na to rotačný nástroj. V tomto prípade je veľmi dôležité presne vypočítať vašu silu, aby ste problém ešte viac nezhoršili. Počas tejto práce budete potrebovať špeciálne náradie s názvom rycia ihla, ktorá vám umožní odstrániť malé fragmenty z poškodenej oblasti. Na polymerizáciu mnohých zlúčenín sa musí použiť aj UV lampa. Po zalepení poškodenia sa povrch obvykle vybrúsi, čo tiež súvisí s použitím vhodného vybavenia a špeciálnych ošetrujúcich látok.

Môžem si svojpomocne opraviť prasknuté čelné sklo

Kedy je potrebné vymeniť čelné sklo?

 Nie všetky poškodenia sa dajú opraviť. Malé praskliny sa obvykle môžu opraviť. Sklo bude však potrebné vymeniť v týchto situáciách: 

 • Poškodenie je v zornom poli vodiča;
 • Zárez na skle sa nachádza menej než 25 cm od okraja čelného skla;
 • Priemer poškodenia je väčší než 1.5 cm;
 • Prasklina sa dotýka dvoch alebo viacerých okrajov čelného skla;
 • Malé praskliny pokrývajú viac ako 30% oblasti čelného skla;
 • Perforačné poškodenie;
 • Poškodenia, ktoré narúšajú prevádzku iných komponentov – prvky vyhrievania, svetelný a dažďový senzor, atď.

Čo mám robiť, ak sa na čelnom skle objavia poškodenia?

 Vykonajte tieto opatrenia: 

 • Zastavte auto.
 • Aby sa do praskliny nedostala vlhkosť a špina, kvôli ktorým by súčiastka bola neopraviteľná, poškodenú oblasť ochráňte pomocou lepiacej pásky. Zabezpečte, aby sa páska nedostala do priameho kontaktu s poškodenou oblasťou. Ako izolačnú vrstvu k tomu použite papier alebo celofán.
 • Nepokúšajte sa zastaviť šírenie praskliny na čelnom skle jej vyplnením pomocou super-lepidla alebo laku na nechty. Nepomôže vám to, a situáciu tým iba zhoršíte.
 • Auto s prasknutým čelným sklom nenechávajte zaparkované na priamom slnku. So zvyšujúcou sa teplotou v kabíne auta sa zvyšuje aj tlak kladený na čelné sklo, čo vedie k zhoršeniu poškodenia.
 • Ak je poškodenie umiestnené v zornom poli vodiča, pre zlepšenie viditeľnosti si zvýšte alebo znížte sedadlo.
 • Auto dovezte čo najskôr k odborníkom. Na ceste do autoservisu sa vyhnite nekvalitným cestám a jazdite hladko. Nárazy a vibrácie môžu spôsobiť ďalšie šírenie praskliny.

Čo mám robiť, ak sa na čelnom skle objavia poškodenia

Záver

Oprava prasklín na čelnom skle vám pomôže iba pri obnovení pôvodného vzhľadu, ak ju vykonajú odborníci. Čím skôr vyhľadáte pomoc od expertov, tým je vyššia pravdepodobnosť dosiahnutia dobrého výsledku z tejto práce. Naše tipy vám pomôžu dostať sa do autoservisu bez toho, aby sa problém zhoršil.