Ako odstrániť hrdzu na aute

Ako odstrániť hrdzu na aute

Majiteľom vozidiel sa vždy zdôrazňuje, že pravidelná údržba svojich štvorkolesových miláčikov je nesmierne dôležitá, a to z mnohých dôvodov. Pri nedostatočnej alebo nesprávnej údržbe sa na aute môžu objaviť poškodenia, ktoré je možné opraviť, ak sa zistia v rannom štádiu. Ak hovoríme napríklad o poškodení karosérie, najčastejšie sa jedná o poškodenie vplyvom hrdze. Korózia na aute nie je nikdy znakom dobrej starostlivosti o auto – práve naopak. V dnešnom článku sa podrobne pozrieme na to, ako a prečo sa na karosérii auta objavuje hrdza, ako predísť jej vzniku na aute, a ako ju správne a efektívne odstrániť z povrchu tvojho vozidla. Rýchlo čítaj, kým ti korózia nezožerie všetky kovové súčiastky tvojho auta!

Ako vzniká korózia na karosérii auta – príčiny a príznaky

Ako vzniká korózia na karosérii auta

Hrdzavenie je proces, ktorý sa na kovových materiáloch objavuje úplne bežne, avšak len za vhodných podmienok, ktoré pre priebeh tohto procesu vytvoríme. Medzi najčastejšie príčiny vzniku korózie na kovových súčiastkach auta patria pôsobenie špiny a vlhkosti, mechanické poškodenie súčiastky, nedostatočné antikorózne ošetrenie súčiastky, a pôsobenie agresívnych látok, ktoré zničia ochrannú antikoróznu vrstvu.

Čo sa týka samotného vzniku hrdze, najčastejšie sa objaví napríklad v mechanických poškodeniach laku, teda v hlbokých škrabancoch, ktoré sa dostanú až na kov daného dielu karosérie. Majiteľ auta si to najskôr ani nemusí všimnúť, ale na kov začne postupom času pôsobiť špina a vlhkosť, kov začne oxidovať a vytvorí sa tu korózia. V jej počiatočnom štádiu je jej odstránenie pomerne jednoduché, no keď sa príliš rozšíri, oprava bude náročnejšia.

Najviac náchylnými dielmi karosérie sú predný nárazník, kapota a predné blatníky, ktoré musia dennodenne čeliť nárazom od rôznych kamienkov, a preto na nich vzniká najviac škrabancov, ktoré je vhodné čo najskôr odstrániť. Čo sa týka odstránenia škrabancov a prelakovania poškodeného miesta, určite si prečítaj článok Ako prebieha príprava a lakovanie auta. Pri starostlivosti o auto je však potrebné dbať aj na údržbu podvozku, pretože zo spodnej strany auta uvidíš, že najčastejšie tu hrdzavejú diely výfukového systému, ktoré musia znášať extrémne výkyvy teplôt. U starších áut bolo totiž pomerne bežné, že zadný tlmič výfuku, ktorý nebol dobre ošetrený pred pôsobením hrdze, sa musel meniť každé 2 alebo 3 roky. Dnešné materiály sú kvalitnejšie a vydržia viac, ale aj tak si vyžadujú určitú údržbu a ošetrenie antikoróznym prípravkami.

Prípravky na odstránenie hrdze

Keď už poznáme základné príčiny vzniku hrdze na súčiastkach karosérie auta, je potrebné pozrieť sa na spôsoby, akými sa dá korózia odstrániť. Najčastejšie sa používajú špecializované odstraňovače hrdze rôznych značiek, prípadne látky, ktoré v sebe obsahujú tzv. inhibítory korózie, resp. konvertory hrdze.

Najlepšie odhrdzovače na trhu od najlepších a overených výrobcov nájdeš práve v online obchode AUTODOC. Široký výber ti umožní vybrať si produkt presne v tebe vyhovujúcom cenovom segmente. Tieto produkty majú rôzne vlastnosti a môžu byť určené na rôzne typy povrchov. Preto, ak si nebudeš istý výberom, neváhaj kontaktovať našich odborníkov, ktorí ti veľmi radi poradia a povedia ti, ktorý produkt je najlepší pre tvoju prácu.

Medzi najznámejších výrobcov týchto produktov patria napríklad značky K2, Boll, Caramba alebo Liqui Moly. Kvalitné nanotechnológie používa značka Pikatek.

Postup, ako odstrániť hrdzu na aute

Ak chceme miesto postihnuté hrdzou ošetriť a koróziu kompletne odstrániť, je potrebné si toto pracovné miesto dobre pripraviť. Základnou podmienkou je pracovať v dobre vetranej miestnosti s príjemnou izbovou teplotou. Postihnuté miesto je najskôr potrebné umyť, vyčistiť od špiny a všetkých prípadných nečistôt, odmastiť a skontrolovať jeho celkový stav. Je vhodné zhodnotiť, o aký typ poškodenia sa jedná – či je to malý škrabanec alebo či je to veľké zhrdzavené miesto. Na základe toho sa zvolí presný postup a spôsob opravy. Pri menších poškodeniach sú zásahy do karosérie menej drastické než pri veľkej korózii, ktorá si často vyžaduje vyrezanie danej časti karosérie a jej nahradenie novým kovom. Malé škrabance je niekedy možné opraviť aj opravným perom (retušovacou fixkou).

Po prvotnom vyčistení pracovnej oblasti sa môžeme pustiť do náročnejšej práce. Prvým krokom je zbrúsenie postihnutej časti karosérie pomocou brúsneho papiera. Zbrúsiť je potrebné vrstvu laku, aby sme sa dostali až k základovému náteru. Ošetrené miesto teraz znovu vyčistíme od čiastočiek laku a ošetríme odhrdzovačom. V dnešnej dobe sa používajú aj rôzne produkty využívajúce nanotechnológie. Častice týchto prípravkov sa naviažu na diel karosérie a efektívne ho ochránia pred vznikom hrdze.

Po zbrúsení a ošetrení odhrdzovačom môžeš začať nanášať tmel, ktorým zacelíš postihnuté miesto (ryhu alebo škrabanec) a vyrovnáš ho do roviny so zvyškom súčiastky. Tmel sa môže naniesť aj v niekoľkých vrstvách. Je však potrebné, aby každá z vrstiev dobre vyschla. Keď je súčiastka takto ošetrená, môže nasledovať nalakovanie podľa odtieňa karosérie. Lakovanie súčiastok odporúčame vykonať v špecializovanej lakovni, v ktorej sa odborníci postarajú o to, aby mala farba rovnaký odtieň, ako zvyšok auta.

Ak hovoríme o naozaj veľkých hrdzavých miestach, v tomto prípade je potrebné hrdzavé miesto doslova vyrezať, hrany postihnutého miesta ošetriť odhrdzovačom, a do vyrezaného miesta navariť nový kus kovu, ktorý predtým tiež očisti, odmasti, ošetri inhibítorom korózie a natri základovým náterom. Po navarení tohto kusu kovu nasleduje rovnaký proces, ako pri oprave škrabancov a skorodovaných rýh.

Niekoľko tipov na záver k správnemu odstráneniu hrdze z auta

Odstraňovanie korózie z povrchu auta nie je náročné, ak sa vykoná včas.

 Poďme si teda zhrnúť niekoľko základných tipov a trikov, ako sa popasovať s hrdzou, ak sa objaví na tvojom aute: 

Tip 1: Proces odstránenia hrdze vykonaj pri vhodnom počasí. Vlhké počasie bude mať na takúto prácu negatívny vplyv.

Tip 2: Opravu veľkých poškodení nechaj na odborníkov v autoservise. O lakovanie dielov karosérie by sa tiež mali postarať špecialisti, čo bude zárukou dokonalého výsledku.

Tip 3: Na odstránenie korózie používaj iba kvalitné odstraňovače hrdze na auto, ktoré sú presne určené na účel použitia, ktorý potrebuješ.

Tip 4: Najlepšou ochranou pred hrdzou je prevencia vzniku škrabancov, zárezov a rýh na karosérii auta. Keď uvidíš, že na aute sa objavilo malé hrdzavé miesto, oprav ho čo najskôr a nenechaj, aby ti hrdza zjedla polovicu auta.

Tip 5: Staraj sa o svoje auto a pravidelne ho umývaj od solí a nečistôt, ktoré sú neustále prítomné na ceste. Pravidelne kontroluj stav komponentov výfukového systému, kapotu, nárazník a ďalšie diely karosérie, ktoré sú najviac náchylné na vznik korózie.

Váš profil je váš osobný asistent.

Sleduje výdavky na auto, zapisuje do servisnej knihy a plánov výmeny, a ukladá obľúbené materiály, poznámky a dokumenty