Čo robiť, keď nám nechce naštartovať auto

Čo robiť, keď nám nechce naštartovať auto

Nikto z nás sa nechce dostať do situácie, že si ráno sadne do svojho milovaného vozidla, otočí kľúčikom v zapaľovaní, a auto nenaštartuje. Je to nepríjemná a neočakávaná situácia, s ktorou sa však aspoň raz za život stretne takmer každý vodič. V tomto článku si povieme niečo o príčinách, prečo motor nechce naštartovať a tiež o preventívnych opatreniach, aby sa takéto niečo nestalo práve tvojmu autu.

Štartovanie vozidla – základný princíp funkčnosti

Hoci sa štartovanie vozidla môže zdať ako pomerne jednoduchý postup, v skutočnosti musí v rámci neho správne a v jednom okamihu zapracovať niekoľko dôležitých systémov auta. Do tohto procesu je okrem iných systémov zapojený aj elektrický systém auta, systém zapaľovania paliva, systém dodávky paliva a dodávky vzduchu. Aby sa zaručilo, že štartovanie auta bude neustále prebiehať hladko a bez akýchkoľvek problémov, je potrebné zabezpečiť správnu funkčnosť všetkých týchto systémov.

Keď sa na to však pozrieme detailnejšie, zamerať sa bude potrebné najmä na štartér a autobatériu vozidla. Samotné štartovanie totiž funguje na základe dodávky elektrického prúdu o potrebnom výkone do štartéra. Každý štartér pri otočení kľúčikom poskytuje motoru tzv. spúšťacie otáčky. Po otočení kľúčikom štartér dostane z autobatérie impulz, vďaka ktorému poskytne motoru potrebný počiatočný krútiaci moment a tým sa následne roztočí kolobeh zapaľovania paliva a pohybu piestov vo valcoch.

Zlyhanie štartovania auta – príznaky, príčiny a možné spôsoby riešenia

Keď už približne vieme, ako systém štartovania funguje, poďme sa pozrieť na to, aké sú príznaky jeho zlyhávania, aké má toto zlyhanie príčiny, a aké spôsoby riešenia sú v ponuke.

Zlyhanie štartovania auta – príznaky
  • Autobatéria: Príznaky zlyhania systému štartovania motora sa môžu začať objavovať postupne. Jedenkrát auto naštartuješ úplne bez problémov, no inokedy otočíš kľúčikom a nič – a naštartuje možno až na tretíkrát. Ako sme už načrtli, významnú úlohu tu hrá celkový stav elektrického systému vozidla, a najmä stav autobatérie a alternátora. Autobatéria musí byť dobre nabitá, aby podávala správny výkon. Jej nedostatočné nabitie sa prejavuje najmä v zimných mesiacoch. V tomto období si sa určite aj ty už mnohokrát stretol s tým, že tvoj sused, kamarát alebo ktokoľvek, kto napríklad parkoval vonku svoje staršie auto počas mrazivej noci, nemohol ráno naštartovať. Riešením je v tomto prípade použitie štartovacích káblov alebo dobitie autobatérie. Ak chceš o tejto téme vedieť viac, prečítaj si niečo o tom, ako naštartovať auto s vybitou autobatériou
Auto nestartuje
  • Štartér: Dôležité je tiež dobre počúvať zvuky, ktoré sa objavia po otočení kľúčikom v zapaľovaní. Ak počuješ, že štartér funguje tak ako má (auto síce nenaštartuje, ale aspoň počuješ, ako štartér cvaká), a čím viac otáčaš kľúčikom, tým sa výkon štartéra znižuje, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o vybitie autobatérie. Tá poskytuje štartéru posledné kúsky svojho výkonu a nakoniec nebude vládať vôbec. Ak však otočíš kľúčikom v zapaľovaní, a nebudeš počuť vôbec nič – auto zostane bez reakcie a štartér netočí – poškodenie bude pravdepodobne v samotnom štartéri. Štartér je tiež svojim spôsobom spotrebiteľná súčiastka s určitou životnosťou. Ak prestane fungovať, v niektorých prípadoch je možné ho opraviť, no efektívnejším riešením je jeho výmena za nový.
  • Malé súčiastky elektrického systému: Keďže sa jedná o elektrický systém, príčina zlyhania nemusí byť len vo vybitej autobatérii alebo v štartéri. Určite sa v tomto prípade oplatí pozrieť aj na stav ostatných súčiastok tohto systému, najmä na vodiče, konektory, káble a možné stopy korózie a oxidácie na nich. Môže sa totiž stať, že autobatéria je v poriadku, ale do štartéra sa vplyvom poškodených vodičov nedostáva dostatočne silný elektrický prúd na jeho roztočenie. Ak nemáš dostatok skúseností s opravou elektrických súčiastok v autách, odporúčame, aby si opravu tohto systému nechal na skúsených odborníkov v autoservise, ktorí sa dokonale postarajú o tvoje vozidlo, vymenia poškodené súčiastky, zmerajú elektrické napätie a odpor, a systém urobia plne funkčným.

Okrem toho môže byť naštartovanie auta nemožné, ak je vo vozidle inštalovaný imobilizér (viac v článku Čo je to imobilizér?).

Ako naštartovať auto pomocou iného vozidla a štartovacích káblov

Postup vzájomného prepojenia autobatérií dvoch vozidiel je pomerne jednoduchý, no je potrebné dôkladne dbať na správne zapojenie káblov, pretože pri nesprávnom zapojení sa môže poškodiť nielen elektrický systém auta s vybitou autobatériou, ale aj elektrický systém auta s nabitou autobatériou. Pre uľahčenie výrobcovia vyrábajú tieto štartovacie káble iba v dvoch farbách – čiernej a červenej.

Červený kábel s označením „+“ je potrebné pripojiť ku kladnej svorke vybitej autobatérie, pričom druhý koniec tohto kábla sa zapojí do kladnej svorky nabitej autobatérie. Nasleduje zapojenie čierneho kábla s označením „-“. Jeden koniec stačí zapojiť do zápornej svorky nabitej autobatérie. Druhý koniec čierneho kábla nie je potrebné zapájať do vybitej autobatérie, ale zapojí sa buď na blok motora alebo na iné miesto, ktoré je uvedené v návode na používanie.

Vozidlo s nabitou autobatériou je potrebné naštartovať a udržať ho v chode pri otáčkach okolo 3000 ot./min. V tomto momente je v aute s vybitou autobatériou vhodné povypínať všetky elektrické zariadenia, ako napríklad ventilátory, kúrenie, interiérové svetlá a rádio, aby sa všetka dodávaná elektrická energia sústredila len na naštartovanie vozidla, a aby sa nerozptyľovala do iných elektrických spotrebičov. Potom stačí už len otočiť kľúčikom a auto by malo naštartovať. V tej chvíli pri zapnutom motore odpoj štartovacie káble – toto odpájanie by sa malo vykonať opačným postupom oproti zapojeniu káblov, teda najskôr sa odpojí čierny kábel od auta, ktoré bolo potrebné naštartovať, a potom od pomocného vozidla. Následne sa odpojí červený kábel. Nie je to nič komplikované.

Niekoľko tipov na záver

Tip 1: Elektrický systém vozidla je systém, ktorý je pri vystavení špine a vlhkosti náchylný na vznik kondenzácie a následnej korózie. Tieto vplyvy, spolu s vplyvmi počasia, môžu mať významný negatívny účinok na štartovanie vozidla. Z toho dôvodu odporúčame, aby si auto počas zimných mesiacov čo najčastejšie parkoval v garáži a nevystavoval ho často príliš hlbokým mrazom.

Tip 2: Pravidelne kontroluj stav autobatérie zmeraním jej elektrického napätia. Podľa typu a kapacity autobatérie inštalovanej v tvojom aute sa môže referenčná hodnota elektrického napätia líšiť, a preto si presné informácie vyhľadaj u výrobcu.

Tip 3: Kupuj si iba kvalitné súčiastky (autobatérie, štartér, konektory, vodiče, štartovacie káble) od spoľahlivých výrobcov. Overené produkty za rozumné ceny nájdeš v online obchode AUTODOC. Máme pre teba široký výber súčiastok a príslušenstva pre systém štartovania vozidla. Ak budeš potrebovať pomoc pri výbere alebo pri tvorbe objednávky, obráť sa na našich odborníkov. Rovnako sa na odborníkov obráť aj v rámci inštalácie nových súčiastok elektrického systému do tvojho auta.

Váš profil je váš osobný asistent.

Sleduje výdavky na auto, zapisuje do servisnej knihy a plánov výmeny, a ukladá obľúbené materiály, poznámky a dokumenty