Benzín E10: dopad, dôsledky, riziká

Benzín E10: dopad, dôsledky, riziká

Aby mohol motor vozidla fungovať správne, je potrebné zabezpečiť prívod kvalitných a vhodných prevádzkových kvapalín. Okrem motorového oleja alebo chladiacej kvapaliny je na správny chod vozidla nevyhnutné používať vhodné palivo. Dnešnou témou bude palivo s označením E10. Vieš, čo je to za palivo? Môžeš ho používať aj v tvojom aute? Z čoho sa skladá a v čom sa odlišuje od paliva E5? To všetko sa dozvieš, keď budeš čítať ďalej, tak nech sa páči.

Všeobecná charakteristika benzínového paliva

Benzín je pohonná látka používaná v spaľovacích motoroch. Vyrába sa z ropy a sú do neho pridávané rôzne aditíva, ktoré výrazne zlepšujú jeho vlastnosti a predlžujú jeho životnosť a účinnosť. V dnešnej dobe, kedy sa čoraz väčší dôraz kladie na ekologickú prevádzku vozidiel, sa do benzínu začínajú pridávať látky, ktoré znižujú mieru škodlivosti spaľovaného benzínu voči životnému prostrediu.

Okrem toho sa benzínové palivo charakterizuje aj prostredníctvom tzv. oktánového čísla, ktoré vyjadruje pomer prítomnosti oktánu v palive voči heptánu. Čím je oktánové číslo benzínového paliva vyššie, tým je toto palivo odolnejšie voči detonačnému spaľovaniu, ktoré je škodlivé pre spaľovací motor. Bežne, keď ideš tankovať benzín na čerpaciu stanicu, vidíš, že produkt má označenie 95. 95 oktánový benzín je dnes najpoužívanejší. Okrem označenia 95 však na pištoliach na čerpacej stanici uvidíš aj iné označenia, konkrétne E5 a E10. Čo znamenajú?

Benzín E5 vs E10

Dnes môžeme na Slovensku tankovať dva druhy benzínu – E5 a E10. Tieto druhy benzínu sa od seba líšia obsahom bio látok. Konkrétne, označenie E5 znamená, že palivo obsahuje 5% biozložiek (etanolu). Naproti tomu sa od roku 2020 začal na slovenských čerpacích staniciach používať aj benzín E10, ktorý obsahuje do 10% biozložiek (etanolu).

Zavedenie tohto typu benzínu vyvolalo u vodičov mnohých vozidiel obavy z toho, že nebude vhodný pre ich auto, nakoľko čím vyšší podiel etanolu benzín obsahuje, tým to môže mať negatívnejší vplyv na komponenty motora a komponenty výfukového systému či systému prívodu paliva. Toto je síce čiastočne pravda, ale platí to iba pri starších autách, ktoré nie sú kompatibilné s novým typom paliva. V starších vozidlách sa totiž používali iné materiály komponentov, než aké sa používajú dnes.

Jedná sa napríklad o tesnenia alebo komponenty palivového systému. Tie môžu pod dlhodobým vplyvom etanolu skorodovať, resp. stratiť tesnosť, čoho dôsledkom bude poškodenie systému a potreba opravy. V moderných autách sa však používajú odolnejšie materiály s rôznymi pridanými látkami, ktoré týmto negatívnym dôsledkom zabraňujú.

Ako zistím, či môžem tankovať benzín E10?

Ako zistím, či môžem tankovať benzín E10?

Ak chceš vedieť, či je benzín E10 vhodné tankovať do palivovej nádrže tvojho auta, stačí si otvoriť veko palivovej nádrže. Na tomto veku by si mal vidieť príslušné nálepky označujúce typ paliva, ktorý je vhodný pre tvoje auto. Ak na nálepke uvidíš označenie E5 a E10, tankovať môžeš oba druhy paliva. Ak je tu iba označenie E5, tvoje auto sa nebude kamarátiť s benzínom E10. Tento prípad pravdepodobne nastane, ak bolo tvoje auto vyrobené pred rokom 2005. Od tohto roku totiž výrobcovia mali k dispozícii informácie o tom, že v blízkej budúcnosti bude na čerpacích staniciach ponúkané palivo E10, a k tomu aj následne prispôsobili výrobu svojich vozidiel.

Ak náhodou nemáš na veku palivovej nádrže žiadne označenie a nie si si istý, či je tvoje auto kompatibilné s palivom E10, požadovanú informáciu môžeš bez problémov nájsť na stránke organizácie ACEA, ktorá pravidelne aktualizuje zoznam vozidiel kompatibilných s týmto druhom paliva.

Čo sa stane, ak moje auto nie je kompatibilné s benzínom E10 a aj tak ho natankujem?

V tomto prípade určite netreba panikáriť. Toto palivo nemá žiadny okamžitý deštrukčný účinok. Aj naďalej môžeš normálne jazdiť ako obvykle. Vhodné však bude, ak toto palivo spotrebuješ čo najrýchlejšie a do takmer prázdnej nádrže potom natankuješ benzín E5. Podiel etanolu v palive sa zníži a zabráni sa tým negatívnemu vplyvu na komponenty tvojho vozidla. Okrem toho, ak máš nejaké obavy, vždy máš možnosť zájsť do najbližšieho autoservisu, v ktorom ti odborníci poradia, čo je potrebné urobiť, prípadne ti priamo na mieste vypláchnu motor a natankujú ti správne palivo.

Výhody a nevýhody používania paliva E10

Benzín s označením E10 je často diskutovanou témou. Automobilový priemysel sa stále viac orientuje na ekologickosť, no okrem dobrého zámeru môže byť dopad niektorých zmien na chod vozidiel negatívny.

Medzi výhody paliva E10 patrí vyššia šetrnosť k životnému prostrediu. Ďalšie výhody priamo pre majiteľa auta by sme však hľadali len márne. Nevýhod spojených s týmto palivom je momentálne o niečo viac. Je to však aj kvôli tomu, že sa jedná o pomerne nový typ paliva a je potrebné, aby sa stále pracovalo na jeho vylepšovaní.

Ako sme už spomínali, nevýhodou je nekompatibilita etanolovej zložky s niektorými materiálmi, ktoré sa používali v starších autách. Etanol ničí polyuretánové tesnenia. Jeho typickou vlastnosťou je aj viazanie vody. To môže spôsobiť pomerne veľké problémy v palivovej nádrži, nakoľko časom sa v nej môže začať tvoriť kal, a v neskoršom štádiu aj korózia. Toto riziko sa zvyšuje najmä vtedy, ak auto používaš iba raz za čas. Benzín E10 spôsobuje aj ďalšie problémy, ako napríklad pri štartovaní. Niektorí vodiči hlásia problémy s lambda sondou, a iní sa sťažujú na poškodenie palivového čerpadla alebo ďalších komponentov.

Oplatí sa mi používať benzín E10 alebo nie?

Oplatí sa mi používať benzín E10 alebo nie?

Ak máš možnosť do svojho auta tankovať benzín E10, a tvoje auto bolo vyrobené po roku 2005, s používaním tohto paliva by nemal byť takmer žiaden problém. Najmä v prípade, že vozidlo používaš každý deň a do palivovej nádrže pravidelne tankuješ nové palivo.

Ak sa tomuto palivu chceš vyhnúť, aj naďalej môžeš používať 95 oktánové palivo E5. Túto možnosť však dnes neponúkajú všetky čerpacie stanice, preto bude možno potrebné, aby si prešiel na kvalitnejší, vysokooktánový benzín E5, ktorý je ale o niečo drahší. Pri súčasných cenách paliva to určite pocítiš na svojej peňaženke.

Čo sa týka budúcnosti tohto druhu paliva, už dnes prebiehajú mnohé nové výskumy, ktorých cieľom je nahradiť biozložku (etanol) inou, ekologicky nezávadnou látkou, ktorá nebude mať žiadny škodlivý vplyv na životné prostredie, ani na motor. Najhorúcejším kandidátom na nahradenie etanolu v týchto palivách je látka biobutanol, ktorý má v súvislosti s vodou omnoho lepšie vlastnosti než etanol.

[Total: 0   Average: 0/5]