Čo je to DSC? Definícia, funkcie a výhody

Čo je to DSC? Definícia, funkcie a výhody

DSC (systém dynamickej kontroly stability – Dynamic Stability Control) je systém, ktorý sa inštaluje na autách značiek BMW, Jaguar, Ford, Mazda, Land Rover, a MINI. Je založený na systéme ABS a vylepšuje stabilitu vozidla počas jazdy. Takisto bráni kolesám prekĺzavať. Systém vylepšuje ovládateľnosť a bezpečnosť počas manévrovania.

Ako funguje systém DSC

DSC analyzuje údaje zo snímača vychýlenia sa z kurzu jazdy, snímačov laterálnej a pozdĺžnej akcelerácie, snímačov rýchlosti kolies a snímača tlaku bŕzd. Vďaka týmto údajom sa vypočíta aktuálny a skutočný pohyb vozidla. Na zhodnotenie vodičovho vstupu sa používajú údaje z uhla natočenia volantu a polohy plynového pedála.

Ak sa aktuálny (skutočný) pohyb vozidla líši od zamýšľaného, systém aktivuje hydraulickú jednotku, ktorá zvýši tlak v brzdovom okruhu. Rotačná rýchlosť jedného alebo viac kolies sa zníži, čo umožní vrátiť sa na požadovanú trajektóriu jazdy. Podľa potreby je možné prispôsobiť aj krútiaci moment motora.

DSC sa zapína automaticky. Ak je to potrebné, môže sa vypnúť stlačením tlačidla na stredovej konzole alebo v nastaveniach na displeji. Odporúča sa to, ak jazdíte na mäkkom alebo uvoľnenom povrchu, alebo ak máte nainštalované snehové reťaze.

Obľúbené autá vybavené systémom DSC

Dôvody zlyhania

  • Strata dodávky energie do snímačov ABS.
  • Nerovnomerné opotrebenie pneumatík.
  • Inštalácia pneumatík s rozdielnymi vzormi behúňa.
  • Používanie malej rezervnej pneumatiky.
  • Nízka hladina brzdovej kvapaliny.
Váš profil je váš osobný asistent.

Sleduje výdavky na auto, zapisuje do servisnej knihy a plánov výmeny, a ukladá obľúbené materiály, poznámky a dokumenty