Čo je to VSA? Funkcie a ako to funguje

Čo je to VSA? Funkcie a ako to funguje

VSA (vehicle stability assist – asistent stability vozidla) je elektronický stabilizačný systém inštalovaný v autách Honda a Acura. Po prvýkrát sa objavil na konci 90. rokov 20. storočia. Systém je založený na systéme ABS. Riadi stabilitu vozidla a bráni vychýleniu sa od zamýšľanej trajektórie jazdy. Funkcia regulácie proti šmyku umožňuje spoľahlivé a rýchle zrýchlenie na klzkom povrchu.

Ako funguje systém VSA

Riadiaca jednotka meria uhol otočenia volantu a polohu brzdového a plynového pedála. Systém tak získava informácie o zamýšľanej trajektórii jazdy. Následne sa analyzuje snímač vychýlenia sa od kurzu jazdy a bočná akcelerácia. Tieto údaje indikujú skutočný smer pohybu.

Ak sa skutočný smer pohybu líši od zamýšľaného smeru jazdy, systém zapracuje na obnovení požadovanej trajektórie. K tomu hydraulické modulátory systému ABS spomalia príslušné koleso. Okrem toho VSA spolupracuje s riadiacou jednotkou motora v rámci nastavenia krútiaceho momentu motora v súlade s podmienkami na vozovke.

Systém sa zapne automaticky, keď sa v zapaľovaní otočí kľúčikom, a zostane v pohotovostnom režime. Aktivuje sa iba pri určitých podmienkach na ceste, napríklad pri korigovaní nedotáčavosti alebo pretáčavosti. Indikátor bliká na palubnej doske, keď je systém aktivovaný. Tento indikátor stále svieti, keď je systém vypnutý alebo ak má poruchu.

Obľúbené autá vybavené systémom VSA

  • Honda CR-V II, Insight II, Civic VIII, Odyssey III, Jazz III;
  • Acura MDX JD2.

 Príčiny zlyhania systému

  • Inštalácia pneumatík nesprávnej veľkosti.
  • Zašpinenie snímačov rýchlosti kolies.
  • Zlyhanie snímača polohy brzdového pedála.  
  • Zlyhanie elektronickej riadiacej jednotky.