Čo je to ASC? Vlastnosti a technické špecifikácie

Čo je to ASC? Vlastnosti a technické špecifikácie

ASC (systém automatickej kontroly stability – Automatic Stability Control) je systém, ktorý sa inštaluje na autách Jaguar a BMW. Po prvýkrát sa objavil v roku 1997. Jeho úlohou je obmedzenie výkonu motora a pomáhanie pri zabránení šmyku. Systém vylepšuje dynamiku a manévrovanie s vozidlom na klzkých cestách a tiež bráni šmyku.

Ako funguje systém ASC

ASC je úzko spojený so systémom ABS a spolu zdieľajú spoločnú riadiacu jednotku. Použitím ABS snímačov riadiaca jednotka monitoruje rýchlosť kolies. Ak jedno z nich začne prekĺzavať, zasiahne riadiaca jednotka motora (DME), ktorá pošle príkaz na obmedzenie výkonu motora. Dosiahne sa to vypnutím jedného alebo viac vstrekovačov paliva. Časovanie zapaľovania a poloha škrtiacej klapky sa môže prispôsobiť.

Systém sa zapína automaticky po otočení kľúčikom v zapaľovaní. Pri jazde so snehovými reťazami alebo na piesku a čerstvom snehu sa odporúča vypnúť tento systém stlačením príslušného tlačidla na stredovej konzole. Pre vypnutie systému niekoľko sekúnd toto tlačidlo podržte.

Obľúbené autá vybavené systémom ASC

Dôvody zlyhania

  • ! Zlyhania snímača rýchlosti kolesa, polohy kľukového hriadeľa, alebo prúdenia vzduchu.
  • ! Zlyhanie škrtiacej klapky.
  • ! Poškodenie elektrických vodičov snímačov, relé alebo riadiacej jednotky.
  • ! Inštalácia pneumatík s rozdielnymi vzormi behúňa na jednej náprave.