Čo je to VDIM? Popis a princíp funkčnosti

Čo je to VDIM? Popis a princíp funkčnosti

VDIM (integrovaná správa dynamiky vozidla – Vehicle Dynamics Integrated Management) je integrovaná technológia určená na kontrolu dynamických parametrov vozidla. Používa sa na vozidlách Toyota a Lexus, a po prvýkrát sa tento systém objavil v roku 2004 na modeli Toyota Crown Majesta. Vylepšuje ovládateľnosť vozidla, vlastnosti v teréne a manévrovanie.

Ako funguje systém VDIM

VDIM optimalizuje prevádzku niekoľkých asistentov vodiča, konkrétne ABS systém, kontrolu trakcie, kontrolu stability, a systém rozloženia brzdnej sily, spolu s elektrickým posilňovačom riadenia a inými systémami. Aby to bolo možné dosiahnuť, systém neustále monitoruje rýchlosť každého kolesa, polohu brzdového a plynového pedála, uhol natočenia volantu, tlak v brzdovom systéme a snímač vychýlenia sa z kurzu jazdy. Vďaka týmto údajom je možné zhodnotiť situáciu na ceste. Riziko vychýlenia auta zo zamýšľanej trajektórie je v tomto prípade minimalizované pomocou systémov VSC a EPS.

TRC sa aktivuje, keď systémy detegujú šmyk. Rýchle a prudké zatlačenie brzdového pedála aktivuje núdzového brzdového asistenta (BA), a zasiahne aj ABS systém, aby zabránil zablokovaniu kolies.

Obľúbené autá so systémom VDIM

  • Lexus IS III, IV, GS III, IV, LS IV, V, RX II, III, IV;
  • Toyota Camry VI, Highlander II, III, Sienna III.

Dôvody zlyhania

  • ! Zašpinenie ABS snímača.
  • ! Poškodenie vodičov, ktoré dodávajú energiu do snímačov.
  • ! Nízka hladina brzdovej kvapaliny.
  • ! Kolesá nevhodnej veľkosti.